Chytrá barva tchyni nepřežije

  • 19
Pokud bychom přistoupili na cynismus televizní reklamy, která před časem vyvolala bouři nevole a v níž muž natírající plot zdůrazňoval kvality nátěru tím, že přihlížející tchyni na výčitku, že příště musí zvolit jinou barvu, rádoby vtipně odvětil "Až budeme natírat příště, vy už tu nebudete," řekli bychom "Tchyně barvu přežije."

"Chytrá" barva Antirezin skončila mezi sedmi antikorozními nátěry, které pro MF DNES anonymně zkoušel pražský výzkumný ústav ochrany materiálů SVÚOM, mezi těmi horšími. Hůře v testu dopadl už jen Fest­B z Detechy v Novém Městě nad Metují a Rezolux z opavského Balakomu.

Pokud by chtěl muž z reklamy natírat kvalitně, a přitom ne draze, udělal by nejlépe, kdyby zvolil Balakryl Antikor, který vyrábí pražská firma Tebas. Dlouhou ochranu rezavému plotu, ale i jiným kovovým povrchům poskytne také holandský Alkyton.

Nejlépe kovový podklad před rzí ochrání Hammerite, ten ale cenou několikanásobně převyšuje ostatní výrobky. Destičky natřené anglickou barvou vyšly z korozní komory, která simuluje podmínky, jaké na natřené plochy působí ve venkovním prostředí, jako jediné bez puchýřů a známek koroze.

Vítěz testu
Anglická barva Hammerite je nejkvalitnější, ale také nejdražší ze všech. Natřít metr čtvereční plochy přijde na 60 korun. Hodí se spíš na malé plochy, natírat s ní například střechu nebo okenní parapety by bylo nejen neekonomické, ale i nevhodné.

Jednošichtovky versus klasika

Donedávna se k ochraně rezavých ploch používaly pouze takzvané "dvoušichtovky" systém dvou nátěrů, kdy základová barva vytvořila antikorozní ochranu a vrchní pak zlepšila vzhled materiálu. Dnes jsou na trhu i barvy, které se používají pro základní i vrchní nátěr. Nejsou už jen šedé nebo hnědočervené, jako byly základové barvy, je možné volit z několika barevných odstínů.

Právě ty byly vybrány do testu. Některé z nich se podle výrobců mohou nanášet přímo na zrezivělé povrchy. Pokud se však povrch předem dobře nepřipraví, úspěch bude jen krátkodobý. Životnost závisí nejen na vlastnostech nátěrových hmot, ale i na agresivitě prostředí, ve kterém se chráněný předmět nachází, na kvalitě provedení nátěru a přípravě podkladu.

Výhodný nákup
Dobrý výsledek za poměrně nízkou cenu poskytne Balakryl Antikor, který vyrábí pražská firma Barvy Tebas. Metr čtvereční přijde na 21 korun. Barva je vodou ředitelná, takže rychle zasychá a šetří životní prostředí.

"Kvalitu nátěru dělá jeho tloušťka, dokonalé rozmíchání, především však důkladná příprava povrchu před nátěrem," říká vedoucí zkušebny Jaroslava Benešová. Znamená to odstranit rez, prach, mastnotu a ostatní nečistoty a povrch zdrsnit třeba ocelovým kartáčem. Důležité je podle ní postupovat podle návodu výrobce. Například barva Hammerite se na rozdíl od ostatních nesmí ředit ani míchat.

A jak vyšly "jednošichtovky" ze srovnání s klasickým systémem základního a vrchního nátěru? Krok s klasikou udržel jen vítězný Hammerite. Všechny ostatní barvy dopadly v korozní komoře hůř než plechové destičky natřené základním syntetickým nátěrem S 2000 a vrchním syntetickým nátěrem S 2013.

Test vyzněl o něco lépe ve prospěch syntetických nátěrových hmot, ke kterým se používá ředidlo. Vodou ředitelné mají zase jiné výhody - lépe se s nimi pracuje, rychle zasychají a jsou ohleduplnější ke zdraví i životnímu prostředí. "Jsou to ekologicky pozitivní materiály, které mají budoucnost. Při jejich aplikaci se neuvolňuje tolik zdraví škodlivých organických rozpouštědel jako u nátěrových hmot rozpouštědlových," tvrdí Jaroslava Benešová.

Vodou ředitelné barvy

+ snadno se s nimi pracuje, snadno se nanášejí, nevyžadují ředidla; povlaky jsou pružné, vláčné, proto se hodí zejména na pozinkované plochy; šetrnější k životnímu prostředí, protože uvolňují méně škodlivých organických rozpouštědel; pokud mají dostatečnou tloušťku, odolávají atmosférickým podmínkám, zvláště slunečnímu záření, stejně jako barvy rozpouštědlové

- vyžadují dokonale odmaštěný povrch (nečistoty ze střechy je třeba omýt saponátem); povlak rychle zaschne, ale hodně dlouho tvrdne; jsou dražší

Tajemství úspěchu: důkladná příprava

  • povrch před nátěrem dobře upravit: odstranit nečistoty a mastnoty (důležité zejména před natíráním vodou ředitelnými barvami), rzi (na pozinkované plechy nepoužívat kartáč) a pečlivě odstranit prach
  • vždy postupovat podle pokynů výrobce
  • nenatírat mastný nebo mokrý povrch, za deště nebo při přímém slunci a při teplotě nižší než 10 °C
  • barvy před natíráním dokonale rozmíchat s výjimkou Hammerite, který se nesmí vůbec míchat; míchat jako kávu, nikoliv jako těsto, jinak barva pění a tvoří bublinky, které jsou zdrojem pórů v povlaku
  • barvu neředit, pokud výrobce nedoporučuje jinak
  • stříkací pistolí nanášet jen na dokonale očištěné plochy; u válečku je třeba zvolit vhodný materiál, např. vodou ředitelné barvy vyžadují váleček s hrubším vlasem
  • první vrstvu je vždy dobré natřít štětcem
  • barvu nanášet podélnými tahy a pak rozetřít napříč
  • jedna vrstva nestačí, barvu nanášet ve 2 ­ 3 vrstvách, vodou ředitelné nátěry vyžadují tři vrstvy
  • štětce po použití vodou ředitelných nátěrů ihned umýt ve vodě nebo u syntetických nátěrů v ředidle a poté ještě vypláchnout v mýdlové vodě, pak nezatvrdnou
  • další vrstvu nanášet na zaschlý nátěr; nemusí být ještě zatvrdlý, ale nesmí lepit

Názor čtenáře

Úchylná je nejen reklama se sprostým natěračem, ale i sama prezentovaná barva Antirezin. Na základě vlastních zkušeností si dokážu představit, kolik lidí tato chytrá či spíše vychytralá barva napálila.
Před dvěma lety jsem si koupil tuto barvu, která měla podle tehdejší reklamy sloužit i jako vrchní a mít lesk jako blesk. Natřel jsem s ní háky na truhlíky, které přes zimu zkorodovaly. Výsledek byl žalostný. Barva byla hluboce matná s humpoláckým vzhledem. I přes tehdy doporučovaných šest nátěrů mně u světlého béžového odstínu prosvítal černý podklad.
Nejpodstatnější zkušenost: i přes šest nátěrů se již po dvou měsících objevily stopy bodové koroze i na plochách, na které nepršelo.
Jiří Nešpor, Chlumec nad Cidlinou

Jak se testovalo

Do testu bylo vybráno sedm nátěrových hmot určených k ochraně zkorodovaných ocelových povrchů. Všechny jsou podle údajů na obale určeny k jednovrstvým, konečným antikorozním nátěrům.

V pražské zkušebně SVÚOM hodnotili, jak snadno se barva rozmíchá, jak se štětcem roztírá, jak rychle zasychá a zatvrdne. Posuzovali vzhled a přilnavost nátěru, měřili jeho tloušťku a vydatnost. Urychlenou korozní zkouškou v kondenzační komoře s oxidem siřičitým hodnotili odolnost vůči atmosférickým podmínkám. Výrobky zkušebna posuzovala anonymně, laboranti při zkouškách nevěděli, který vzorek posuzují.

"Urychlené laboratorní zkoušky v kondenzační komoře nenahradí úplně průběh korozních pochodů v přírodních podmínkách, umožňují však porovnat vlastnosti různých nátěrů mezi sebou," vysvětluje vedoucí zkušebny SVÚOM Jaroslava Benešová. Zkouška, kterou zde podle norem používají, nezahrnuje například vliv slunečního záření. "V našich průmyslových podmínkách jsou nátěry poškozovány více prorezavěním než vlivem slunečního záření," dodává Benešová.

Pro srovnání byl do testu zařazen také dlouhodobě používaný nátěrový systém tvořený syntetickým nátěrem S 2000 a vrchním syntetickým nátěrem S2013 - ­Industrol.

Hammerite (Hammerite Products) 1 m2: 60 Kč **** 85 bodů
- syntetická přímo na zrezivělé plochy, bez základní barvy, na kovové povrchy
Balakryl antikor (Barvy Tebas) 1 m2: 21 Kč **** 84 bodů
- vodou ředitelná k nátěrům železných a ocelových předmětů, konstrukcí, litinových odlitků; lze použít i k jednovrstvým (konečným) antikorozním nátěrům
Alkyton (Rust-­Oleum) 1 m2: 30 Kč **** 80 bodů
- syntetická na rezavý kov a dřevo, lze nanášet přímo na zrezivělé povrchy nebo v kombinaci s antikorozním základem
Eternal Antikor Special (Austis) 1 m2: 20 Kč **** 76 bodů
- vodou ředitelná základní i vrchní nátěr, antikorozní ochrana kovových konstrukcí, nádrží, plechů, trubek a dalších materiálů
Antirezin (Antirezin) 1 m2: 39 Kč *** 75 bodů
- vodou ředitelná vrchní a základní barva v jednom na plech a železo, na nové i rezavé železo, nový i zoxidovaný pozinkovaný plech, na pevně držící starou barvu, plechové střechy, okapy, parapety, železné konstrukce ploty, mříže, zábradlí, potrubí
Fest-B (Detecha) 1 m2: 13 Kč *** 73 bodů
- syntetická na plechové střešní krytiny, ocelové konstrukce, okapy; základní, nevyžaduje další vrchní nátěry
Rezolux (Balakom) 1 m2: 17 Kč ** 64 bodů
- syntetická na zrezivělé ocelové a zkorodované pozinkované podklady jako základní i vrchní nátěr

 

Graf vyjadřuje poměr kvality nátěru k jeho pořizovací ceně. Fest B má sice jen průměrné kvality, ale je hodně levný, proto je na prvním místě. Hammerite je velmi kvalitní, ale hodně drahý, proto se v porovnání kvality a ceny umístil jako poslední.

,