Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cigaret se loni prodalo víc, hlavně levných

  14:58aktualizováno  14:58
Tuzemský trh s cigaretami loni podle odhadů stoupl o osm procent. Prodalo se 22,7 miliardy kusů. To by stačilo, aby každý Čech včetně nemluvňat denně vykouřil přibližně šest cigaret. Více šly na odbyt nejlevnější značky, jejichž podíl na prodeji během roku vzrostl z 10 na 30 procent.

Konkurence hraje kuřákům do karet
Přispěl k tomu vstup do EU, po kterém odpadlo pětapadesátiprocentní clo na dovozy z členských zemí. Růstu trhu pomohl i konec prodeje v bezcelních obchodech.

Rozšířila se nabídka levného kuřiva, jehož ceny ještě klesly, řekl Richard Vavřík z Imperial Tobacco. Nejlevnější značkové cigarety v roce 2003 stály 35,5 koruny, nyní má každý výrobce v sortimentu značkové cigarety pod 35 korun," uvedl.

Kuřáci tak vlivem ostrého konkurenčního boje po vstupu do EU mohli své zálibě holdovat levněji, přestože se loni zvedla spotřební daň, která zvýšila cenu krabičky asi o čtyři koruny.

Značky jen pro cizince
Trh cigaret v tuzemsku významně ovlivňuje poptávka zahraničních spotřebitelů, u nichž končí odhadem 20 až 30 procent prodaného množství. V ČR existuje celá řada značek, které se prodávají pouze cizincům, český kuřák je vůbec nezná, uvedl Vavřík.

Vývoj trhu loni ovlivnily i další změny. Od začátku roku platil zákaz nabídky tabákových výrobků a lihovin v tržnicích. Ke konci března pak silniční duty free obchody ukončily prodej bez spotřební daně a DPH.

V těchto obchodech, které přešly do režimu prodeje zdaněného zboží, se prodalo zhruba tři až čtyři miliardy kusů ročně. "Tento objem se od dubna promítl do zvýšených tuzemských prodejů," vysvětlil Vavřík.

Přibylo padělků
Větší odbyt zdaněných cigaret loni vedl k posílení státních příjmů. Zatímco předloni Česko na spotřebních daních z tabákových výrobků vybralo 17,7 miliardy korun, loni to bylo 21,5 miliardy korun.

Nová úprava, která se nyní nachází v Senátu, předpokládá další zvýšení spotřebních daní k 1. červnu 2005 a k 1. lednu 2006, tedy v rozmezí sedmi měsíců. To bude znamenat zdražení zhruba o šest korun na krabičku. - více zde

"Podle zkušeností Slovenska s podobným krokem lze očekávat v následujících měsících značný pokles legálního trhu a zaplavení ČR padělky," uvedl Vavřík.

Důvodem je podle něj zvýšená atraktivita pašovaného a padělaného zboží. ČR již nemá celní ochranu hranic a je odkázána na kontroly prováděné na vnějších hranicích EU, tedy v Maďarsku, Slovinsku, Slovensku, Polsku a v Pobaltí.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz