Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cigarety možná zdraží dříve

  1:00aktualizováno  1:00
Podražení cigaret až o dvacetikorunu může přijít dříve, než se čekalo. Tabákové firmy se totiž dohadují s úřady na tom, že by skoncovaly se zavedenou praxí, díky níž se zvyšování daní do cen cigaret promítá pravidelně až se zpožděním.
Výrobci cigaret se shodli, že omezí předzásobování. Ilustrační foto.

Výrobci cigaret se shodli, že omezí předzásobování. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Výrobci a dovozci cigaret se tento týden sešli s náměstkyní ministra financí Danou Trezziovou k jednání, zda a jak omezit "křečkování". Jde o možnost předzásobit se levnějšími cigaretami a při změnách daní ještě po jistou dobu prodávat cigarety za starou (a tedy nižší) cenu.

Tabákové firmy a obchodníci se shodli na tom, že by se "křečkování" mělo omezit. "Je to většinová shoda," potvrdila šéfka JT International Ilona Doleželová s tím, že někteří se ještě musí dotázat svých centrál.

"Omezení předzásobení vítáme," říká šéf Imperial Tobacco v Česku Kamil Provazník. Už dříve se pro vyjádřil i Philip Morris. Dosud měli výrobci a dovozci na omezení zásob kuřiva různé názory.

Ministerstvo financí si hraje na mrtvého brouka, i když mu omezení zásob přinese miliardy navíc do státní kasy. "My nic iniciovat nebudeme," říká Trezziová.

Podle informací MF DNES však ministerstvo výrobcům při přípravě změny slíbilo podporu. Výrobci teď počítají s tím, že prosadí do zákona pozměňovací návrh spočívající v jednoduché větě: "Předzásobování je zakázáno." Nic víc o tom, co se přesně nesmí a jaké hrozí tresty, se v zákoně neobjeví.

Jednotliví výrobci a dovozci se tedy zavážou k tomu, že budou zásoby cigaret udržovat jen na běžné úrovni. Šlo by o jakousi gentlemanskou dohodu, říkají s tím, že součástí změn by bylo i přechodné období, třeba čtvrt roku, kdy bude možné cigarety se starým kolkem doprodat.

Zdražení už na začátku roku
Pokud změna projde, zdraží všichni cigarety třeba už během prvních tří měsíců příštího roku. Výrobcům je tento postup milejší než řídit se pouze strachem z reakce zákazníků na zdražení. "Náraz by přišel jen jednou," říká Doleželová.

"Křečkování" je dnes totiž pro výrobce holou nutností. Když by si někdo neudělal před zvednutím daně zásoby a prodával hned dražší cigarety, ztratil by své kuřáky.
S postupem let se doba, na kterou se všichni "křečkují", prodlužuje.

Ze čtyř měsíců v roce 2004 se změnila na letošních jedenáct. Ještě dnes tak skoro nejsou v trafikách vidět dražší cigarety s vyšší daní platnou od dubna.

Nejvíc se musí ohánět Phillip Morris
Nejhůře předzásobování snáší největší výrobce Philip Morris, z jehož dílny je šest cigaret z deseti. Ten musí čtvrt roku před zvedáním daně najímat stovky lidí navíc a linky jedou o sobotách a nedělích.

Úderem půlnoci posledního dne v měsíci, kdy se daň zvedá, už tyto lidi nepotřebuje, propouští je a nebýt vývozu, nemá skoro co vyrábět. Na zaplacení kolků se starou cenou, které je třeba objednat předem, potřebuje najednou sehnat třeba osm miliard korun jako letos.

Menší výrobci a dovozci jsou na tom jen o něco lépe. Nepotřebují sice tolik peněz a lidí, ale nejsou zase tak pružní. Když vyrábí v cizině pro několik zemí, těžko se jim domlouvá, ať pro Česko najednou vyrobí desítky milionů cigaret navíc za pár týdnů.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz