Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cigarety zdraží od prosince o šest korun

  1:00aktualizováno  10:21
Výrobci cigaret odtajnili, o kolik zvednou ceny. Téměř všechny značky podraží postupně od prosince o šest korun na krabičku. Nové ceny zveřejnil v posledním věstníku největší výrobce cigaret Philip Morris a další dovozci kuřiva.
kouření, cigareta

kouření, cigareta | foto: Profimedia.cz

Pomalu jim totiž začínají docházet zásoby levnějších cigaret se starými kolky, jimiž se předzásobili před dubnovým zvýšením spotřební daně.

Značky Petra, Sparta, L&M mají podražit o šest korun, což přesně odpovídá tomu, o kolik vzrostla od dubna daň. S novou a vyšší cenou je Philip Morris začne prodávat nejdříve v prosinci. Do té doby bude buď doprodávat staré zásoby cigaret s levnějšími kolky, nebo bude ceny pro kuřáky dotovat.

U některých značek zvýší kutnohorský výrobce cenu nadvakrát. Například Red & White nejprve zdraží o tři koruny na krabičku - na 39 korun. Do trafik se dostávají právě v těchto dnech. V novém věstníku Philip Morris oznamuje, že cenu zvýší ještě jednou, o další tři koruny.

Ve dvou krocích, nejprve o dvě koruny a postupně od prosince o další čtyři koruny, poroste také cena značek Clea a Next.

"Bojí se, aby neztratili zákazníky, když zvýší cenu rovnou o šest korun," říká Přemysl Opletal, obchodní ředitel velkoobchodu s cigaretami Peal.

Dalším důvodem bude podle lidí z oboru i to, že firmě Philip Morris už zásoby levnějších cigaret došly, zatímco menším konkurentům ne. Ti tak dál mohou prodávat za nižší cenu, aniž prodělávají.

Protože je Philip Morris největší, má také největší problém si nadělat velké zásoby. Když mu dojdou dříve, musí cenu dotovat, pokud nechce zažít úprk kuřáků ke konkurenci. Postupným zvýšením cen se tak snaží kuřáky neodradit a zároveň tolik neprodělávat.

Opečovávané startky
Jedinou značkou, která podle dosavadních informací podraží méně, budou startky. Jejich cena se má zvednout o tři koruny, nejdříve od prosince. Důvodem menšího zdražení je to, že startky jsou v Česku sice nejprodávanější, ale svůj podíl u kuřáků ztrácely v posledních letech.

Při loňském zvyšování daně byl však Philip Morris ke kuřákům milosrdnější, protože ceny předních značek jako Petra či Sparta nezvýšil vůbec. Kvůli tomu mu klesají tržby i zisky.

Nová šéfka kutnohorského výrobce případné další změny cen, a to i směrem dolů, jež by zachránily prodej, nevylučuje. "Jestli značka unese cenový růst, nebo ne, rozhodnou spotřebitelé," říká šéfka Anja Fiedlerová.

Letošní novinkou je, že největší výrobce oznámil tak střežené tajemství, jako jsou ceny i na prosinec. Konkurence si to vykládá jako signál, že nemá dojít k další cenové válce. Kdyby totiž Philip Morris zveřejnil jen první krok ve zdražování, ostatní výrobci by se vyděsili a začali by soupeřit, kdo zdraží méně, aby si udrželi zákazníky.

Na to, co udělá s cenami Philip Morris, který je se svým podílem 62 procent jasným vedoucím hráčem na českém trhu, čekají vždy všichni ostatní dovozci.

Nově zveřejněné ceny je na rozdíl od kuřáků potěšily, protože zvýšení o šest korun na krabičku znamená promítnutí plné daně. Mohou tak učinit totéž a nedotovat ceny na úkor tržeb a zisků.

"Pokud budou stát Red & White nakonec 42 korun, nebudeme váhat ani sekundu a cenu cigaret Moon zvedneme také,“ říká šéf Imperial Tobacco v Česku Kamil Provazník. Zatím tuto značku zdražili jen o korunu na 36 korun, aby nebyla dražší než Red & White a Viceroy od British American Tobacco.

Podobně vyčkává společnost JTI na nové ceny marlborek z dílny Philipa Morrise, aby podle nich zdražila své camelky. U marlborek však zatím jako u jediné významnější značky firma novou cenu neodtajnila. Buď z toho důvodu, že má ještě zásoby na pár měsíců dopředu, nebo proto, že vyčkává, jaký nárůst daně schválí Sněmovna na příští rok.

Jednat o nových daních budou poslanci ve výborech dnes. Na stole mají několik návrhů - od původního sociálnědemokratického, který by zvýšil cenu nejdražších značek až o 16 korun, po mírnější zdražení od ODS.

 JAK ZDRAŽÍ OD PROSINCE CIGARETY
Značka Stará cena Nová cena 
Start 40 43
Petra   44  50 
Viceroy   36  42 
Red & White   36  42 
Moon  35 36 
Sparta 46  52 
L & M 49  55 
Clea  38  44 
Next 38 44 
Mars 41 47 
Pramen: cenový věstník

Autoři:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Trh se zájezdy pro starší cestovatele roste, objevují i exotické destinace

Ilustrační snímek

Klienti starší 55 let bývali pro cestovní kanceláře z nouze ctnost. Vykrývali méně lukrativní části sezony, zájezdy pro...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Finanční arbitr vyřešil jen zlomek stížností, za průtahy musí zaplatit

Ilustrační snímek

Úřad finančního arbitra, který řeší spory spotřebitelů týkající se životního pojištění, úvěrů nebo stavebního spoření,...

Najdete na iDNES.cz