Cigarety znovu zdražují, marlbora stojí 82 a petry 65 korun

  2:53aktualizováno  2:53
Krvavá válka cigaretových výrobců se blíží ke konci. Největší hráč Philip Morris začal zdražovat, a přidat se tak mohou i další. V trafikách se začaly objevovat první, o osm korun dražší petry či marlbora z dílny kutnohorského výrobce.

Marlbora i petry zdražily o osm korun. | foto: David Votruba, iDNES.cz

"Všichni čekali na Philipa Morrise," potvrzuje jednatel konkurenční společnosti Imperial Tobacco Kamil Provazník s tím, že předpokládá, že teď směrem vzhůru půjdou i ceny ostatních značek.

Philip Morris v Česku prodá téměř šest z deseti vykouřených cigaret a žádné významnější úpravy ceny se bez něj neobejdou. Letos to však zřejmě bude kutnohorská tabačka, která doplatí na to, že zdražení cigaret dlouho odkládala. Kdyby totiž šlo všechno tak, jak má, měla se vyšší spotřební daň na ceně cigaret projevit během dubna.

Výrobci a dovozci si však mohou do zásoby nasyslit určité množství cigaret se staršími kolky, což znamená, že platí dál nižší daň. Letos se to povedlo hlavně menším hráčům, zatímco podle odhadů lidí z oboru došly kutnohorskému obru zásoby levnějšího kuřiva někdy v dubnu.

Philip Morris na prodeji tratil
Od té doby většinu těch důležitých značek dotoval. To znamená, že je prodával za stále stejnou cenu, ale platil z nich už vyšší daň. Nejde přitom o malé částky, třeba na prodeji peter mohl za jeden měsíc Philip Morris proti stejným prodejům loni tratit zhruba sedmdesát milionů korun.

"Lze očekávat, že výsledky Philipa Morrise za první pololetí budou špatné kvůli nezvládnutému předzásobení, ale ve druhé polovině roku by se hospodaření mělo výrazně zlepšit," míní analytik Dan Karpíšek ze společnosti UniCredit.

  Počet kusů za rok  Cena
   (v milionech krabiček)  (v Kč)
 Red & White  185  53
 Start  148  53
 Viceroy  133  50
 Petra  116  65
 Moon  89  49
 Marlboro  78  82
 Ronson  54  51
 Sparta  48  69
 L&M  34  63
 Next  29  55
 Pramen: Výrobci a prodejci  
Špatné výsledky naznačil na dubnové prezentaci i finanční šéf Philip Morris International Hermann Waldemer. Ten si postěžoval, že celkový počet prodaných cigaret v Česku šel v první čtvrtině roku dolů o 25 procent. To je však dáno tím, že se výrobci loni předzásobili a zásoby cigaret museli prodat do velkoobchodů už loni – vylepšili si tak výsledky za rok 2007 na úkor letoška.

"Čím jste menší, tím delší dobu máte šanci levnější cigarety mít, protože prodáváte menší objemy," posteskl si Waldemer s tím, že jsou tady v nevýhodě. Menší firmy tak ještě donedávna měly a některé stále mají zásoby několika značek za původní cenu i daň.

To je třeba případ cigaret Moon za 49 korun. I těmto výrobcům už zásoby pomalu docházejí a vybrané značky dotují. Některé cigarety přitom zdražují, opět hlavně z popudu Philipa Morrise, postupně. U jeho značek Red & White, Start, Next a Clea se zatím zvedla cena o dvě až tři koruny.

Rovněž výrobce konkurenční značky Viceroy, soupeřící s Red & White, si nechal zatím zaregistrovat cenu jen o tři koruny vyšší. Otázka je, co se stane s nově zavedenými cigaretami RGD, které vyrábí Philip Morris v čínské licenci. Ty zatím stojí 48 korun, čímž patří spolu s například konkurenční značkou LD k nejlevnějším na trhu. Jejich nová cena zatím není registrovaná.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Do sídla Deutsche Bank vtrhlo 170 policistů. Jdou po Panama Papers

Německá banka Deutsche Bank

Sto sedmdesát policistů ve čtvrtek „obracelo šuplíky“ a vyslýchalo zaměstnance v sídle největší německé banky Deutsche...

Kompromis. Mzdy vzrostou alespoň o pět procent, dohodli se odboráři s ČEZ

Ilustrační snímek

Odboráři integrovaných dceřiných firem skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO,...

Místo dárků výpovědi. Jak uživíme rodiny, bojí se teď zaměstnanci GM

Zaměstnanci továrny GM v kanadské Oshawě.

Necelý měsíc před Vánocemi se musí tisíce lidí ve Spojených státech a Kanadě namísto shánění dárků strachovat o vlastní...

Najdete na iDNES.cz