Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím je nejlepší krmit malé dítě

  12:55aktualizováno  12:55
Nevíte, zda by už vaše dítě nemělo kromě popíjení mléka také začít něco jíst? Jsou pro ně vhodnější zeleninové, nebo ovocné kojenecké výživy? Pokud tomu nebrání zdravotní důvody, měla by maminka krmit své dítě do šesti měsíců výhradně mateřským mlékem. Ale pak už jen kojit nestačí.

Kojenci se z mateřského mléka uživí šest měsíců. Po půl roce by měli začít jíst i něco jiného. | foto: Profimedia.cz

"S tím, jak je dítě stále aktivnější, potřebuje také více energie, než mu dodá mléko. Kromě toho ubývá v mateřském mléce množství železa a zinku, nutných k zdravému vývoji,“ říká primář Pavel Frühauf z Kliniky dětského a dorosteneckého lékařství 1. LF UK.

Pokud byste začali dítě přikrmovat dříve než na konci šestého měsíce, nijak mu neprospějete. Naopak tak můžete zvýšit riziko vzniku alergie na některou potravinu. Výjimkou je pouze stav, kdy dítě nepřibírá na váze. V takovém případě je možné na doporučení dětského lékaře, který zváží případná rizika, začít krmit dítě už od konce čtvrtého měsíce.

Zeleninu, nebo ovoce?
Tady platí: jiný kraj, jiný mrav. Čeští pediatři doporučují začít krmit dítě nejdříve zeleninou. S ovocem, především exotickým a citrusovými plody, které jsou silnými alergeny, byste měli pár týdnů počkat.

Navíc dítě by si mohlo zvyknout na sladkou chuť ovoce a potom by nemuselo chtít jíst méně výrazné zeleninové příkrmy. Ale například ve Španělsku jsou citrusy běžnou součástí stravy kojenců.

Strava by měla být zpočátku jednoduchá
Do jednoho roku postačí, když se bude jídelníček kojence skládat třeba jen z deseti potravin. Na pestrou a chuťově výraznou stravu bude čas později. Proto byste měli zapomenout na sůl, cukr nebo ochucování jídel kořením.

Všechny potraviny by měly být alespoň první měsíc tepelně upravené. Syrové byste je měli dávat dítěti, až když si budete jisti, že mu nedělají problémy.

Příkrmy by měly být zpočátku jednodruhové, nejlépe z mrkve, brambor, brokolice nebo hrášku. Než přidáte do jídelníčku svého dítěte další druh zeleniny, je dobré počkat tři dny, zda se neobjeví nějaká alergická reakce.

Dětem, kterým hrozí potravinové alergie, protože někdo z rodiny je alergik, je lepší zařadit do jídelníčku další druh zeleniny po týdnu. Snáze tak poznáte, co malému nedělá dobře.

"Pokud bude dítě dobře snášet zeleninový příkrm, doporučil bych přidat do zeleninového pyré trochu libového masa, které je dobrým zdrojem železa,“ radí pediatr Pavel Frühauf.

"Zpočátku postačí dvacet gramů. Postupně by mělo být masa více, kolem pětatřiceti gramů. Maso by mělo být na jídelníčku šestkrát týdně. Jednou týdně je dobré přidat do stravy půlku vařeného žloutku. Na jídelníčku by už také měly být ovocnomléčné kaše a také cereálie v podobě kaší.“

Aby miminko nemělo hlad
Nemusíte se bát, že krmíte dítě málo. Pokud bude mít hlad, dá to hlasitě najevo. Od ukončeného šestého měsíce mu postačí zpravidla jedna sklenička výživy.

Později, kolem osmého měsíce, by měly být tři. K tomu ještě mléko ve dvou porcích. Mezi příkrmy a kojením můžete dítěti dát malou svačinku do ruky, třeba piškot nebo jablíčko a mrkev, až mu narostou zoubky.

Když vaše dítě nebude jíst přesně podle doporučení, nepropadejte panice. Je to velmi individuální. "Můj Jáchym byl trochu výjimka. Zeleninové i ovocné výživy zpočátku plival nebo si dal jen pár lžiček. Až kolem desátého měsíce snědl tři menší porce za den,“ říká Pavlína Pitrová, maminka ročního Jáchyma.

Nepokoušejte alergii
Pokud má někdo z rodiny potravinovou alergii, existuje vyšší riziko jejího vzniku také u kojenců. V takovém případě by mělo být dítě kojeno, pokud to jde, alespoň do jednoho roku. Mezi silné alergeny patří především kravské mléko, vaječný bílek a ryby včetně sladkovodních.

Ze zeleniny celer, červená řepa, kapusta, paprika nebo ředkvička. U ovoce je lepší se vyhnout citrusovým plodům, exotickému ovoci, ale i jahodám.

Jak na lepek?
Dítě může mít intoleranci na lepek, bílkovinu, kterou najdete ve všech výrobcích z pšenice, žita, ovsa a ječmene. Ta se u kojenců projevuje především dlouhodobými průjmy a váhovým neprospíváním.

Pokud vaše dítě lepek nesnáší, vyhněte se jim. Ale když dítěti lepek nevadí, neměly by tyto potraviny ve stravě po šestém měsíci chybět.

Prvního půl roku nepotřebuje dítě nic jiného než mléko. S nemléčnou výživou byste měli začít až po šesti měsících kojení.

Autoři:Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Každý druhý gothaj v testu kvality propadl, obsahovaly i zakázaný separát

Gothajský salám

Kvalita gothajských salámů je podle nezávislého testu žalostná. Více než polovina z dvanácti testovaných vzorků...

Najdete na iDNES.cz