Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím si připít o Vánocích

  12:00aktualizováno  12:00
Když loni redakce testovala šumivá vína té nejlevnější kategorie z hypermarketů, rozdala 16 medailí, z toho jednu stříbrnou. Letos se test zaměřil na trochu dražší kategorii, přesto byl výsledek smutnější: z 24 vzorků jen sedm získalo bronz. Žádná sláva.
Víno, šampaňské

Víno, šampaňské - Víno, šampaňské | foto: Profimedia.cz

"Kdo se chce napít opravdu skvělého sektu, musí si koupit šampaňské," řekl po testu uznávaný enolog Fedor Malík, který vedl komisi hodnotitelů. Šampaňská se v testu pochopitelně neobjevila, jejich ceny začínají nad hranicí 500 korun stanovenou pro tento test.

KOMPLETNÍ GRAFICKÉ VÝSLEDKY
NAJDETE ZDE

"Byla tam i velmi pěkná vína, ale i taková, která by se už neměla prodávat," shrnul výsledky slovenský hodnotitel Miloš Ševčík z Pezinku. "Některé sekty už byly v chuti dost utahané, zřejmě delším skladováním v obchodě."

Španělské cavy vítězí
Zasvěcené nepřekvapí, že nejlépe dopadla vína vyrobená tradiční metodou kvašením v lahvi, která se svou chutí nejvíce blíží šampaňskému. To platí pro všech sedm medailistů.

Z nich pak nejvíc bodů posbírala španělská Vallformosa Brut 2001. Cavy, tedy španělské protějšky francouzských šampaňských, vůbec prokázaly, že právem patří k nejprodávanějším sektům na světě. Mezi sedmi nejlepšími obsadily čtyři místa.

Druhý Freixenet, dovážený jabloneckou společností Soare sekt, už několikrát v testech MF DNES předvedl, že patří k tomu nejlepšímu, co obchody v této cenové kategorii nabízejí.

Dobré jméno tuzemských sektů obhájila jen Bohemia Sekt Prestige Brut. Všechny ostatní byly jen průměrné nebo podprůměrné. "Ukázalo se, že i ta relativně obyčejná zahraniční vína mají určitou standardní kvalitu a jsou z technologického pohledu v pořádku. Kdežto u těch ostatních jsme pořád nacházeli nějaké vady," soudí porotce Tomáš Dominec.

Přesto jeho dojem z testovaných vín nebyl tak špatný. "Na to, v jaké cenové kategorii jsme se pohybovali, bych to neviděl jako nějakou katastrofu... Až na jednu výjimku tu nebyl žádný velký průšvih." Tou výjimkou byla Moravia Regni demi sec, jež byla diskvalifikována kvůli vadě korku.

Brut lepší než demi sec
Zatímco loni si degustátoři pochvalovali především tuzemské sekty, tentokrát se jejich kvality nepotvrdily. Příliš nepřesvědčil Znovín de Lux demi sec, který v loňském testu patřil mezi nejlepší polosladké.

"Unavený" byl i sekt proslulého moravského výrobce šumivých vín Jana Petráka z Kobylí, který vítězí i na mezinárodních soutěžích. Další sekty z dílny dvou největších českých výrobců šumivých vín - Bohemia Sekt a Soare Sekt - opět ukázaly, že jsou to komerční produkty pro nenáročné zákazníky.

Kategorie brut (kterou někteří nesprávně označují jako extra suchá, správný český výraz je "tvrdý") dopadla mnohem lépe než kategorie polosuchých, tedy demi sec. U nich cítili degustátoři mnohem víc falešných tonů.

Škodí hypermarkety vínům?
Co si myslet o tom, že tuzemské sekty příliš neuspěly, přestože mezi nimi byly některé ověnčené medailemi z mezinárodních soutěží?

Že by vinaři do soutěží posílali jiné víno, než se pak objeví v obchodech? Nebo způsob prodeje v hypermarketech - změny teplot, světlo - poškodí vína natolik, že se změní jejich kvalita?

Obojí je možné. "Jsem přesvědčen, že každý vinař, který tu měl dnes v testu víno, umí udělat podstatně lepší sekt," říká porotce vinař Miloš Michlovský. "Vína se mohou prodávat prakticky neomezeně, nemají žádnou záruční lhůtu. To vede vinaře k tomu, že přizpůsobí technologii, aby se tak trochu pojistil, aby víno vydrželo i horší zacházení."

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ovesné vločky jsou náchylné na plísně, v testu uspěly i ty nejlevnější

Ovesné vločky se před přidáním směsi nasucho na pánvi lehce opečou.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti...

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Najdete na iDNES.cz