Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím si připít o Vánocích

  12:00aktualizováno  12:00
Když loni redakce testovala šumivá vína té nejlevnější kategorie z hypermarketů, rozdala 16 medailí, z toho jednu stříbrnou. Letos se test zaměřil na trochu dražší kategorii, přesto byl výsledek smutnější: z 24 vzorků jen sedm získalo bronz. Žádná sláva.
Víno, šampaňské

Víno, šampaňské - Víno, šampaňské | foto: Profimedia.cz

"Kdo se chce napít opravdu skvělého sektu, musí si koupit šampaňské," řekl po testu uznávaný enolog Fedor Malík, který vedl komisi hodnotitelů. Šampaňská se v testu pochopitelně neobjevila, jejich ceny začínají nad hranicí 500 korun stanovenou pro tento test.

KOMPLETNÍ GRAFICKÉ VÝSLEDKY
NAJDETE ZDE

"Byla tam i velmi pěkná vína, ale i taková, která by se už neměla prodávat," shrnul výsledky slovenský hodnotitel Miloš Ševčík z Pezinku. "Některé sekty už byly v chuti dost utahané, zřejmě delším skladováním v obchodě."

Španělské cavy vítězí
Zasvěcené nepřekvapí, že nejlépe dopadla vína vyrobená tradiční metodou kvašením v lahvi, která se svou chutí nejvíce blíží šampaňskému. To platí pro všech sedm medailistů.

Z nich pak nejvíc bodů posbírala španělská Vallformosa Brut 2001. Cavy, tedy španělské protějšky francouzských šampaňských, vůbec prokázaly, že právem patří k nejprodávanějším sektům na světě. Mezi sedmi nejlepšími obsadily čtyři místa.

Druhý Freixenet, dovážený jabloneckou společností Soare sekt, už několikrát v testech MF DNES předvedl, že patří k tomu nejlepšímu, co obchody v této cenové kategorii nabízejí.

Dobré jméno tuzemských sektů obhájila jen Bohemia Sekt Prestige Brut. Všechny ostatní byly jen průměrné nebo podprůměrné. "Ukázalo se, že i ta relativně obyčejná zahraniční vína mají určitou standardní kvalitu a jsou z technologického pohledu v pořádku. Kdežto u těch ostatních jsme pořád nacházeli nějaké vady," soudí porotce Tomáš Dominec.

Přesto jeho dojem z testovaných vín nebyl tak špatný. "Na to, v jaké cenové kategorii jsme se pohybovali, bych to neviděl jako nějakou katastrofu... Až na jednu výjimku tu nebyl žádný velký průšvih." Tou výjimkou byla Moravia Regni demi sec, jež byla diskvalifikována kvůli vadě korku.

Brut lepší než demi sec
Zatímco loni si degustátoři pochvalovali především tuzemské sekty, tentokrát se jejich kvality nepotvrdily. Příliš nepřesvědčil Znovín de Lux demi sec, který v loňském testu patřil mezi nejlepší polosladké.

"Unavený" byl i sekt proslulého moravského výrobce šumivých vín Jana Petráka z Kobylí, který vítězí i na mezinárodních soutěžích. Další sekty z dílny dvou největších českých výrobců šumivých vín - Bohemia Sekt a Soare Sekt - opět ukázaly, že jsou to komerční produkty pro nenáročné zákazníky.

Kategorie brut (kterou někteří nesprávně označují jako extra suchá, správný český výraz je "tvrdý") dopadla mnohem lépe než kategorie polosuchých, tedy demi sec. U nich cítili degustátoři mnohem víc falešných tonů.

Škodí hypermarkety vínům?
Co si myslet o tom, že tuzemské sekty příliš neuspěly, přestože mezi nimi byly některé ověnčené medailemi z mezinárodních soutěží?

Že by vinaři do soutěží posílali jiné víno, než se pak objeví v obchodech? Nebo způsob prodeje v hypermarketech - změny teplot, světlo - poškodí vína natolik, že se změní jejich kvalita?

Obojí je možné. "Jsem přesvědčen, že každý vinař, který tu měl dnes v testu víno, umí udělat podstatně lepší sekt," říká porotce vinař Miloš Michlovský. "Vína se mohou prodávat prakticky neomezeně, nemají žádnou záruční lhůtu. To vede vinaře k tomu, že přizpůsobí technologii, aby se tak trochu pojistil, aby víno vydrželo i horší zacházení."

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...

TEST DNES: Vanilkové zmrzliny z obchodu jsou plné cukru a umělé chuti

Ilustrační snímek

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...Najdete na iDNES.cz