Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Výstřel v měnové válce. Čína je na tom podstatně hůře, než svět čekal

  • 717
Překvapivé oslabení jüanu, k němuž třetí den po sobě přistoupilo vedení Číny, může nepříjemně zahýbat se světovou ekonomikou. Po nedávném prudkém poklesu na tamním akciovém trhu jde o další významný signál, že se kondice čínské ekonomiky zhoršuje.

„Všichni jsme věděli, že čínská ekonomika je pod tlakem, ale poslední devalvace ukazují, že je to horší, než jsme čekali. A to bude pro firmy a jejich zisky problém,“ říká Nicholas Colas, hlavní stratég brokerské společnosti Convergex.

Čínská centrální banka sice oficiálně tvrdí, že zásahy mají zajistit, aby na kurz čínské měny působily ve větší míře tržní síly, podle analytiků je však hlavním cílem podpora vývozu a zároveň zdražení dováženého zboží, což na domácím trhu pomůže čínským firmám.

Čínská ekonomika totiž povážlivě ztrácí dech. Růst ekonomiky zpomalil v prvním čtvrtletí na sedm procent, což je nejméně za posledních šest let. A vývoz z Číny se v červnu propadl meziročně o 8,3 procenta. Řadu měsíců po sobě jdou dolů také ceny, za něž prodávají továrny své výrobky na trhu.

S dalším oslabováním jüanu však musí být banka opatrná. „Vládní autority musí mít na paměti, že nezanedbatelná část ekonomiky jede na úvěrech v amerických dolarech. Radikální znehodnocení jüanu vůči USD by tak mohlo vést k řadě bankrotů,“ upozorňuje ekonom ČSOB Jan Čermák.

Oslabení čínské měny může posílit pozici předního světového výrobce počítačů a mobilů, společnosti Lenovo. Této firmě se totiž příliš nedaří, podle včera zveřejněných výsledků se její čtvrtletní zisk smrskl víc než o polovinu.

Představitelé Lenova přiznávají, že mají vážné problémy s prodejem počítačů a tabletů ve světě, doma jim zase nejdou na odbyt chytré telefony. Stále více Lenovu komplikuje situaci Apple, který považuje Čínu po USA za nejdůležitější trh.

Slabý jüan naopak uškodí Američanům. Zejména mnohé technologické firmy, například výrobci čipů jako Qualcomm či Nvidia, jsou na Číně závislé. Jejich příjmy z tamního trhu totiž tvoří více než polovinu celkových tržeb. Obavy o čínskou ekonomiku má ale třeba také společnost Yum! Brands, která provozuje restaurační řetězce KFC, Pizza Hut a Taco Bell.

Apple, pro který Čína představuje zhruba čtvrtinu tržeb, by překvapivě problémy mít nemusel. Většinu produktů totiž vyrábí přímo v Číně, takže může těžit ze slabšího jüanu. Číňané si navíc podle expertů raději připlatí za módní americké značky, jimž dávají přednost před levnými produkty.

Největší potíže v Číně však mají evropské automobilky. Číňané koupili v červenci nejméně aut za posledních 17 měsíců. Automobilky se snaží s poklesem bojovat až třicetiprocentními slevami na nové modely, nabízejí úlevy na pojištění či bezúročné financování. „Je až neskutečné, jak se dealeři vzdávají zisků, jen aby prodali nějaká auta,“ upozorňuje Luo Lei z Čínské asociace prodejců automobilů.