Čína míří do obchodní organizace

Čína začala jednat o konečných podmínkách svého přistoupení ke Světové obchodní organizaci. Mnohostranná jednání na vysoké úrovni by měla být ukončena 4. července a pak by jejímu přijetí do nadnárodního uskupení, které upravuje pravidla obchodování mezi státy, řeší obchodní spory a tlačí na odstranění celních překážek, nemělo stát nic v cestě. Čína se tak stane 142. členem organizace.

Čína vyřešila zbývající bilaterální problémy s Evropskou unií k 20. červnu. Podobnou dohodu dojednala počátkem stejného měsíce i s USA. Obě mocnosti usilovaly o větší závazky ze strany Pekingu týkající se přístupu pojišťovacích společností a obchodních firem na čínský trh a snížení dotací čínským zemědělcům.

Uzavřením dohod s EU a USA se podařilo odstranit hlavní překážky vstupu. Od té doby nejlidnatější republika projednává konkrétní podmínky svého přistoupení v ženevském ústředí Světové obchodní organizace.

Každý kandidát na členství v organizaci musí nejprve projednávat dvoustranné dohody se všemi členy, kteří o to požádají, a poté musí uzavřít společná jednání o podmínkách svého vstupu v ženevské centrále.

Přední čínský obchodní vyjednavač Lung Jong-tchu vyjádřil přesvědčení, že hlavní obchodní mocnosti mají zájem přičlenit Čínu do organizace. Generální ředitel WTO Mike Moore jeho slova potvrdil, když uvedl, že vstup Číny je na spadnutí.

Analytici míní, že by se Čína mohla stát plným členem WTO ještě před jejím listopadovým ministerským zasedáním v Kataru. Nejlidnatější stát světa by se tak mohl tohoto zasedání již aktivně účastnit.

Nově nastupující generální ředitel ženevského ústředí Supachai Panitchpakdi doporučil zemím ze Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), aby se na brzký vstup Číny do WTO předem připravily. Měly by si zajistit přístup na čínské trhy dříve, než na ně budou zaútočí zbytek světa. Zároveň by si neměly stěžovat při možné ztrátě části svého podílu na americkém trhu po zapojení Číny. "Ve Spojených státech jsou čínské výrobky velmi žádané," dodává Supachai.