Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čína odolala tlaku USA na revalvaci jüanu

  16:33aktualizováno  16:33
Příliš slabý čínský jüan leží v žaludku nejen západním firmám, ale už i guvernérovi amerického Fedu. Ed Bernanke upozornil, že pokud nejlidnatější země světa nerevalvuje měnu, hrozí i jí vážné ekonomické problémy. Čína sice slíbila, že fluktuační pásmo pro kurz rozšíří, ale neřekla, kdy.
Čínská měna je trnem v oku západu. Je podohodnocená, naříkají evropské a americké firmy.

Čínská měna je trnem v oku západu. Je podohodnocená, naříkají evropské a americké firmy. | foto: Profimedia.cz

Šéf Fedu řekl, že pokud čínské úřady nechají měnu svázanou tak, jak byla doposud, nebudou mít dostatečně volné ruce k intervencím na trhu.

"Monetární politika Číny může být velmi omezená a to díky nedostatku spolehlivého transmisního mechanismu stejně jako kvůli relativně nepružnému kurzu," řekl Bernanke.

Zástupci USA ale po změně kurzové politiky nevolají jen proto, že by měli strach o budoucnost čínské ekonomiky. Mnohem silnějším motivem je zřejmě to, že na měnovou politiku doplácejí americké firmy.

Podle Američanů je totiž jüan stále podhodnocený, a to i přes to, že se drží u stropu pásma, které udržuje centrální banka Číny. Nízká hodnota čínské měny ale znamená velkou konkurenční výhodu pro čínské podniky, jejichž zboží je tak oproti západnímu mnohem levnější.

Silnější jüan, pevnější obchodní propojení Číny a USA a hlavně trhem stanovené kurzy - to všechno by podle Bernankeho pomohlo vybudovat efektivní a nezávislou měnovou politiku. Tím by se v mohlo dosáhnout budoucího růstu a stability, řekl Číňanům Bernanke.

Čínské úřady ale na otevřenou výzvu Američanů zareagovaly vlažně. Americké a čínské delegace oznámily, že se dohodly na silnější podpoře obchodu a otevřených trhů a na spolupráci ohledně ekologie, píše server CNN.

Čínský ministr financí Jin Renqing dále oznámil, že Peking povolí dvěma největším burzám USA - Nasdaqu a NYSE - otevřít si v Číně pobočky.

Co se týče kurzu jüanu, Čína se k ničemu nezavázala. Další kolo rozhovorů nejvyšších představitelů obou států se bude konat v květnu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz