Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

  19:01aktualizováno  19:01
Šanghaj (od zpravodaje MF DNES) - Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za kulturou. Hlavním cílem cesty je však byznys. Podle informací MF DNES v úterý zástupci českých firem podepíší za přítomnosti hlavy státu hned osm dokumentů – memorand a smluv.

Panorama Pudongu v roce 2013 | foto: Reuters

Například Vladimír Mlynář podepíše za PPF dva dokumenty: memorandum o porozumění s telekomunikačním konglomerátem Huawei a zároveň dohodu o strategické spolupráci se státní společností CITIC. Mají se týkat čínského trhu.

CITIC nyní přebírá české aktivity jiné čínské společnosti CEFC, kterou do Česka přivedl Jaroslav Tvrdík a která proslula vstupem do fotbalového klubu Slavia, J&T Banky či letecké společnosti Travel Service.

Právě čínský trh je pro PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera klíčový. Home Credit ze skupiny PPF tu rozjela výnosný splátkový byznys, kde půjčuje především na pořízení mobilního telefonu.

Fotogalerie

Spolupráce se týká také civilního letectví. Zemana doprovází i zbrojař a zakladatel holdingu CSG Jaroslav Strnad. Nedávno od něj na Hradě dostal státní vyznamenání a­ nyní se účastní většiny schůzek. Eldis, jedna z firem Strnadova holdingu, by měla v budoucnu s­ místním partnerem vyrábět v ­Číně letecké radary.

Zall Jihlavan Airplanes do Číny dodá podle podepisovaného kontraktu dvousedadlové dolnoplošníky Skyleader 600. A zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý podepíše smlouvu o prodeji letenek s nízkonákladovými Spring Airlines.

Zeman už posedmé

Už v pondělí se Zeman, kterého do Číny doprovázejí čtyři ministři a šest desítek podnikatelů, setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Pokud dobře počítám, už jsme se spolu viděli sedmkrát. Rád jsem přijal vaše pozvání na dubnovou konferenci, takže se uvidíme i­ po osmé. Ačkoliv jsem starý pán a­ nemám rád cestování, vaší pozvánce nedokážu odolat,“ řekl Zeman.

Navíc se vymezil proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, když odsoudil celní válku mezi USA a Čínou. Spojené státy zvedly od konce září cla na přibližně polovinu čínského dovozu. „Jsem proti zavedení cel, protože jsem proti protekcionismu,“ prohlásil Zeman.

VIDEO: Zeman během veletrhu zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Číňané se nově snaží umožnit snadnější přístup na svůj trh. Většina zemí má totiž s říší středu pasivní bilanci. Na každou korunu vyvezenou z Česka do Číny připadá devět korun obchodu opačným směrem.

Zájem mají výrobci z řady oborů, včetně zemědělství. Většina z nich stále naráží na překážky, jako jsou dlouhé certifikační procedury. „Naše ekonomiky jsou zatím jen málo připravené vyvážet na tak rozsáhlé trhy, jako je Čína. A zároveň si jednotlivé země v regionu konkurují mezi sebou. Stejně jako Česko, i Maďarsko o sobě říká, že chce být hubem pro čínské investice v Evropě,“ říká Csaba Wolf z maďarské pobočky poradenské společnosti Deloitte. 

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Najdete na iDNES.cz