Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: flickr.com

Čína překvapivě roste, vede si nejlépe ze světových ekonomik

  • 247
Čína je jednou z mála světových ekonomik, která roste. Ve druhém čtvrtletí zrychlila na 7,9 procenta po 6,1 procenta v první čtvrtině roku. Takový skok nikdo nečekal. Číně pomohl hlavně nárůst investic podpořený fiskálními a měnovými stimuly.

Z velkých světových ekonomik si tak Čína vede nejlépe. A mohla by splnit svůj cíl osmiprocentního růstu za celý letošní rok.

Vývoj v Číně posílil naděje, že se světová ekonomika dostává z nejhorší hospodářské recese za 80 let. Ekonomové odhadovali růst čínského HDP na 7,5 procenta a mnozí po dnešních číslech začali přehodnocovat předpovědi čínského růstu na letošní i příští rok.

"Zrevidoval jsem svou celoroční předpověď na osm procent ze sedmi," okomentoval data ekonom RBS v Hongkongu Ben Simpfendorfer.

Centrální statistický úřad zveřejnil i další čísla za samotný červen a ta potvrdila, že se ekonomika úspěšně vypořádala s poklesem exportu díky domácí poptávce. Produkce továren za rok do června vyskočila o 10,7 procenta.

"Je velmi povzbudivé, že osmiprocentní růst je na dohled," řekl ekonom Daniel Soh ze Singapuru. Podle něj se jasně ukázalo, že vládní stimuly pomohly zmírnit propad čínského vývozu.

Japonci mají lepší náladu. Ale ne všichni

Růst vývozu a průmyslové výroby posiluje naději na oživení i v Japonsku. Restart druhé největší světové ekonomiky ale zřejmě zbrzdí slabá domácí poptávka. Za první tři měsíce letošního roku se japonská ekonomika mezičtvrtletně propadla o čtyři procenta.

Dnešní průzkum agentury Reuters ukázal, že zatímco důvěra ve zpracovatelském průmyslu za poslední čtyři měsíce vzrostla, nálada v ostatních japonských odvětvích naopak klesá a je blízko rekordního minima.

"Podnikatelská nálada a finanční podmínky se zlepšují, ale proti velmi slabým úrovním," uvedl jeden z analytiků Mitsubishi UFJ Securities.

Předpokládá proto, že centrální banka bude nadále ekonomiku podporovat mimořádnými opatřeními.

USA povzbudil Intel

Částečný optimismus zavládl také v USA, kde se ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 5,7 procenta.

Akcie na newyorské Wall Street ve středu vzrostly díky dobrým výsledkům hospodaření čipového gigantu Intel. Investoři z jeho čísel usoudili, že ekonomika není v tak špatném stavu, jak se myslelo. Hlavní akciový index Dow Jones díky tomu poskočil o 3,1 procenta, což je nejvyšší jednodenní zisk od 23. března.

Intelu ukrojila část zisku za druhé čtvrtletí rekordní pokuta téměř 27 miliard korun od Evropské unie za omezování konkurence. - O prohřešku firmy čtěte zde

Bez ní by ale vydělal miliardu dolarů a výrazně tak překonal odhady analytiků. Nad jejich očekáváním skončily i tržby.

,