Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA od půlnoci rozšířily cla na čínské zboží. Peking chystá stížnost

  9:03aktualizováno  9:03
Na motorová vozidla, traktory, antény a další zboží, dovážené z Číny do USA, platí od půlnoci vyšší cla ve výši 25 procent. Od července Amerika zvýšila Pekingu cla už podruhé. Druhá vlna se vztahuje na zboží za dalších 16 miliard dolarů. Čína si chce stěžovat u Světové obchodní organizace.
Dělníci v Pekingu skládají zboží na nákladní automobil. Ilustrační snímek.

Dělníci v Pekingu skládají zboží na nákladní automobil. Ilustrační snímek. | foto: AP

Američané zatím letos uvalili cla na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů. Čína odpověděla stejně. Ve druhé vlně zasáhla vyšší cla uhlí, zdravotnické přístroje, auta, autobusy a další zboží.

Peking však s postupem USA nesouhlasí, považuje jej za porušení pravidel Světové obchodní organizace a chystá se u této instituce podat stížnost.

Cla zvýšily USA přes stížnosti mnohých firem z oblasti průmyslu, které upozorňovaly na negativní důsledky, uvedla BBC. Skrze Americkou obchodní komoru podniky vzkázaly zástupcům ve Washingtonu, že další zvýšení cen nebudou schopny absorbovat bez zvýšení cen zboží pro americké spotřebitele.

Celková hodnota zboží, na které se cla vztahují, nicméně přesto zatím zdaleka nedosahuje sumy, o níž mluvil prezident Donald Trump v červenci. Tehdy vyhrožoval, že cla uvalí na veškeré čínské zboží, což by postihlo obchod za 500 miliard dolarů.

Ekonomové se přesto obávají, že současná celní politika může ublížit ekonomikám některých jihoasijských zemí jako je Malajsie či Singapur. Právě odtud totiž pochází často díly, z nichž se v Číně finálně kompletují výrobky na vývoz.

Obchodní válka navíc pokračuje a zdá se, že není u konce. V pondělí Trump oznámil úmysl jít až na zmíněných 500 miliard dolarů.

Minulý týden už přitom hovořil o třetím kole, v rámci něhož by cla navýšil na zboží za dalších 200 miliard. Seznam zahrnuje zboží jako jsou potraviny, spotřební zboží, minerály či kabelky. Čítá celkem šest tisíc položek. Čína uvedla, že odpoví dalšími cly za 60 miliard dolarů na americký import.

Pokud bude obchodní válka pokračovat, bude pro Čínu těžké řídit se pravidlem „oko za oko, zub za zub“. Dovoz z Číny do USA je totiž mnohem vyšší než obchod opačným směrem.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Apple investuje do zabijáků škodlivých emisí, obojživelných rostlin

Mangrovy s obnaženými kořeny

Nejcennější světová společnost Apple chce investovat blíže nespecifikovanou sumu do ekologického projektu v Kolumbii....

Los Angeles zakáže prodej kožešin. Ubude pracovních míst, říkají kritici

lesklé materiály v kombinaci s kožešinami tuto zimu letí, Sportalm, prodává

Městská rada Los Angeles jednomyslně schválila záměr postavit mimo zákon prodej veškerých kožešinových výrobků. Radnice...

O dva týdny kratší. Tající Arktidou proplula poprvé kontejnerová loď

Ledoborec Nordica pluje napříč arktickou Severozápadní cestou. Na palubě mají...

Obchodní trasa Severním ledovým oceánem se otevírá. Dánské kontejnerové plavidlo Venta Maersk jako první proplulo...

Najdete na iDNES.cz