Pondělní propad čínské burzy o 8,5 procenta tvrdě poznamenal téměř všechny akciové indexy ve světě.

Pondělní propad čínské burzy o 8,5 procenta tvrdě poznamenal téměř všechny akciové indexy ve světě. | foto: AP

Divoký týden na burzách: čínská bouře odnesla biliony dolarů

  • 33
Propad čínského akciového trhu měl negativní vliv na indexy po celém světě. Evropské i Americké akcie začátkem týdne odepisovaly kolem pěti procent. Po bouři přišel klid, avšak o stabilitě trhů se ani zdaleka hovořit nedá.

Globální trhy prošly hektickým týdnem, kterému dominovaly divoké spekulace s cenami akcií a komodit podpořené nejistým výhledem čínské ekonomiky a měnové politiky Spojených států. Po bouři přišel klid a akcie většiny světových indexů se koncem týdne vrátily k normálu. Investoři však přišli o biliony dolarů.

Pochyby neopadly ani po pátečním výstupu místopředsedy Rady guvernérů Americké centrální banky (Fed) Stenleyho Fischera, který naznačil, že k zářijovému zvednutí úrokových sazeb nemusí vůbec dojít.

„Existuje dobrý důvod věřit, že inflace zamíří vzhůru, protože síly, které ji brzdí, se dál vytrácejí,“ řekl Fischer na výročním setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. „Protože měnová politika ovlivňuje reálnou ekonomickou aktivitu se zpožděním, neměli bychom se zahájením jejího zpřísňování čekat, až se inflace vrátí ke dvěma procentům,“ dodal.

Oznámení přišlo den poté, co americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt USA stoupl v celoročním přepočtu o 3,7 procenta po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu, a zaznamenal tak nejvýraznější nárůst od minulého léta.

Řada investorů a analytiků po výkyvech na finančních trzích dospěla k názoru, že Fed sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Za chaosem na trzích stály obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. „Sledujeme nyní vývoj čínského hospodářství a jeho potenciální dopady na jiné ekonomiky ještě pozorněji než obvykle,“ řekl Fischer.

Čínské černé pondělí

Pondělní propad čínské burzy o 8,5 procenta tvrdě poznamenal téměř všechny akciové indexy ve světě. Pád čínských akcií se okamžitě promítl do silných ztrát na ostatních asijských burzách. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 4,6 procenta a utrpěl nejhlubší jednodenní ztrátu za více než dva roky. Burza v Soulu ztratila 2,5 procenta, nejvíce za více než tři roky.

Expert

Čína už není levná montovna, bublina musela splasknout

Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel obchodování se ztrátou 5,4 procenta a zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles za téměř sedm let. Tržní hodnota podniků v tomto indexu se za jeden den snížila o zhruba 450 miliard eur (přes 12 bilionů korun).

Ve Spojených státech se Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, snížil o 3,57 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles za čtyři roky. Širší index S&P 500 odepsal 3,94 procenta bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ztrátou 3,82 procenta.

Peking snížil základní úrokové sazby

Propad pokračoval v úterý, kdy hlavní čínské indexy ztratily více než sedm procent. Čínská centrální banka nicméně po skončení obchodování na domácím akciovém trhu snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a zmírnila rovněž požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Den předtím se Číňané nechali slyšet, že zásahy ze strany státu nehrozí.

Evropská burza se naopak začala probouzet z panických výprodejů a panevropský index připsal 4,2 procenta a zaznamenal nejprudší jednodenní nárůst od roku 2011. K růstu evropských akcií přispěla překvapivě příznivá zpráva o vývoji podnikatelské nálady v Německu. Pomalu začaly stoupat i akciové trhy ve Spojených státech.

Středeční nadechnutí

Americké akcie ve středu prudce posílily po předchozích šesti poklesech za sebou. Dow Jonesův index stoupl o 3,95 procenta. V předešlých šesti obchodních seancích Dow Jonesův index ztratil téměř 11 procent. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst za téměř čtyři roky. Širší index S&P 500 si připsal 3,90 procenta a Nasdaq Composite zakončil den se ziskem 4,24 procenta. Náladu na Wall Street povzbudila vyjádření jednoho z předních činitelů Fedu, který poprvé uvedl, že zvýšení úrokových sazeb se možná odloží.

Naopak evropské akcie uzavřely ve středu obchodování s téměř dvouprocentním poklesem.

Čínské akciové indexy ve středu pátou seanci za sebou oslabily, vývoj byl ale velmi rozkolísaný. Akcie se pohybovaly v pásmu zisků i ztrát a jejich konečné ztráty jsou výrazně nižší než v předchozích dvou dnech. Ke zlepšení přispěl zásah tamní centrální banky. Do uklidnění situace na burze se zapojila i policie, která začala prošetřovat případy možného porušení obchodních pravidel nebo šíření nepodložených obchodních informací.

Asijské oživení

Obrat nastal ve čtvrtek, kdy čínské akcie po pěti dnech těžkých ztrát prudce oživily a zaznamenaly nejvýraznější růst za téměř dva měsíce. Investory povzbudil k obnoveným nákupům prudký nárůst amerických akcií na Wall Street a snaha o výhodné nákupy. Za předchozích šest obchodních dní však čínské akciové indexy ztratily přes 20 procent. Shanghai Composite Index zakončil vzestupem o 5,4 procenta, a Index CSI300 posílil o šest procent.

„Ode dneška už nejsem pesimista,“ reagoval na oživení analytik makléřské firmy Haitong Secirigtis Ťiang Čchao. Zároveň uvedl, že čínská centrální banka naváže na úterní snížení úrokových sazeb dalšími podobnými kroky, což by mělo přitáhnout investory opět k akciím.

Posílily rovněž ostatní asijské trhy. Index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 1,1 procenta, jihokorejská burza v Soulu si připsala 0,7 procenta a hongkongský index Hang Seng posílil o 3,4 procenta. Rostly i burzy v Sydney, na Tchaj-wanu, v Singapuru, Thajsku a Indonésii.

Klid po bouři

V pátek se situace na akciových trzích konečně stabilizovala. Shanghai Composite uzavřel páteční obchodování s téměř pětiprocentním nárůstem. Za celý týden však stihl ztratit téměř osm procent. Akcie ve Spojených státech zakončily obchodování bez výraznějších změn.

Stabilizovaly se také ceny ropy. Termínový kontrakt na severomořskou ropu Brent s dodáním v říjnu kolem odpoledne odepisoval 0,1 procenta na zhruba 47,60 dolarů za barel. Ve čtvrtek získal 10,3 procenta, a zaznamenal tak nejlepší jednodenní výkon od prosince 2008. Americká lehká ropa WTI ztrácela v pátek ve stejnou dobu 0,2 procenta na zhruba 42,60 dolarů po čtvrtečním nejvyšším denním vzestupu od března 2009.

,