Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané dají práci lidem na Vysočině

  12:44aktualizováno  12:44
Minimálně desítky nových pracovních míst přinese Novoměstsku čínský investor, který své zázemí a výrobní objekty postavil v novoměstské průmyslové zóně Pohledecká. Provoz by se měl rozjet zhruba do tří měsíců.

Investor v Novém Městě vytvoří do dvou let 150 míst, zaměstná i ženy | foto: Profimedia.cz

"První výrobky by měly být vyrobeny zhruba za tři měsíce, tedy v říjnu tohoto roku," sdělil ekonomický ředitel Miroslav Straka.

Jak řekl starosta Josef Sokolíček, za firmou GCG International stojí čínský a britský kapitál. "GCG International bude provádět montáž a testování drobných elektromechanických a mechanických zařízení pro zahraniční společnosti," sdělil Straka.

V červenci začnou výběrová řízení na odborné ředitele úseků, pro tyto posty firma požaduje vedle odbornosti aktivní znalost angličtiny. Do konce září pak plánuje rozjet nábor výrobních dělníků.

"U těch bude kladen důraz na vyučení v elektrotechnickém či technickém oboru, zručnost a spolehlivost," dodal Straka. Do jednoho roku by měla mít firma třicet až padesát zaměstnanců. Zhruba do dvou let plánuje zaměstnat asi 150 pracovníků, na montážních linkách se počítá s vyšším podílem žen.

Zaměstnají i vozíčkáře
"Jak se bude zaměstnanost vyvíjet, bude hodně záviset na lidech a jejich schopnosti kvalitně a spolehlivě plnit dodávky výrobků. Pracovníky následně přijímané pro montážní práce na výrobní lince zaškolí místní technický personál. Technické a sociální zařízení je připraveno tak, že umožňuje zaměstnat i vozíčkáře," vysvětlil ekonomický ředitel.

V nejbližší době tedy začne nábor pracovních sil, ovšem jak potvrdila mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová, volná pracovní místa zatím firma úřadu práce nenahlásila. Pokud investor zaměstná avizovaný počet lidí, pro Novoměstsko by to znamenalo vítanou vzpruhu. Míra nezaměstnanosti v regionu dosahuje 8,9 procenta.

"Pokud by do firmy nastoupili pouze lidé z evidence úřadu práce, tak v případě přibližně čtyřiceti pracovníků zaměstnaných u firmy do jednoho roku by nezaměstnanost na Novoměstsku mohla klesnout o 0,4 procenta. Sto padesát lidí zaměstnaných do dvou let sníží míru nezaměstnanosti v novoměstském regionu o 1,6 procenta," vypočetla Sekorová.

"Uchazečů se základním vzděláním je na Novoměstsku 168, tedy každý pátý uchazeč, vyučených bez maturity je asi polovina, takže teoreticky je potenciál pracovní síly v mikroregionu dostatečný," míní mluvčí úřadu práce.

Areál v zóně Pohledecká vyrostl po bývalém Geamu. Podle vedení města jde o čistý a ekologicky nezatížený provoz.

V rámci podpory zaměstnanosti schválili zastupitelé prodej parcely o výměře málo přes hektar za cenu sto korun za metr čtvereční, byť normálně je stanoven dvojnásobek. Podmínkou ale bylo vytvoření do budoucna určitého počtu pracovních míst.

Další pozemky pro průmyslové využití vlastní město poblíž. Na druhé straně silnice za Sportenem je to pět hektarů, ale tato plocha není zasíťovaná. "V nejbližší době to ani neplánujeme. Všechny sítě jsou v dosahu území, spíš pak připravíme pozemek na míru případnému konkrétnímu investorovi," řekla místostarostka Zdeňka Marková.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Dodavatel energií One Energy & One Mobile končí

(Ilustrační snímek)

Firma One Energy & One Mobile přestala dodávat zákazníkům elektřinu a plyn. Podle dat Operátora trhu s elektřinou...

Moneta zavře desetinu poboček. Lidé chtějí online bankovní služby

Do budoucna MONETA Money Bank uvažuje o tom, že by v blízkém okolí svých...

Tuzemská banka Moneta Money Bank, dříve známá pod názvem GE Money Bank, postupně zavírá 30 ze svých 232 poboček, které...

Najdete na iDNES.cz