Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané dají práci lidem na Vysočině

  12:44aktualizováno  12:44
Minimálně desítky nových pracovních míst přinese Novoměstsku čínský investor, který své zázemí a výrobní objekty postavil v novoměstské průmyslové zóně Pohledecká. Provoz by se měl rozjet zhruba do tří měsíců.

Investor v Novém Městě vytvoří do dvou let 150 míst, zaměstná i ženy | foto: Profimedia.cz

"První výrobky by měly být vyrobeny zhruba za tři měsíce, tedy v říjnu tohoto roku," sdělil ekonomický ředitel Miroslav Straka.

Jak řekl starosta Josef Sokolíček, za firmou GCG International stojí čínský a britský kapitál. "GCG International bude provádět montáž a testování drobných elektromechanických a mechanických zařízení pro zahraniční společnosti," sdělil Straka.

V červenci začnou výběrová řízení na odborné ředitele úseků, pro tyto posty firma požaduje vedle odbornosti aktivní znalost angličtiny. Do konce září pak plánuje rozjet nábor výrobních dělníků.

"U těch bude kladen důraz na vyučení v elektrotechnickém či technickém oboru, zručnost a spolehlivost," dodal Straka. Do jednoho roku by měla mít firma třicet až padesát zaměstnanců. Zhruba do dvou let plánuje zaměstnat asi 150 pracovníků, na montážních linkách se počítá s vyšším podílem žen.

Zaměstnají i vozíčkáře
"Jak se bude zaměstnanost vyvíjet, bude hodně záviset na lidech a jejich schopnosti kvalitně a spolehlivě plnit dodávky výrobků. Pracovníky následně přijímané pro montážní práce na výrobní lince zaškolí místní technický personál. Technické a sociální zařízení je připraveno tak, že umožňuje zaměstnat i vozíčkáře," vysvětlil ekonomický ředitel.

V nejbližší době tedy začne nábor pracovních sil, ovšem jak potvrdila mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová, volná pracovní místa zatím firma úřadu práce nenahlásila. Pokud investor zaměstná avizovaný počet lidí, pro Novoměstsko by to znamenalo vítanou vzpruhu. Míra nezaměstnanosti v regionu dosahuje 8,9 procenta.

"Pokud by do firmy nastoupili pouze lidé z evidence úřadu práce, tak v případě přibližně čtyřiceti pracovníků zaměstnaných u firmy do jednoho roku by nezaměstnanost na Novoměstsku mohla klesnout o 0,4 procenta. Sto padesát lidí zaměstnaných do dvou let sníží míru nezaměstnanosti v novoměstském regionu o 1,6 procenta," vypočetla Sekorová.

"Uchazečů se základním vzděláním je na Novoměstsku 168, tedy každý pátý uchazeč, vyučených bez maturity je asi polovina, takže teoreticky je potenciál pracovní síly v mikroregionu dostatečný," míní mluvčí úřadu práce.

Areál v zóně Pohledecká vyrostl po bývalém Geamu. Podle vedení města jde o čistý a ekologicky nezatížený provoz.

V rámci podpory zaměstnanosti schválili zastupitelé prodej parcely o výměře málo přes hektar za cenu sto korun za metr čtvereční, byť normálně je stanoven dvojnásobek. Podmínkou ale bylo vytvoření do budoucna určitého počtu pracovních míst.

Další pozemky pro průmyslové využití vlastní město poblíž. Na druhé straně silnice za Sportenem je to pět hektarů, ale tato plocha není zasíťovaná. "V nejbližší době to ani neplánujeme. Všechny sítě jsou v dosahu území, spíš pak připravíme pozemek na míru případnému konkrétnímu investorovi," řekla místostarostka Zdeňka Marková.

Autoři:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz