Mobilní aplikace Grindr je určena gayům a bisexuálním mužům, kteří se díky ní mohou snáze seznámit.

Mobilní aplikace Grindr je určena gayům a bisexuálním mužům, kteří se díky ní mohou snáze seznámit. | foto: Profimedia.cz / koláž iDNES.cz

Gay seznamku Grindr koupili Číňani. Herní firmě ale o komunitu nejde

  • 0
Čínská videoherní společnost Beijing Kunlun Tech získala 60procentní podíl v americké gay seznamce Grindr. Nabídla za něj 93 milionů dolarů. Společnost Grindr investici označila za „velký projev důvěry v její vizi spojit gaye nejen mezi sebou, ale i s okolním světem“.

Gay seznamnka Grindr se sídlem v USA mění většinového majitele. Nově se jím stane čínská videoherní společnost Beijing Kunlun Tech, která za 60procentní podíl v oblíbené mobilní aplikaci zaplatí 93 milionů dolarů asi 2,4 miliardy korun), napsal britský list Financial Times. Hodnota společnosti se odhaduje na 155 milionů dolarů (asi 3,9 miliardy korun).

Společnost Grindr investici označila za “velký projev důvěry v její vizi spojit gaye nejen mezi sebou, ale i s okolním světem.” Beijing Kunlun Tech je v současnosti jedním z předních vývojářů a vydavatelů her v Číně. Do gay seznamky Grindr investuje „kvůli jeho silné komunikační platformě a reklamním službám”.

Mobilní aplikace Grindr je určena gayům a bisexuálním mužům, kteří se díky ní mohou snáze seznámit. Je dostupná ve 196 zemích světa včetně Česka. Seznamku denně navštíví více než dva miliony uživatelů, kteří na stránkách stráví v průměru 54 minut. Příjem společnosti v roce 2014 činil 32 milionů dolarů, oproti předešlému roku firma zaznamenala 29procentní nárůst.

Je to byznys, o gay komunitu Číňanům nejde

Číňané přiznávají, že spíše než zaměření sociální platformy je zajímá růst a potenciální profit.

“Pokrok Grindru v randění nás ohromil a nadšeni jsme i z budoucnosti aplikace. Nadále budeme pokračovat v hledání příležitostí a investic do předních technologických společností,“ řekl prezident společnosti Beijing Kunlun Tech Čou Ja-chuej.

Se změnou majitele se nijak nebude měnit podoba aplikace, která vznikla v roce 2009. Kunlun se podle Grindru zdrží i změn ve vedení společnosti a ponechá si původní manažerský tým. Zakladatel a šéf Grindru Joel Simkhai na svém blogu uvedl, že „jde o byznys jako obvykle,“ díky kterému Grindr získá dodatečné prostředky.

Nejde o první investici společnosti Beijing Kunlun Tech mimo herní průmysl. Čínská firma loni v červnu nalila 22 milionu liber (téměř 790 milionů korun) do britského start-upu LendInvest, který mezi jednotlivými uživateli zprostředkovává mimobankovní půjčky.

“Mezinárodní obchod tvoří 70 až 80 procent našeho byznysu,” uvedla Kunlun Tech. “Budujeme si v herním průmyslu jméno, takže neustále hledáme populární mezinárodní platformy, na kterých můžeme inzerovat, a zvýšit tak naši přítomnost v zámoří,” doplnila.

Čínští investoři vstupují do amerických technologických start-upů čím dál častěji. Například v roce 2014 čínský vyhledávač Baidu investoval 600 milionů dolarů (asi 15 miliard korun) do společnosti Uber, zabývající se poskytováním taxislužeb. Čínská internetová tržnice Alibaba ve stejný rok investovala do aplikace Tango pro zasílání zpráv a volání zdarma.