Zástupci Bank of China oznámili, že ještě letos v Praze otevřou pobočku...

Zástupci Bank of China oznámili, že ještě letos v Praze otevřou pobočku největší čínské banky. Akce na Pražském hradě se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. (31. srpna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Bank of China vstoupila do Česka velkolepě, zájem mají i další giganti

  • 45
Se všemi poctami vstupuje na český trh čtvrtá největší čínská banka, Bank of China. Další čínské investice se blíží, třeba do energetiky. Čínským bankéřům se v pondělí ve Španělském sále Pražského hradu dostalo přivítání, které zažívají snad jen nejmocnější státníci světa.

Projevu prezidenta Miloše Zemana a šéfů Bank of China tleskalo zaplněné hlediště mocných a movitých hostů. V prvních řadách našli místo třeba miliardář Marek Dospiva, slovenský dravec Pavol Krúpa, majitel výrobní skupiny Brano Pavel Juříček, nechyběl ani vrcholový manažer Kellnerovy skupiny PPF a úvěrové společnosti Home Credit, Brit Mel Carvill. Představitele byznysu doplnili radní České národní banky a šéfové státních firem ČEZ, České dráhy či Český aeroholding.

Bank of China

Státem vlastněná banka založena v roce 1912, svou první evropskou pobočku otevřela v Londýně v roce 1929.

Bank of China má jako čtvrtá největší čínská banka nejtěsnější vazby se zahraničím.

přes 600 poboček ve 43 zemích a regionech. * Ve střední a východní Evropě působí od roku 2003, kdy banka zřídila zastoupení v Budapešti.

Aktiva banky dosahují 2,5 bilionu dolarů a její zisk v loňském roce vystoupal o osm procent na 29 miliard dolarů.

Ani Bank of China se nevyhnula skandálům. Na začátku léta například čelili zaměstnanci italské pobočky podezření z praní špinavých peněz v miliardových hodnotách.

Čínské miliardy dnes nenechávají v klidu v Česku nikoho. A Bank of China má být jedním z prvních velkých vstupů čínských investičních celků do Česka. Čeká se od ní, že zahájí vlnu výraznějšího propojování českého a čínského byznysu.

Nicméně otevření pobočky představuje zatím spíš symbolický krok. Banka počítá s tím, že si v Česku zpočátku vystačí s dvacítkou zaměstnanců, které umístí do budovy Florentina, vlajkového realitního projektu skupiny Penta nacházejícího se nedaleko pražské Florence.

Zaměřit se chce na velké korporátní klienty, později by mohl přibýt také retail a další desítky zaměstnanců. „Plánujeme, že pobočku v Praze otevřeme před koncem tohoto roku,“ říká šéf pobočky Wen-po Chou. Sám potvrzuje, že se banka chce soustředit hlavně na projekty v infrastruktuře a technologiích.

Služby hodlá nabídnout jak českým firmám, které chtějí dělat byznys v Číně, tak čínským společnostem, které míří do Česka. Věnovat se údajně bude rovněž klientům, kteří nemají žádné vazby na Čínu. A to včetně individuálních zákazníků. „Věříme v rozvoj česko-čínských vztahů a návštěva prezidenta Miloše Zemana k nim jen přispěje. Česká a čínská ekonomika se dobře doplňují,“ prohlásil předseda představenstva banky Tchien Kuo-li. Prezident Zeman v úterý zamířil do říše středu na pracovní návštěvu, během níž se zúčastní oslav konce druhé světové války.

Číňané pokračují v nákupech. Ovládli pivovary, mají podíly v ČSA a médiích

Bank of China zná střední Evropu ze všech čínských bank nejlépe. V regionu působí už od roku 2003, kdy založila pobočku v Budapešti. Dokonce má i české klienty - finančně pomáhala Petru Kellnerovi a jeho PPF při ovládnutí telekomunikační společnosti O2, jak včera připomněl v projevu Tchien Kuo-li.

Čínský kapitál na vzestupu

Kromě Bank of China by do Česka mohly zamířit i další čínské instituce. Hlavní „manažer“ vztahů mezi Českem a Čínou, někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík už dříve naznačil, že zájem o český trh projevují také China Construction Bank, China Development Bank nebo ICBC China. Tito investiční giganti ale své konkrétní plány zatím neodhalili.

Ještě před vstupem čínských bank do země si jackpot vybrala tuzemská skupina J&T. Obří holding CEFC China Energy aktuálně drží pět procent v J&T Finance Group, za které zaplatil 80 milionů eur. A postupně by se podíl Číňanů měl zvýšit až na třetinu (více čtěte zde).

J&T Finance Group patří zejména J&T Banka. CEFC má aktivity v bankovnictví a energetice. A právě to by podle hlasů na trhu mohl být další cíl čínských investorů. CEFC údajně projevila zájem o vstup do EPH, kde mají asi třetinový podíl struktury J&T. Zbytek holdingu ovládá Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Právě Křetínský se údajně vstupu Číňanů do firmy brání, partneři z J&T je tam naopak vidí rádi.

Čínští manažeři byli zároveň viděni ve společnosti Daniela Křetínského ve VIP prostorách stadionu pražské Sparty při zápase Sparty s ruským CSKA Moskva v předkole Ligy mistrů. Jejich návštěva vzápětí rozvířila spekulace o možném čínském vstupu do nejslavnějšího českého fotbalového klubu. „Spekulace z trhu zásadně nekomentujeme,“ odpověděl na dotaz mluvčí Daniel Častvaj.

V minulých letech čínský kapitál nebyl tolik vidět. Největší investicí byly svého času továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka a závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku. Loni získala čínská strojírenská společnost Xi’an Shaangu Power 75 procent v brněnském výrobci turbín Ekol za 1,34 miliardy korun.

,