Pražské Florentinum koupila čínská skupina CEFC. Smlouvu podepsal prezident...

Pražské Florentinum koupila čínská skupina CEFC. Smlouvu podepsal prezident CEFC China Chan Chauto s Markem Dospivou z Penty. | foto: Penta

Stát v pozadí už nestačí. Číňané míří do čela firem a hledají nové

  • 125
Co možná vypadá jako drobný posun, ukazuje, že čínským investorům začínají v Česku narůstat svaly. Pozice toho, kdo stojí v pozadí, už jim nestačí. Do řízení firem chtějí co nejhlasitěji promlouvat a dělat byznys po svém. A navíc být co nejvíc vidět.

Čínská skupina CEFC plně ovládne Pivovary Lobkowicz. Dosud měla ve firmě, která sdružuje sedm regionálních pivovarů, podíl necelých 78 procent, zbytek patřil finanční skupině J&T.

„Domluvili jsme se na převzetí celé investice a řízení ze strany CEFC. Připravujeme restrukturalizaci pivovarnické skupiny, aby její exportní potenciál nabyl na síle,“ říká viceprezidentka české pobočky CEFC Marcela Hrdá.

A právě CEFC, v níž jako hlavní postava figuruje bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, je z čínských firem na českém trhu nejviditelnější. Na akvizice už vynaložila téměř 23 miliard korun, vlastní například strojírenskou firmu Žďas, klub SK Slavia či poloviční podíl ve společnosti Travel Service.

Další investice v celkové hodnotě téměř 31 miliard právě dokončuje, se skupinou Penta se například dohodla na převzetí pražské obchodně-kancelářské budovy Florentinum (více o prodeji Florentina čtěte zde). Nedávno se navíc objevily zatím nepotvrzené spekulace, že Číňané jednají o kapitálovém vstupu do zmíněné investiční skupiny.

CEFC kromě toho vlastní desetiprocentní podíl ve skupině J&T, který hodlá navýšit až na 50 procent. Získání souhlasu s transakcí od regulátorů však postupuje pomalu, příslušný proces zatím běží jen na Slovensku a na úrovni eurozóny. „Finance patří mezi hlavní oblasti, ve kterých se skupina CEFC angažuje. Pro svoje podnikání na novém kontinentu navíc potřebujete novou základnu,“ vysvětluje Hrdá.

Naše půjčky budou motorem čínské ekonomiky, řekl bankéř

Jako šéf Smíšené česko-čínské komory řídí Tvrdík také Čínské investiční fórum. Akce, jejíž hlavní program se uskutečnil v úterý, má představit čínským podnikatelům Česko jako zemi, která je pro jejich investice bezpečná. Na prestižní akci se sjela zhruba pětistovka byznysmenů z Číny a přibližně stejný počet podnikatelů z Česka a dalších zemí střední a východní Evropy.

Nešlo o takové šajby jako při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, přesto se Tvrdíkovi podařilo do Španělského sálu Pražského hradu přilákat zástupce internetového obchodu Alibaba, čínských leteckých společností či významných bank. A také zástupce čínských provincií.

Přivítal je premiér Bohuslav Sobotka. „Pracujeme na napravení dluhu ve spolupráci, který zde vznikl za minulých vlád. Čína je pro nás významný politický a ekonomický partner,“ prohlásil Sobotka.

Z českých podnikatelů na akci nechyběl spolumajitel společnosti Home Credit Jiří Šmejc. Čína představuje pro skupinu klíčový trh, chce hrát velkou roli v její transformaci. „Půjčky spotřebitelům se stanou novým motorem růstu čínské ekonomiky. Na spolupráci vydělají i čínští výrobci mobilních telefonů,“ prohlásil člen představenstva Home Creditu Mel Carvill.

Za dva roky zatím jen zlomek plánů

Na akci dorazily i politické figury minulosti, které – stejně jako Tvrdík – nastartovaly svou novou kariéru díky navazování vztahů s říší středu, jako expremiér Petr Nečas či exministr zahraničí Jan Kohout. A také odcházející sociálnědemokratičtí hejtmani – Michal Hašek a Miroslav Novák.

Řada plánů zazněla už loni. Čínské banky chtějí v Praze vybudovat své pobočky, hovořilo se o těsnější spolupráci v letectví, průmyslu či energetice. Letos se navíc mluvilo o potenciálu při kooperaci v oblasti e-commerce či retailu.

„Odhadujeme, že šedesát až osmdesát procent čínských obyvatel měst bude do roku 2025 náležet ke střední třídě. To bude představovat velký trh pro zahraniční zboží. A čínští spotřebitelé se více zajímají o kvalitu zboží, odkud pochází, a rádi objevují nové produkty, což bude českým vývozcům vyhovovat,“ říká expertka na čínskou měnu z HSBC Sue Anne Tayová.

Kritici tvrdí, že se těsnější vazby s Čínou v ekonomice moc neprojevují a že z plánovaných 300 miliard tu utratila jen zlomek. „Je třeba si uvědomit, že česko-čínská spolupráce trvá necelé dva roky. Ale Čína má strategické partnerství s 51 zeměmi, včetně USA a Kanady. Očekávat, že ze dne na den je všechny předeženeme, není reálné,“ namítá Tvrdík.