Doručovací dron čínské společnosti JD.com

Doručovací dron čínské společnosti JD.com | foto: JD.com

Poslíčky v Číně nahradí drony. Zalétnou na těžko přístupný venkov

  • 4
Některým Číňanům začaly balíčky či dopisy doručovat drony. Bezpilotní letouny v hůře dostupných oblastech testuje druhý největší čínský on-line obchod JD.com. O nejrychlejší cestu k zákazníkům bojuje s jedničkou na trhu, společností Alibaba.

Pekingská společnost JD.com odstartovala experiment s výraznými červenými drony minulý týden. Do vzdálených oblastí, kam se kamiony špatně dostávají, doručují menší balíčky, uvedl americký deník Wall Street Journal.

JD přišla s projektem právě v době, kdy největší internetový obchod světa Amazon chystá svoji vlastní dronovou zásilkovou službu Prime Air, která zboží doručí do třiceti minut. Americká firma musí ale na svých hlavních trzích stále čekat na změnu regulací.

Čínský e-shop Alibaba předběhl Amazon. Poslal lidem drony s čajem

Čínské společnosti do nalákání nových nakupujících investují miliony dolarů, musejí se ale poprat právě se slabou infrastrukturou kolem vesnic, kde je doručování velký problém.

Na čínském venkově žije 600 milionů lidí, což je pro srovnání skoro dvojnásobek obyvatel Spojených států, a příjmy v těchto oblastech rostou rychleji než ve městech. Od sebe dost vzdálené vesnice spojují úzké silnice, po kterých často neprojedou ani dodávky. Navíc se na čínském venkově dost špatně hledají konkrétní adresy.

Na rozdíl od svého čínského rivala Alibaby, která pracuje s velkou sítí poskytovatelů a logistické pobočky Cainiao, stojí JD z velké části na vlastní logistické síti. Má také desítky skladů, tisíce výdejních míst a desetitisíce doručovatelů.

Jeden dron doručí několik zásilek

Podle prohlášení čínské společnosti doručování pomocí dronů zvyšuje logistickou efektivitu a šetří náklady na pracovní sílu a zároveň zákazníkům umožňuje rychlejší zážitek z nakupování.

Doručovací dron čínské společnosti JD.com

Na rozdíl od Amazonu, který chce dodávat zboží s využitím dronu až ke dveřím, se čínská firma JD.com hodlá podle serveru Quartz zaměřit na to, aby do jednotlivých vesnic doručil několik objednaných balíčků najednou. To znamená, že bezpilotní stroje musí být větší, musí mít větší nosnost a být schopné létat na delší vzdálenosti. JD.com si od toho slibuje doručení zboží do vzdálených oblastí už na druhý den nebo dokonce přímo v den objednání.

Jak uvádí asijský zpravodajský server Irrawaddy New Magazine, Čína je největším světovým výrobcem dronů na světě. Dálkově ovládané letouny v zemi využívá také policie, například k vypouštění slzného plynu při demonstracích nebo se jejich pomocí fotografují mapy. Čína ovšem postrádá opravdu kvalifikované „piloty“ těchto ze země řízených strojů.