HSBC se významně soustředí na asijský trh.

HSBC se významně soustředí na asijský trh. | foto: Reuters

Číňané se vrhli na evropské dluhopisy. Nalili do bank 14 miliard dolarů

  • 4
Zámožní Číňané rozšiřují své investiční portfolio. Oslabující domácí měna jüan částečně znehodnocuje jejich aktiva v tamních bankách, a tak nakupují dluhopisy evropských bank. Exodus čínského kapitálu přispívá ke kapitalizaci evropských bank, která je nutná k naplnění regulačních kritérií. Manažeři globálních fondů vybízejí k opatrnosti.

Jen od začátku srpna letošního roku vydalo sedm evropských bankovních domů v Asii dluhopisy za 11,9 miliardy dolarů (asi 288 miliard korun). Britská banka HSBC k tomu separátně prodala dluhopisy (nebo také bondy) za další dvě miliardy dolarů. Za prvních sedm měsíců letošního roku přitom banky EU učinily obdobné kroky pouze třikrát.

Ještě do nedávna platilo, že vysoce bonitní asijští investoři investovali především do bondů regionálních bank na Východě. Nyní se ale začínají soustředit na evropské trhy, na kterých dosáhnou na vyšší výnosy.

„Asijští investoři bývají více zaměřeni na výnosy a zároveň jsou připraveni jít do rizika,“ řekl šéf divize pro privátní bankovnictví JPMOrgan Chase v Hongkongu Ben Sy pro agenturu Bloomberg.

Téměř dvojnásobný výnos

Německá Commerzbanka uvedla, že vyšší návratnost u evropských bank je vykoupena spjatým potenciálním rizikem. Zatímco průměrný dluhopisový výnos se na asijských trzích pohybuje kolem 3,9 procenta, v Evropě lze obdobné bondy pořídit s výnosem 6,6 procenta.

Například dluhopisy londýnské Standard Chartered se daly minulý měsíc pořídit s výnosem 7,5 procenta. Celkem 31 procent z emitovaných dvou miliard dolarů skoupili asijští investoři. Obdobné bondy singapurské DBS se prodávaly při výnosu 3,6 procenta.

Asijské bankovní dluhy jsou bezpečnější, protože je pravděpodobnější, že je tamní vlády zachrání před případným krachem. „U evropských vlád je to mnohem méně pravděpodobné,“ uvedl analytik Commerzbank v Singapuru Che Süan-laj. „Nemyslím si, že všichni investoři skupující evropské hybridní bankovní dluhopisy věc dostatečně analyzují,“ dodal.

Finanční společnost Noah Holdings uvedla, že poptávka čínských investorů po mimoasijských dluhopisech loni vzrostla až o 20 procent. Východní investoři se snaží diverzifikovat svá portfolia, protože domácí měna jüan (nebo-li také renminbi) se loni znehodnotila o 4,6 procenta. Bohatí Asiaté se nyní začínají soustředit i na australský trh.

„Je to trend, který teprve začíná a který cílí na širší rámec investorů včetně soukromých bank a fondů, které hledají vyšší výnosy,“ uvedl Clifford Lee z DBS v Singapuru.

Bankovnictví v Evropě je špatný byznys

Někteří investoři a analytici ale varují před tím, že nákup evropských bankovních dluhopisů je příliš rizikový byznys. „Kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky zapříčinilo kolaps dluhopisových výnosů. Bankovnictví v Evropě – už tak neziskový byzyns – je nyní pod ještě větším tlakem,“ uvedl Donald Amstad z Aberdeen Asset Management Asia.

Zisky deseti největších evropských bank za posledních 12 měsíců klesly o 18 procent, v případě deseti největších mimojaponských poskytovatelů půjček v Asii to bylo 5,2 procenta. Evropské banky od začátku srpna prodaly dluhopisy za 22,6 miliardy eur (asi 548 miliard korun). Číní tak v souladu s mezinárodně uznávanou smlouvou Basel III.

Třetí basilejská dohoda (Basel III) je globální dobrovolný regulační nástroj, který monitoruje odolnost bank vůči zátěžovým testům. Jedním z hlavních kritérií je naplnění kapitálových rezerv jednotlivých bank. Banky mohou hotovost získat například prodejem dluhopisů na trzích.

„Nové požadavky na regulatorní kapitál bank budou přísnější než dosud. Což v podstatě znamená, že banky musí držet více kapitálu, emitovat více dluhopisů nebo akcií, aby případné ztráty neohrozily depozita střadatelů. V současné době zažívá bankovní sektor těžké časy. Investoři v Evropě a Americe jsou si toho vědomi a raději dávají ruce pryč. Asijští investoři se však rizika nebojí anebo si ho neuvědomují,“ řekl Michal Šperka, analytik investiční společnosti DRFG.