ČR je první ze zemí střední a východní Evropy, kde lze kartou Union pay zaplatit.

ČR je první ze zemí střední a východní Evropy, kde lze kartou Union pay zaplatit. | foto: Profimedia.cz

Peníze z čínských karet UnionPay nově protečou i přes české banky

  • 12
Světově nejrozšířenější platební karty UnionPay lze nyní používat i na terminálech českých bank. Doteď to šlo jen na německých a švýcarských. Karty vlastní hlavně Číňané. V Česku s nimi nově mohou utrácet i v dalších 2 000 obchodech a vybírat v 700 bankomatech.

Podle společnosti Global Payments Europe (GPE), která karty UnionPay na český trh uvádí, jich bylo na světě vydáno už 4,3 miliardy. Používá je přes 2,5 miliardy lidí, většina jejich držitelů je z Asie, převážně z Číny.

Držitelé karet UnionPay podle společnosti průměrně utratí v Evropě za jeden nákup přibližně tisíc eur. „Česko navštěvují čínští turisté čím dál častěji a stávají se zde významnými zákazníky,“ uvedl Rodney Farmer, generální ředitel GPE.

Česko je první ze zemí střední a východní Evropy, kde GPE karty UnionPay představuje. Následovat bude Maďarsko a možná Slovensko a Rumunsko. „Země pro nás začíná být zajímavá, když tam jezdí aspoň dvě stě tisíc Číňanů,“ informoval Farmer. Že by Češi mohli tyto karty i vlastnit, se ale neuvažuje. Karty se v Evropě vydávají jen v Německu a Velké Británii.

V Česku je nově možné používat karty UnionPay v 700 bankomatech a 2 000 obchodních terminálech Komerční banky a UniCredit Bank. O zpřístupnění terminálů a bankomatů jedná Global Payments Europe podle jejího výkonného ředitele Miroslava Crhy i s dalšími bankami.

Jiné karetní asociace se vstupu UnionPay na český trh nebojí. „Pro nás je v České republice konkurencí především hotovost,“ sdělil generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš.

Dosud šlo čínskou kartou platit jen na německém terminálu

Až dosud čínští turisté létali do Evropy s již vyměněnými eury a dolary a tady si je měnili. Platili ale i bezhotovostně, jejich platební karty u nás obchodníci akceptují už několik let. Asi tisícovku platebních terminálů, kde se dá čínskou kartou platit, provozuje třeba švýcarská společnost Six Payment Services, konkurent Global Payment Europe.

Placení čínskou kartou zprostředkovává také německá společnost B+S Card. Službu využívá například prodejce hodinek a šperků Carolinum v Pařížské ulici nebo Erpet, obchodník se sklem na Staroměstském náměstí. „Velká část čínské klientely má hybridní karty, tedy například MasterCard a UnionPay, Číňané si většinou přejí platit přes UnionPay. Německý terminál nám to umožňuje,“ říká Oto Ledvinka, šéf Erpetu.

Několik měsíců také testují v rámci pilotního provozu i terminály od GPE, ale s hybridními kartami je prý problém. „Terminály si vždycky vyberou platbu přes nečínskou asociaci, což se klientům nelíbí,“ dodává.

,