Index šanghajské už přišel o všechny letošní vysoké zisky.

Index šanghajské už přišel o všechny letošní vysoké zisky. | foto: AP

Čínská burza se dál propadá. Je na tom nejhůře od roku 1996

  • 54
Čínské akcie pokračují v prudkém propadu. Hlavní indexy klesly o 7,6 procenta. Akciový trh druhé největší ekonomiky světa je na tom nejhůř za posledních 19 let. Evropské akcie včetně pražského indexu PX posilují a se vzpamatovávají se z výkupní akciové horečky.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, v úterý klesl o 7,10 procenta na 3042,93 bodu. Přitom už v pondělí odepsal 8,8 procenta. Index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 7,63 procenta na 2964,97 bodu; v pondělí ztratil 8,5 procenta, což byl nejvyšší pokles od února 2007.

Více než 700 akciových titulů se v úterý propadlo o 10 procent, mezi nimi i největší společnost v zemi PetroChina. Akcie Čínské Industriální a komerční banky spadly o 5,1 procenta, Čínská Zemědělská banka odepsala 9 procent.

Státní intervence nejspíš nebudou

Čínská státní regulační agentura 14. srpna uvedla, že pokud nedojde k mimořádné volatilitě nebo nebude hrozit systematický risk, nebude trh ovlivňovat. V úterý nicméně Čínská centrální banka (PBOC) uvolnila měnovou politiku snížením úrokových sazeb o 0,25 procenta. Za posledních 12 měsíců tak učinila již pětkrát. Zároveň banka snížila požadavek na minimální rezervy v bankách o 0,50 procentního bodu. Banka snížila jednoletou výpůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,6 procenta a jednoletou depozitní sazbu rovněž o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta.

Kroky chce podpořit ekonomiku, kvůli které prudce klesají akcie. Centrální banka rovněž snížila podíl povinných minimálních rezerv, a to o půl procentního bodu na 18 procent. Tento krok má podpořit poskytování úvěrů.

Tuto informaci potvrdil i komentář zveřejněný na titulní straně státního deníku, který se věnuje ekonomickému zpravodajství.

Obchodování zhruba 17 procent akcií upsaných na pevninské burze bylo pozastaveno. Již minulý měsíc bylo z burzy staženo 40 procent čínských titulů.

Analytici se shodují na tom, že akcionáři se panicky zbavují cenných papírů. „Je to otázka důvěry,“ uvedl Wej Wej z Huaxi Securities se sídlem v Šanghaji pro agenturu Bloomberg. „Vláda znovu nezakročí, aby zachránila trh, protože se jedná o globální výprodej, který už se šíří všude,“ dodal.

Index šanghajské akciové burzy se v pondělí snížil o 8,5 procenta na 3209,91 bodu a zažil nejhlubší jednodenní ztrátu od února 2007. Přišel tím už o všechny letošní vysoké zisky. Investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu.

Západoevropské akcie zpevňují

Evropské akcie zahájily úterní obchodování růstem. Panevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení přidával asi 1,8 procent, zatímco přední index akcií v eurozóně Euro STOXX 50 měl k dobru asi 1,6 procenta.

Index FTSEurofirst 300 kvůli pondělnímu porpadu v Číně odepsal 5,4 procenta, což byl nejprudší jednodenní pokles od listopadu 2008. Tržní hodnota podniků v tomto indexu se snížila o zhruba 450 miliard eur (12,2 bilionu korun). Od počátku srpna již index ztratil více než deset procent a pokud se situace nezlepší, vykáže zřejmě nejvyšší měsíční ztrátu od roku 2002.

Několikadenní propad

Čínské akcie klesají od konce minulého týdne v reakci na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky. V pondělí výprodej zesílil, neboť investory zklamalo, že Peking o víkendu neoznámil žádná nová opatření na podporu trhu, a s novou podporou nepřišla vláda ani po pondělních ztrátách. Propad akcií v Číně vyvolal v pondělí pokles na trzích po celém světě.

Prudce klesly všechny sektory, včetně bank, které přitom ještě dopoledne vykazovaly mírné oživení.

Od počátku srpna již hlavní indexy čínských akcií ztratily téměř 20 procent a jsou na cestě vykázat nejhorší měsíční ztrátu za posledních šest let.

Šestou seanci za sebou v úterý klesl také japonský akciový trh, i když během dne prošel značnými výkyvy a pohyboval se i v zisku. Index Nikkei 225 nakonec klesl o 3,96 procenta na 17.806,70 bodu, což je nejnižší závěr od 10. února.

Většině dalších akciových trhů v Asii se však podařilo vymanit z pondělních ztrát. Posílily akcie v Austrálii, Koreji, na Tchaj-wanu a zisky si připsal i hongkongský akciový index.

Korekce na burzách v Číně s sebou stáhla také akcie v USA

Výprodej na světových akciových trzích, který začal minulý týden a k němuž přispěly obavy z vývoje v Číně, v pondělí citelně zrychlil a například klíčový index amerických akcií S&P 500 je v pásmu korekce. Z maxima za poslední rok už odepsal více než deset procent.

Pondělí ukončilo největší třídenní ztrátu Dow Jonesova indexu v historii, indikátor odepsal 1477,45 bodu. Druhá největší ztráta za období tří dnů je z listopadu 2008, kdy index odepsal 929,49 bodu.

Americká ropa WTI v pondělí odepsala 5,5 procenta a zažila nejhorší den od 6. července, kdy její cena klesla o 7,73 procenta. Pondělní minimum 37,75 USD za barel bylo nejnižší cenou od 24. února 2009, kdy cena spadla až na 37,65 USD.

Devět z deseti sektorů v rámci indexu S&P 500 je ve fázi korekce; ztráty odvětví energie a materiálů činí 20 procent a více z maxima za poslední rok.

,