Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínský drak zpomaluje. Ekonomika země rostla nejpomaleji za čtvrtstoletí

  18:07
Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla nejpomaleji za 25 let. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 6,9 procenta. Země se potýká se snížením průmyslové výroby a velkou mírou zadlužení. Navíc hrozí, že podniky začnou propouštět.

Nominální HDP země rostl za poslední čtvrtletí roku 2015 tempem 5,8 procenta, za celý rok potom 6,4 procenty. | foto: Reuters

Čínská ekonomika loni rostla tempem 6,9 procenta, oproti předchozímu roku tak zpomalila o 4 desetiny procenta. Nejlidnatější země světa vykázala nejslabší meziroční přírůstek hrubého domácího produktu (HDP) za posledních 25 let.

Růst Číny se zpomalil i v posledním loňském čtvrtletí, kdy se HDP meziročně zvýšil o 6,8 procenta - jde o nejslabší růst od prvního čtvrtletí 2009, vyplývá z dat, které v úterý zveřejnily úřady. Vláda země se navíc ocitá pod tlakem ze strany investorů, kteří jsou po nedávném propadu tamních akciových trhů obezřetní.

Růst čínského HDP (reálný vs. nominální)

Peking začátkem loňského roku stanovil růstový cíl druhé největší světové ekonomiky na úroveň „kolem 7 procent“. Podle čínského premiéra Li Kche-čchianga je pomalejší ekonomický růst za předpokladu vzniku nových pracovních míst přijatelný. Ze zpomalení viní mdlou globální poptávku. Někteří pozorovatelé hovoří o tom, že tempo růstu, které v úterý zveřejnila tamní vláda, je nadsazené.

Zatímco čínská státní média pokračují v optimistickém tónu, generální tajemník komunistické strany a prezident země Si Ťin-pching vyzval funkcionáře ke „stabilizaci krátkodobého růstu“.

Mezinárodní měnový fond v reakci na úterní data snížil odhad meziročního růstu Číny pro letošní rok na 6,3 procenta.

Propad průmyslu

Průmyslová výroba loni zpomalila meziroční růst na 5,9 procenta. Produkce oceli za loňský rok navíc klesla o 2,3 procenta na 803,8 milionu tun. Zaznamenala tak první pokles od roku 1981.

Růst čínského HDP v klíčových sektorech

Výroba energie byla o 0,2 procenta menší než v předchozím roce. To představuje první pokles od roku 1968, kdy byla čínská ekonomika rozvrácená v důsledku takzvané kulturní revoluce.

Klesá i domácí poptávka po oceli. Dle Čínské asociace Železa a oceli (CISA) letos domácí poptávka po oceli klesne až o 5 procent, už loni přitom Čína spotřebovala o 4,6 procenta oceli méně než v roce 2014.

CISA zároveň uvedla, že klesající poptávka po oceli bude ve strojírenství a stavebnictví přetrvávat. Výjimkou má být houževnatá automobilová výroba.

Nominální HDP země rostl za poslední čtvrtletí roku 2015 tempem 5,8 procenta, za celý rok potom 6,4 procenta. Ekonomové proto začínají hovořit možných ekonomických pobídkách ze strany vlády.

Vládní investice a dluhový problém

Z údajů Světové banky vyplývá, že zatímco export tvořil v roce 2007 34,9 procenta čínské ekonomiky, předloni to bylo už jen 22,6 procenta. Vzhledem ke snížené poptávce v rozvinutých ekonomikách se neočekává, že by letos podíl průmyslu na čínské HDP dramaticky vzrostl.

Peking se v poslední době pokouší přejít z exportního ekonomického modelu podpořeného státními investicemi na model vnitřní spotřeby. Vzhledem k nepříliš uspokojivému růstu se mu to ale nedaří. V Číně loni oproti předchozímu roku zpomalil i růst maloobchodního prodeje.

Ve prospěch posílení ekonomického růstu pomocí vnitřní spotřeby nehovoří ani další odhady. Se sníženou průmyslovou produkcí hrozí, že místní podniky začnou propouštět. Ekonomové navíc hovoří o tom, že čínská populace začíná rychle stárnout a prostor pro industrializaci na úkor zemědělství se vyčerpal. Čínské technologické společnosti hlásí přebytky na strašně pracovní síly i produktů.

Investice infrastruktury a stavby nových průmyslových objektů loni rostly 10procentním tempem – nejpomaleji od roku 2000. Komunistické vedení země proto zvažuje, že ekonomický růst podpoří deficitními výdaji. I tam ale naráží na své limity. Zbytněné investice do megaprojetků v minulosti vykázaly malou návratnost. Zatímco zisky státních společností se v roce 2015 pohybovaly kolem 9,5 procenta, jejich zadlužení vzrostlo o více než 18 procent, uvedla analytické společnost BMI Research.

Celkový dluh Číny dnes dosahuje 260 procent hrubého domácího produktu celé země. V roce 2007 to podle finanční společnosti UBS bylo 160 procent. Nová vlna půjček navíc spíše než na financování nových projektů směřuje k umoření dluhových úroků. Čínské podniky a domácnosti nyní na úrocích zaplatí 20procentní ekvivalent HDP celé země.

S ekonomickým zpomalením a oslabováním domácí měny jüanu navíc dochází k odlivu čínského kapitálu, což přispívá ke snižování investičních výdajů.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Odchod norských miliardářů láká i jejich bankéře. Všichni míří do Švýcarska

20. dubna 2024

Prudké zvýšení daní z bohatství a dividend, které provedla norská levicová vláda, přimělo desítky...

Lagos zpoplatnil vstup na veřejné pláže. Nigerijci se na ně už nedostanou

20. dubna 2024

Nigerijská metropole Lagos se pyšní rozsáhlými plážemi s bílým pískem. Za horkých dní skýtaly...

KOMENTÁŘ: O cenách benzínu rozhodne Izrael. Konkrétně jeho touha po odvetě

20. dubna 2024

Premium Jak drahé bude letní cestování, o tom rozhodne zejména podoba reakce Izraele na nedávnou smršť...

ČEZ zažaloval ČNB kvůli pokutě za zpoždění informace mající vliv na akcie

20. dubna 2024  12:44

Polostátní energetická společnost ČEZ zažalovala Českou národní banku (ČNB) kvůli milionové pokutě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...