Stamiliony nepomohly. Čínské konzervárně u Teplic opět hrozí konec

  7:00aktualizováno  7:00
Čínské konzervárně na lančmít v Hrobčicích u Teplic hrozí už poněkolikáté během posledních dvou let krach. Investici za 430 milionů korun přitom nepomohlo ani nalití dalších stovek milionů. Továrna přitom svého času byla největší tuzemskou investicí asijské velmoci.

Konzervárna Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku | foto: www.hrobcice.cz

V době, kdy se prezident i vláda rozplývají nad přílivem čínského kapitálu, stojí teplická konzervárna Shanghai Maling opět před krachem. Podnik přitom podpořili daňoví poplatníci ze svých peněz.

Sny o pracovních místech pro 150 lidí se však už dávno rozplynuly, firma se už déle než rok točí v bizarním kolečku úpadků, záchran na poslední chvíli a následných propadů do ještě větších problémů.

Aktuálně chce konzervárnu poslat do insolvence společnost Grimpaner. Ta podle svých webových stránek obchoduje s masem, kořením a potravinovými doplňky, za jejichž dodávky eviduje pohledávky v celkové výši 24,2 milionu korun po splatnosti.

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o...

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o značku ale končí v insolvenci.

Vedle toho Shanghai Maling dodavateli údajně neuhradil půjčku 73,8 milionu korun. „Dlužník téměř zastavil úhrady faktur navrhovatele (...). Věřitel úhrady urgoval telefonicky i písemně, ale k úhradám nedošlo,“ píše v insolvenčním návrhu Igor Ivanovič, člen představenstva Grimpaner.

Společnost chce poslat Shanghai Maling do insolvence už podruhé, návrh podala už jednou loni na jaře kvůli 11 milionům korun. Pak se však firmy dohodly na postupném splácení a Grimpaner návrh stáhl. O oprávněnosti aktuálního návrhu soud zatím nerozhodl.

Výkonný ředitel Shanghai Maling Jiří Vančura však potvrzuje, že je situace podniku špatná a požadavky dodavatelské firmy jsou oprávněné. „Pokud majoritní akcionář nebude schopen společnosti pomoci, tak bude ve stejné situaci jako loni v lednu, to znamená v úpadku,“ říká Vančura.

Loni továrnu spasila milionová injekce

Na konci minulého roku se chtěla konzervárna poslat do insolvence sama. Tehdy vyčíslila své dluhy, které nebyla schopna splatit, na 413 milionů korun (psali jsme zde).

Firmu od krachu zachránila jen rychlá injekce čínské matky ve výši 2,8 milionu dolarů, tedy 68 milionů korun. Zároveň se akcionáři „ústně“ zavázali uhradit dalších pět milionů dolarů, tedy asi 120 milionů korun, bance HSBC, jednomu z největších věřitelů, a seškrtat 112 milionů korun, které konzervárna dlužila v rámci skupiny.

Shanghai Maling spadá do koncernu Bright Food, který patří mezi největší potravinářské společnosti v Asii. Jak nedávno upozornil týdeník Euro, potravinářský gigant rychle expanduje v Evropě a krach jedné z firem by značně uškodil jeho reputaci.

Delegace z vedení mateřské firmy letos v květnu dokonce navštívila Ústecký kraj, kde značně oplývala optimismem. „Vítám informaci o úvahách rozšířit závod v Hrobčicích,“ rozplýval se tehdy hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nad návratem snu o velké konzervárně, který politici snili na startu projektu.

Jak se však ukazuje, radoval se Bubeníček předčasně. Samotní věřitelé sice situaci nekomentují, ale o kondici podniku svědčí to, že se vedle HSCB objevila třeba Česká spořitelna, které konzervárna koncem prosince dlužila zhruba 20,5 milionu korun. Podle všeho však ani téměř 300 milionů od mateřské firmy k pokrytí závazků nestačilo. „Dluh je ve výši, která převyšuje základní kapitál společnosti (310 milionů korun, pozn. red.),“ přiznává Vančura.

Na výrobu lančmítu v Hrobčicích doplatí i daňoví poplatníci. Podle údajů ministerstva práce dostala Shanghai Maling v roce 2007 pobídku 20 milionů korun na vytvoření stovky nových pracovních míst. Aktuálně dává firma práci ani ne polovině lidí a podle zdrojů MF DNES po ní stát vymáhá pokutu za nesplnění podmínek pobídky.

Číňan vs. Číňan

V hrozícím úpadku je přitom nejasná i role Jiřího Vančury. Ten zároveň předsedá dozorčí radě Shanghai Maling, podle dostupných informací má však také blízko k dodavatelům surovin z Grimpaner. Podle portálu Media4web.cz vlastní internetovou doménu Grimpaner.com. Z dokumentů v obchodním rejstříku také vyplývá, že se loni koncem října zúčastnil valné hromady Grimpaner, kde vystupoval jako zástupce akcionářů a všemi deseti hlasy byl zvolen za předsedu valné hromady. Vančura však spojitost s Grimpaner popírá.

Za všemi problémy Shanghai Maling stojí zřejmě spor o značku Maling s čínskou potravinářskou jedničkou China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation (COFCO) na klíčovém britském trhu.

Kvůli právní nejistotě přerušili loni tamní zákazníci se severočeskou továrnou veškeré kontakty. Následkem toho se propadla její produkce na minimum.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

Trump ulevil od cel holítkům Gillette, už dřív podpořil jejího konkurenta

Holítka značky Gillette, ilustrační snímek

Společnosti Procter & Gamble, mateřské firmě Gillette, se v úterý dostalo pomoci od administrativy amerického...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...Najdete na iDNES.cz