Konzervárna Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku

Konzervárna Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku | foto: www.hrobcice.cz

Stamiliony nepomohly. Čínské konzervárně u Teplic opět hrozí konec

  • 26
Čínské konzervárně na lančmít v Hrobčicích u Teplic hrozí už poněkolikáté během posledních dvou let krach. Investici za 430 milionů korun přitom nepomohlo ani nalití dalších stovek milionů. Továrna přitom svého času byla největší tuzemskou investicí asijské velmoci.

V době, kdy se prezident i vláda rozplývají nad přílivem čínského kapitálu, stojí teplická konzervárna Shanghai Maling opět před krachem. Podnik přitom podpořili daňoví poplatníci ze svých peněz.

Sny o pracovních místech pro 150 lidí se však už dávno rozplynuly, firma se už déle než rok točí v bizarním kolečku úpadků, záchran na poslední chvíli a následných propadů do ještě větších problémů.

Aktuálně chce konzervárnu poslat do insolvence společnost Grimpaner. Ta podle svých webových stránek obchoduje s masem, kořením a potravinovými doplňky, za jejichž dodávky eviduje pohledávky v celkové výši 24,2 milionu korun po splatnosti.

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o značku ale končí v insolvenci.

Vedle toho Shanghai Maling dodavateli údajně neuhradil půjčku 73,8 milionu korun. „Dlužník téměř zastavil úhrady faktur navrhovatele (...). Věřitel úhrady urgoval telefonicky i písemně, ale k úhradám nedošlo,“ píše v insolvenčním návrhu Igor Ivanovič, člen představenstva Grimpaner.

Společnost chce poslat Shanghai Maling do insolvence už podruhé, návrh podala už jednou loni na jaře kvůli 11 milionům korun. Pak se však firmy dohodly na postupném splácení a Grimpaner návrh stáhl. O oprávněnosti aktuálního návrhu soud zatím nerozhodl.

Výkonný ředitel Shanghai Maling Jiří Vančura však potvrzuje, že je situace podniku špatná a požadavky dodavatelské firmy jsou oprávněné. „Pokud majoritní akcionář nebude schopen společnosti pomoci, tak bude ve stejné situaci jako loni v lednu, to znamená v úpadku,“ říká Vančura.

Loni továrnu spasila milionová injekce

Na konci minulého roku se chtěla konzervárna poslat do insolvence sama. Tehdy vyčíslila své dluhy, které nebyla schopna splatit, na 413 milionů korun (psali jsme zde).

Firmu od krachu zachránila jen rychlá injekce čínské matky ve výši 2,8 milionu dolarů, tedy 68 milionů korun. Zároveň se akcionáři „ústně“ zavázali uhradit dalších pět milionů dolarů, tedy asi 120 milionů korun, bance HSBC, jednomu z největších věřitelů, a seškrtat 112 milionů korun, které konzervárna dlužila v rámci skupiny.

Shanghai Maling spadá do koncernu Bright Food, který patří mezi největší potravinářské společnosti v Asii. Jak nedávno upozornil týdeník Euro, potravinářský gigant rychle expanduje v Evropě a krach jedné z firem by značně uškodil jeho reputaci.

Delegace z vedení mateřské firmy letos v květnu dokonce navštívila Ústecký kraj, kde značně oplývala optimismem. „Vítám informaci o úvahách rozšířit závod v Hrobčicích,“ rozplýval se tehdy hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nad návratem snu o velké konzervárně, který politici snili na startu projektu.

Jak se však ukazuje, radoval se Bubeníček předčasně. Samotní věřitelé sice situaci nekomentují, ale o kondici podniku svědčí to, že se vedle HSCB objevila třeba Česká spořitelna, které konzervárna koncem prosince dlužila zhruba 20,5 milionu korun. Podle všeho však ani téměř 300 milionů od mateřské firmy k pokrytí závazků nestačilo. „Dluh je ve výši, která převyšuje základní kapitál společnosti (310 milionů korun, pozn. red.),“ přiznává Vančura.

Na výrobu lančmítu v Hrobčicích doplatí i daňoví poplatníci. Podle údajů ministerstva práce dostala Shanghai Maling v roce 2007 pobídku 20 milionů korun na vytvoření stovky nových pracovních míst. Aktuálně dává firma práci ani ne polovině lidí a podle zdrojů MF DNES po ní stát vymáhá pokutu za nesplnění podmínek pobídky.

Číňan vs. Číňan

V hrozícím úpadku je přitom nejasná i role Jiřího Vančury. Ten zároveň předsedá dozorčí radě Shanghai Maling, podle dostupných informací má však také blízko k dodavatelům surovin z Grimpaner. Podle portálu Media4web.cz vlastní internetovou doménu Grimpaner.com. Z dokumentů v obchodním rejstříku také vyplývá, že se loni koncem října zúčastnil valné hromady Grimpaner, kde vystupoval jako zástupce akcionářů a všemi deseti hlasy byl zvolen za předsedu valné hromady. Vančura však spojitost s Grimpaner popírá.

Za všemi problémy Shanghai Maling stojí zřejmě spor o značku Maling s čínskou potravinářskou jedničkou China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation (COFCO) na klíčovém britském trhu.

Kvůli právní nejistotě přerušili loni tamní zákazníci se severočeskou továrnou veškeré kontakty. Následkem toho se propadla její produkce na minimum.