Čínská měna se po 10 letech hnula

  14:35aktualizováno  14:35
Čína po letech ustoupila nátlaku vyspělých zemí a uvolnila pevný kurz své měny. Dosavadní kurz 8,28 jüanu přestal platit hodinu po poledni a Čína povolila růst na 8,11 jüanu za dolar. Čína pevný kurz opustila téměř po než deseti letech. Rozhodnutí zdraží čínské zboží.
Čína

Čína - Čína - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stejný krok oznámila i Malajsie. Na druhou stranu finanční orgány Hong Kongu podle AP setrvají na pevném kurzu vůči dolaru. Jak se zachovají ostatní asijské státy, ukáže čas.

Od pátku začnou v Číně platit nová pravidla pro pohyb kurzu, která mu umožní vychýlit se o 0,3 procenta od centrální parity.

Nejdřív propad, pak růst
Na pevný kurz si v minulosti stěžovaly zejména Spojené státy. Tvrdily, že kurz je podhodnocen. Bushova administrativa rozhodnutí Číny přivítala. Právě USA na změně vydělají.

"V případě, že rozhodnutí čínské vlády znamená, že se kurz bude moci pohybovat tak, jak o tom hovoří první zprávy, bude to znamenat výrazné zlepšení amerického zahraničního obchodu," odhaduje analytik Volksbank Vladimír Pikora. K tomu ale nedojde hned.

"Kontrakty mezi USA a Čínou jsou již nasmlouvané. Zboží bude podle smluv dodáno. Jenomže kvůli silnějšímu kurzu jüanu k dolaru se najednou ceny čínského zboží dováženého do USA zvýší," upozorňuje Markéta Šichtařová z Next Finance.

V první fázi se podle ní obchodní bilance USA propadne do ještě většího schodku, která potopí dolar. "Koruna může k dolaru posít ještě před koncem roku na 24 korun za dolar i více," odhaduje Šichtařová.

Pohyb správným směrem, ale pomalý
Podle Pikory Čína udělala politické gesto, které by mohlo odstranit nejeden problém světového obchodu, včetně dovozních kvót na čínský textil, který v posledních měsících zaplavuje Evropu.

"Kurz by působil podobně jako tarify. S tím rozdílem, že nyní by situaci řešil trh," uvedl. "Na druhou stranu je extrémně brzy na nějaká hodnocení. Pravdou nicméně zůstává, že čínská vláda by neudělala krok, který by Čínu výrazněji poškodil," uvedl v souvislosti s tím, že nový kurz znamená zdražení čínského zboží.

Ekonomové uvolnění měny očekávali, i když je pravdou, že načasování bylo pro většinu z nich překvapením. "Ta dvě procenta jsou ale málo. Trh očekával zhruba tři až pět," doplnil Pikora.

Že Čína zvolila příliš pomalé tempo, upozorňují i další analytici. "Myslím, že trh bude zklamaný," prohlásil hlavní ekonom ústavu Standard Chartered Mike Moran pro ČTK.

"Mírné posílení (o 2,1 % vůči USD) nemůže zásadně pomoci v nápravě globální nerovnováhy mezi investicemi a úsporami, která stlačuje dlouhodobé reálné úrokové sazby dolů. Ani to neznamená významný impuls pro americký, evropský či asijský vývoz do Číny," domnívá se Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podle ní ale fakt, že další asijské státy, které také bojují proti posilování vlastních měn, mohou nyní mírně povolit otěže svým měnám, může pozici amerických a evropských firem zlepšit.

Dolar oslabil
Na revalvaci jüanu dolar podle očekávání ihned reagoval.

"Devizový trh bezprostředně reagoval všeobecným oslabením dolaru, což se dá vysvětlit přechodem na koš měn a tím menší potřebou nakupovat dolary. Dolar nejvíce oslabil vůči asijským měnám, což se čekalo," řekl analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Podle Pikory by se ale mělo postavení dolaru časem zlepšit.

"Za půl až tři čtvrtě roku začne dolar posilovat," uvedl.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz