Čínská měna se po 10 letech hnula

  14:35aktualizováno  14:35
Čína po letech ustoupila nátlaku vyspělých zemí a uvolnila pevný kurz své měny. Dosavadní kurz 8,28 jüanu přestal platit hodinu po poledni a Čína povolila růst na 8,11 jüanu za dolar. Čína pevný kurz opustila téměř po než deseti letech. Rozhodnutí zdraží čínské zboží.
Čína

Čína - Čína - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stejný krok oznámila i Malajsie. Na druhou stranu finanční orgány Hong Kongu podle AP setrvají na pevném kurzu vůči dolaru. Jak se zachovají ostatní asijské státy, ukáže čas.

Od pátku začnou v Číně platit nová pravidla pro pohyb kurzu, která mu umožní vychýlit se o 0,3 procenta od centrální parity.

Nejdřív propad, pak růst
Na pevný kurz si v minulosti stěžovaly zejména Spojené státy. Tvrdily, že kurz je podhodnocen. Bushova administrativa rozhodnutí Číny přivítala. Právě USA na změně vydělají.

"V případě, že rozhodnutí čínské vlády znamená, že se kurz bude moci pohybovat tak, jak o tom hovoří první zprávy, bude to znamenat výrazné zlepšení amerického zahraničního obchodu," odhaduje analytik Volksbank Vladimír Pikora. K tomu ale nedojde hned.

"Kontrakty mezi USA a Čínou jsou již nasmlouvané. Zboží bude podle smluv dodáno. Jenomže kvůli silnějšímu kurzu jüanu k dolaru se najednou ceny čínského zboží dováženého do USA zvýší," upozorňuje Markéta Šichtařová z Next Finance.

V první fázi se podle ní obchodní bilance USA propadne do ještě většího schodku, která potopí dolar. "Koruna může k dolaru posít ještě před koncem roku na 24 korun za dolar i více," odhaduje Šichtařová.

Pohyb správným směrem, ale pomalý
Podle Pikory Čína udělala politické gesto, které by mohlo odstranit nejeden problém světového obchodu, včetně dovozních kvót na čínský textil, který v posledních měsících zaplavuje Evropu.

"Kurz by působil podobně jako tarify. S tím rozdílem, že nyní by situaci řešil trh," uvedl. "Na druhou stranu je extrémně brzy na nějaká hodnocení. Pravdou nicméně zůstává, že čínská vláda by neudělala krok, který by Čínu výrazněji poškodil," uvedl v souvislosti s tím, že nový kurz znamená zdražení čínského zboží.

Ekonomové uvolnění měny očekávali, i když je pravdou, že načasování bylo pro většinu z nich překvapením. "Ta dvě procenta jsou ale málo. Trh očekával zhruba tři až pět," doplnil Pikora.

Že Čína zvolila příliš pomalé tempo, upozorňují i další analytici. "Myslím, že trh bude zklamaný," prohlásil hlavní ekonom ústavu Standard Chartered Mike Moran pro ČTK.

"Mírné posílení (o 2,1 % vůči USD) nemůže zásadně pomoci v nápravě globální nerovnováhy mezi investicemi a úsporami, která stlačuje dlouhodobé reálné úrokové sazby dolů. Ani to neznamená významný impuls pro americký, evropský či asijský vývoz do Číny," domnívá se Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podle ní ale fakt, že další asijské státy, které také bojují proti posilování vlastních měn, mohou nyní mírně povolit otěže svým měnám, může pozici amerických a evropských firem zlepšit.

Dolar oslabil
Na revalvaci jüanu dolar podle očekávání ihned reagoval.

"Devizový trh bezprostředně reagoval všeobecným oslabením dolaru, což se dá vysvětlit přechodem na koš měn a tím menší potřebou nakupovat dolary. Dolar nejvíce oslabil vůči asijským měnám, což se čekalo," řekl analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Podle Pikory by se ale mělo postavení dolaru časem zlepšit.

"Za půl až tři čtvrtě roku začne dolar posilovat," uvedl.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

ČEPS odvolala předsedu představenstva Kalinu. Vyměnila šéfa dozorčí rady

V rozvodně firmy ČEPS, provozovatele české přenosové soustavy, v Hradci u...

Dozorčí rada společnosti ČEPS odvolala dosavadního předsedu představenstva Jana Kalinu. Nástupce se vybere ve výběrovém...

Masaryk, Beneš a další. Dvacetikoruny se mění, ozdobí je státníci

Mince hodnoty 20 Kč, které ČNB vydá ke 100. výročí československého státu.

Česká národní banka oslaví sto let založení Československa emisí nových vzorů dvacetikorunových mincí. Ty se budou od...

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Do plastových obalů se řízky balí i jednotlivě.

Proč je maso zabalené v plastu, je zřejmé. U mnoha jiných výrobků však jeho použití vzbuzuje pochybnosti. Do plastů se...Najdete na iDNES.cz