"Turisté jsou obrovskou příležitostí – hlavně ekonomickou. Pokud na ně...

"Turisté jsou obrovskou příležitostí – hlavně ekonomickou. Pokud na ně nadáváme, tak je to naše vina, že té příležitosti neumíme využít nebo ji nevidíme." (15. května 2023) | foto: Petr Topič, MAFRA

Čínská CEFC kupuje podíl v Invii, chce nabídnout servis čínským turistům

  • 33
Do největšího prodejce zájezdů v Česku, portálu Invia.cz, vstupují Číňané. Od internetového podnikatele Jakuba Havrlanta, který firmu oficiálně koupil teprve před měsícem, získá významný podíl skupina CEFC, která už drží akcie v letecké společnosti Travel Service, či finanční skupině J&T Finance Group.

Obchod oficiálně oznámila výkonná viceprezidentka CEFC Marcela Hrdá v rozhovoru pro MF DNES. Vstup do Invie podle ní zapadá do komplexní investiční strategie skupiny v cestovním ruchu v Evropě.

„Budeme žádat antimonopolní úřad o schválení a předpokládáme, že CEFC v cestovní on-line agentuře Invia ovládne 50 až 90 procent akcií,“ uvedla Marcela Hrdá. Procenta se údajně budou odvíjet od finančních a časových možností skupiny Rockaway podíl dorovnat. Zatím to ale podle Hrdé vypadá na to, že Havrlant výši podílu dorovná a obě skupiny v Invii budou držet po padesáti procentech.

Pohodlí pro čínské turisty

Podle ní tím čínská skupina doplňuje své investiční soukolí v oboru cestovního ruchu. „Prahu s Čínou propojí tři pravidelné letecké linky. A my zde čínské turisty budeme umět ubytovat, máme v Praze hotel, pomocí Travel Service je rozvést dál po Evropě a Invia to celé prováže. Už nyní pro ní hledáme obchodní partnery v Číně. Navíc máme zájem o další hotely nejen v České republice,“ naznačuje logiku obchodu někdejší šéfka České pošty, která je ve službách CEFC od začátku roku.

Původně přitom Invii koupil od původních majitelů internetový podnikatel a investor Jakub Havrlant a jeho skupina Rockaway Capital. Podle informací z trhu však už jeho obchod byl financován čínským, tehdy ještě tajným, společníkem. To Hrdá nekomentuje. „Rockaway bude mít v Invii nejméně 10 procent, podle svých finančních možností a představ ale až polovinu. Jdeme do rozvoje tohoto projektu společně,“ naznačuje budoucí strukturu Marcela Hrdá.

A tím by společné plány na českém internetu nemusely skončit. „Vždycky, když vstupujeme do partnerství, vyhlížíme širší rozsah spolupráce. Vidíme, že pan Havrlant oboru rozumí, my zase můžeme dodat propojení na čínský byznys. CEFC se svými partnery může přinést nové prvky do platformy, třeba zboží, nový druh služeb. Ale to jsou zatím jen myšlenky, na ničem konkrétním v tuto chvíli nepracujeme,“ dodává Hrdá.

Mluvčí skupiny Rockaway Capital Michaela Papežová chystaný obchod potvrdila. „Ano, můžeme potvrdit, že naším finanční partnerem při akvizici Invie je čínský partner v podobě skupiny CEFC. Současně potvrzujeme, že Rockaway bude mít řídící roli a vzájemné partnerství se skupinou CEFC budeme směřovat na rozložení 50 na 50,” uvedla Papežová.

Invii Havrlant koupil od polského fondu MCI.TechVentures, který v ní držel asi 80 procent akcií. Zbylých 20 procent pak vykoupil od zakladatele projektu Michala Drozda a fondu Mezzanine Management. Za firmu tak údajně zaplatí přes dvě miliardy korun a někdejší polský většinový vlastník se nedávno na svých stránkách pochlubil, že prodej Invie byl pro něj nejlepším obchodem v jeho historii.

Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky a údajů na vlastním webu Invia vykázala za rok 2014 při obratu (hodnota prodaných zájezdů) okolo 3,4 miliardy korun tržby (součet provizí) ve výši 660 milionů a zisk před zdaněním 81 milionů korun. Formálně nyní Invii vlastní společnosti Rockaway Travel a European Bridge Travel, obě zatím stoprocentně vlastněné Havrlantovou skupinou Rockaway Capital.