Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čínské nudle musí pryč. Je v nich moc hliníku, mohou poškodit mozek

  11:26aktualizováno  15:20
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej rychlopřípravných a skleněných nudlí, které pocházejí z Číny. Mají více než dvojnásobné množství hliníku, než povoluje norma. Do Česka výrobky dovezla firma Vivacomex. Hliník při dlouhodobém nadlimitním množství může poškozovat mozek či plíce.

Rychlopřípravné čínské nudle. - Tyto nudle mají dvakrát více hliníku, než požaduje norma. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala jejich prodej. | foto: SZPI

O zákazu prodeje čínských nudlí informovala Romana Kadaňková z tiskové oddělení inspekce. Výrobky rychlopřípravné nudle o hmotnosti 500 gramů s minimální trvanlivostí do 30. září 2012 a skleněné nudle o hmotnosti 250 gramů s minimální trvanlivostí do konce roku 2012 podle ní přesahují stanovenou limitní hodnotu hliníku, která je deset miligramů na kilogram.

"Laboratorní rozbory odhalily u vzorku rychlopřípravných nudlí 21,10 miligramů hliníku na kilogram výrobku a u vzorku skleněných nudlí 142 miligramů na kilogram nudlí," uvedla Kadaňková. "Potravina je nevhodná ke spotřebě z důvodu kontaminace cizorodými látkami a inspekce nařídila její okamžité stažení z tržní sítě," doplnila.

Rychlopřípravných nudlí se v Česku podle inspekce prodalo téměř 22 tisíc kusů, skleněných 40. Objevily se hlavně v Karlovarském a Plzeňském kraji, ale mohou se vyskytovat i v Praze. "Nudle byly expedovány do vietnamských restaurací a část do kamenných vietnamských obchodů. Do řetězců ani do českých prodejen nudle dodány nebyly," dodala mluvčí.

Hliník může poškodit mozek

Podle biochemika Martina Nalepy se hliník v nadlimitním množství postupně ukládá v těle, hlavně v kostech, plicích, srdci, játrech a slezině. "Při dlouhodobém působení může vést k poškození mozku, kostí či plic. Zda je právě zvýšená koncentrace hliníku nalezená v nudlích člověku nebezpečná by však vyžadovalo hlubší rozbor. Lidem každopádně doporučuji tento výrobek okamžitě vyhodit, pokud si ho již koupili," říká Nalepa.

Všechny členské země Evropské unie nyní o nebezpečném výrobku vědí prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.

jaké množství hliníku je bezpečné

Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil, že tolerovatelný týdenní příjem hliníku je ve výši 1 mg/kg tělesné hmotnosti.

Lidé přijímají hliník hlavně z jídla. Hlavním zdrojem jsou cereální výrobky (například chléb, pečivo a listové pečivo), zelenina (houby, špenát, ředkvičky a listový salát), nápoje (čaj a kakao) a některá kojenecká výživa. V pitné vodě je hliníku málo. Člověk ale hliník přijímá i z farmaceutických preparátů a spotřebitelských výrobků obsahujících hliníkové sloučeniny.

Zdroj: www.techportal.czNejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Najdete na iDNES.cz