Čínští obchodníci vydělávají na podhodnoceném jüanu a mohou tak lépe konkurovat.

Čínští obchodníci vydělávají na podhodnoceném jüanu a mohou tak lépe konkurovat. | foto: Reuters

Čínské vládě se nedaří škrtit ekonomický růst

  • 38
Kola čínské ekonomiky se točí čím dál rychleji i navzdory snaze vlády přisypat jim do ozubí trochu písku. Rostoucí exporty totiž ve druhém čtvrtletí vytlačily ekonomický růst nejlidnatější země světa až na 11,3 procenta. Za celé pololetí tak hospodářství Číny vzrostlo o 10,9 procenta.

Růst, kterého dosáhla Čína v posledních třech měsících, je nejvyšší za posledních deset let, píše agentura Reuters.

Expert z Šanghajské investiční společnosti Everbright Securities Gao Shanwen si dokonce myslí, že růst za celý rok 2006 přesáhne 11 procent.

V prvních třech měsících vykázala Čína 10,3procentní zvýšení výkonu.

Čínská vláda oznámila, že je nutné rozpínající se ekonomiku trochu přiškrtit, už loni, kdy růst dosáhl téměř deseti. ( - více zde) Současných 11,3 procenta tak vypovídá o tom, že se jí záměr nepodařilo uskutečnit.

Stát nicméně i nadále podniká kroky, které by měly vést ke snížení míry růstu. Centrální banka například přikázala komerčním bankám, aby snížily objem úvěrů do některých přehřátých sektorů, nebo jim stanovila vyšší povinnost ukládat rezervy z vkladů.

Vláda vyslechla i zoufalé volání západních zemí po revalvaci čínského jüanu, i když jen částečně. Před rokem zhodnotila jüan oproti dolaru o dvě procenta. - více zde Od té doby se jüan zvedl jen o 1,4 procenta, píše agentura Reuters.

Gao Shanwen podle agentury Reuters doporučuje zhodnotit jüan o dalších pět procent.

Žádné nadšení trhu ale posílení jüanu nevyvolalo. Analytici pohyb označili za příliš malý, což potvrdila i čísla o letošních saldech čínského zahraničního obchodu. V červnu například dosáhl přebytek rekordních 14,5 miliardy dolarů. - více zde

Dosavadní údaje o zahraničním obchodě napovídají, že by letos mohla Čína překonat svůj rekordní přebytek za loňský rok, kdy vyvezla o 100 miliard dolarů více než loni. Za první půlrok totiž přebytek dosáhl 61,5 miliardy dolarů.