Civilní soudy budou moci rušit lichvářské smlouvy

  1:26aktualizováno  1:26
Na rychlé půjčky v Česku doplácí stále více lidí. Podle Asociace občanských poraden, která se snaží lidem pomoci z dluhů, přišli lidé vinou lichvářů za první pololetí letoška zhruba o třináct milionů korun, a toto číslo roste.
Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Tvůrci nového občanského zákoníku chtějí tento stav změnit. Do jeho návrhu proto vložili paragraf, který dovolí soudcům na podnět dlužníka zrušit vyděračské smlouvy.

Pokud by nový návrh platil už nyní, mohl by například pomoci Níle Hladíkové, která si v dubnu půjčila sto tisíc korun na slibovaný třicetiprocentní úrok. Na účet jí však nakonec dorazilo jen 75 000 korun a do schránky dopis požadující zaplacení téměř dvou set tisíc korun.

"Věřila jsem tomu, co mi na pobočce řekli. Některým částem smlouvy jsem nerozuměla a chtěla jsem je vysvětlit, ale poradkyně mě ujišťovala, že se mě to netýká, protože platí zvláštní výhodná akce," popisuje zoufale svůj příběh.

Podobné případy jsou podle policejních statistik spíše na ústupu. Zatímco v roce 2003 Policie ČR vyšetřovala čtyřicet trestních oznámení, loni to byla jen polovina.

"Tuto činnost je těžké vyhledávat. Vyšetřujeme v podstatě jen to, co nám lidé oznámí," vysvětluje mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká s tím, že se podle ní naučili lidé také více počítat a už se nenechají tak často napálit.

Občanské poradny však tento argument vyvracejí. "Těchto případů je stále dost a rozhodně jich neubývá," říká Pavlína Šafusová z varnsdorfské poradny Na Křižovatce.

Souhlasí s ní i právník Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Jan Šulc. "Lidé se nás na tyto věci dotazují stále častěji. Loni jsme vyřizovali až tisíc podobných dotazů," říká.

Šafusové tvrdí, že se lichváři zaměřují cíleně na lidi ve finanční tísni. Nevýhodné smlouvy však prý podepisují i takzvaní bílí koně, tedy lidé, které k podpisu přiměl jejich známý s tím, že jemu úvěr určitě dají a že se pak spolu nějak vyrovnají.

Podle SOS je situace tristní zejména u nebankovních institucí. "Regulace je tam vágní, a tak jakýkoliv krok, který pomůže tuto divočinu kultivovat, je rozhodně dobrý," říká Šulc k návrhu nového paragrafu občanského zákoníku. 

"Nový paragraf celou situaci nevyřeší, ale určitě ji bude krotit," domnívá se Kateřina Vosičková z Občanské poradny v Berouně. Ačkoliv SOS novou úpravu vítá obává se toho, že by lidé mohli nový institut zneužívat a snažit se zpochybňovat úvěrové smlouvy jen proto, že se jim nechce splácet.

"Toho se nebojím," říká duchovní otec nového zákoníku Karel Eliáš. Podle něj je totiž nutné před civilním soudem dokázat, že dlužník smlouvu podepsal v tísni, jinak ji soudce nezruší. Paragraf je podle něj sepsán tak, aby postihoval nejenom enormně vysoké úroky, ale i nepřiměřené smluvní pokuty.

"Právě ty často navýší původní úvěr na několikanásobek," vysvětluje sociální pracovnice Dana Kalistová. Podle Šulce by tak bylo dobré výši těchto úroků a pokut limitovat přímo zákonem jako několikanásobek aktuální úrokové míry.

Máte zkušenost s podvodnými smlouvami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 594
Ano 405

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz