Civilní soudy budou moci rušit lichvářské smlouvy

  1:26aktualizováno  1:26
Na rychlé půjčky v Česku doplácí stále více lidí. Podle Asociace občanských poraden, která se snaží lidem pomoci z dluhů, přišli lidé vinou lichvářů za první pololetí letoška zhruba o třináct milionů korun, a toto číslo roste.
Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Tvůrci nového občanského zákoníku chtějí tento stav změnit. Do jeho návrhu proto vložili paragraf, který dovolí soudcům na podnět dlužníka zrušit vyděračské smlouvy.

Pokud by nový návrh platil už nyní, mohl by například pomoci Níle Hladíkové, která si v dubnu půjčila sto tisíc korun na slibovaný třicetiprocentní úrok. Na účet jí však nakonec dorazilo jen 75 000 korun a do schránky dopis požadující zaplacení téměř dvou set tisíc korun.

"Věřila jsem tomu, co mi na pobočce řekli. Některým částem smlouvy jsem nerozuměla a chtěla jsem je vysvětlit, ale poradkyně mě ujišťovala, že se mě to netýká, protože platí zvláštní výhodná akce," popisuje zoufale svůj příběh.

Podobné případy jsou podle policejních statistik spíše na ústupu. Zatímco v roce 2003 Policie ČR vyšetřovala čtyřicet trestních oznámení, loni to byla jen polovina.

"Tuto činnost je těžké vyhledávat. Vyšetřujeme v podstatě jen to, co nám lidé oznámí," vysvětluje mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká s tím, že se podle ní naučili lidé také více počítat a už se nenechají tak často napálit.

Občanské poradny však tento argument vyvracejí. "Těchto případů je stále dost a rozhodně jich neubývá," říká Pavlína Šafusová z varnsdorfské poradny Na Křižovatce.

Souhlasí s ní i právník Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Jan Šulc. "Lidé se nás na tyto věci dotazují stále častěji. Loni jsme vyřizovali až tisíc podobných dotazů," říká.

Šafusové tvrdí, že se lichváři zaměřují cíleně na lidi ve finanční tísni. Nevýhodné smlouvy však prý podepisují i takzvaní bílí koně, tedy lidé, které k podpisu přiměl jejich známý s tím, že jemu úvěr určitě dají a že se pak spolu nějak vyrovnají.

Podle SOS je situace tristní zejména u nebankovních institucí. "Regulace je tam vágní, a tak jakýkoliv krok, který pomůže tuto divočinu kultivovat, je rozhodně dobrý," říká Šulc k návrhu nového paragrafu občanského zákoníku. 

"Nový paragraf celou situaci nevyřeší, ale určitě ji bude krotit," domnívá se Kateřina Vosičková z Občanské poradny v Berouně. Ačkoliv SOS novou úpravu vítá obává se toho, že by lidé mohli nový institut zneužívat a snažit se zpochybňovat úvěrové smlouvy jen proto, že se jim nechce splácet.

"Toho se nebojím," říká duchovní otec nového zákoníku Karel Eliáš. Podle něj je totiž nutné před civilním soudem dokázat, že dlužník smlouvu podepsal v tísni, jinak ji soudce nezruší. Paragraf je podle něj sepsán tak, aby postihoval nejenom enormně vysoké úroky, ale i nepřiměřené smluvní pokuty.

"Právě ty často navýší původní úvěr na několikanásobek," vysvětluje sociální pracovnice Dana Kalistová. Podle Šulce by tak bylo dobré výši těchto úroků a pokut limitovat přímo zákonem jako několikanásobek aktuální úrokové míry.

Máte zkušenost s podvodnými smlouvami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 594
Ano 405


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Najdete na iDNES.cz