Inspekce varuje před nebezpečnou cizrnovou pomazánkou.

Inspekce varuje před nebezpečnou cizrnovou pomazánkou. | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Testy v pomazánkách jed nepotvrdily. Bakterie byly pouze na obalech v koši

  • 19
Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve středu varovala před cizrnovou pomazánkou slovenského výrobce Alfa Bio. Muž na Slovensku měl po konzumaci výrobku skončit v kómatu. Testy přímo ve výrobě však přítomnost nebezpečné bakterie neprokázaly.

„Varujeme všechny spotřebitele, ať uvedenou šarži pomazánky v žádném případě nejedí,“ zdůraznil mluvčí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Informaci inspekce získala prostřednictvím evropského systému rychlého varování RASFF od kolegů ze Slovenska.

Kontroloři vydali varování poté, co zjistili bakterii clostridium botulinum na obalech výrobků v odpadkovém koši 43letého pacienta, u kterého panuje podezření na otravu botulotoxinem. Takzvaný klobásový jed vytváří bakterie clostridium botulinum a je jedním z nejnebezpečnějších přírodních jedů.  

Detailnější testy Regionální veterinární a potravinové správy přímo ve výrobě však žádný výskyt bakterie ve výrobcích Alfa Bio, prodávaných pod značkou Lunter, nepotvrdily. Protokol z kontroly zveřejnil výrobce na svých stránkách.

„Přítomnost bakterie nebyla potvrzená jak ve výrobcích odebraných ze Slovenského misijního hnutí, odkud se cizrnová pomazánka údajně dostala k pacientovi, tak ani z kontrolní šarže ve výrobě Alfa Bio,“ uvedl výrobce na svých stránkách.

Varování před šarží nadále trvá

Podle Kopřivy však varování před šarží s datem spotřeby do 21. srpna nadále trvá, dokud nebude známá přesná příčina pacientova stavu. „Botulotoxin může vzniknout jak při výrobě, tak také třeba později nevhodným skladováním. V případě takto nebezpečného jedu je život člověka na prvním místě a je nutné vydat preventivní varování,“ uvedl Kopřiva.

Také šéf slovenských kontrolorů Jozef Bíreš deníku Denník N řekl, že inspektoři nařídili výrobek stáhnout z preventivních důvodů. „Odpadkový koš je vždy odpadkový koš, je v něm mechanická špína, a také možnosti jiné kontaminace,“ dodal Bíreš. Zda se pacient otrávil skutečně pomazánkou, nebo něčím jiným, zůstává nejasné.

Muž mezitím zůstává v umělém spánku. Průvodními projevy byla bolest žaludku a nevolnost. Nakažený pociťoval poruchy vidění, trpěl závratěmi a cítil se zesláblý. Po návštěvě pohotovosti byl hospitalizován na neurologické klinice s podezření na botulimus.

,