CK Fischer nesmí používat jméno svého zakladatele, řekl soud

  16:06aktualizováno  17:13
Cestovní kancelář Fischer se musí přejmenovat, rozhodl Městský soud v Praze. Vyhověl tak žalobě jejího zakladatele Václava Fischera, který firmu prodal před čtyřmi lety miliardáři Karlu Komárkovi. Informaci potvrdil mluvčí pražského městského soudu Petr Kulawiak. Rozsudek není ještě pravomocný.

Václav Fischer, zakladatel cestovní kanceláře, vyhrál spor s novým majitelem. | foto: Radek Miča

"Žalovanému bylo zakázáno používat jméno Fischer ve svém názvu," uvedl Kulawiak. Václav Fischer se domáhal žalobou přejmenování cestovní kanceláře kvůli tomu, že už v ní nepůsobí. S Karlem Komárkem se rozešli ve zlém, soudí se o stamiliony korun.

Žalobu opřel o jeden z paragrafů obchodního zákoníku, v němž stojí, že pokud je součástí názvu firmy jméno společníka, který už ve firmě nepůsobí, může ho firma užívat jen s jeho souhlasem. Ten ale Fischer cestovce odmítá dát.

"Přes má opakovaná upozornění a prosby však Cestovní kancelář Fischer od používání mého jména ve své firmě neupustila," uvedl Václav Fischer. "Je projevem arogance vedení Cestovní kanceláře Fischer, že nepovažovala za vhodné, se mně ani optat, zda jsem ochoten tento souhlas vyslovit, či nikoliv," dodal.

Zákaz používání jména je pro Fischera potvrzením jeho víry v právo. "Jiný praktický význam pro mě nemá. V
ČR nepodnikám a už určitě nikdy podnikat nebudu. Škodit cestovní kanceláři Fischer nechci," uvedl.

O změně jména už kancelář jednala
Cestovní kancelář Fischer ale nepřijde o ochrannou známku Fischer, tu získala při koupi celé cestovky. Název cestovky Komárkova skupina už letos řešila. Loni v březnu valná hromada jednala o změně jména na CKF.

"Důvodem návrhu představenstva bylo zkrácení názvu, zkratka se uvnitř firmy již běžně užívá," vysvětlil tehdy mluvčí cestovní kanceláře Dan Plovajko. Návrh však neprošel.

Kancelář se odvolá
"Jedná se pouze o rozhodnutí prvoinstančního soudu, které není pravomocné. Proti rozsudku se samozřejmě odvoláme. Dnešní rozhodnutí soudu tedy vůbec nic nemění na současné praxi," uvedl Dan Plovajko.

Podle Plovajka skupina KKCG investovala do záchrany bankrotující Cestovní kanceláře Fischer, která byla v té době dokonce v exekuci, přes miliardu korun.

"Nyní se pan Václav Fischer snaží dosáhnout změny obchodního jména firmy, která vlastní ochrannou známku Cestovní kancelář Fischer, a tak poškodit nejen investici skupiny KKCG, ale i samotnou cestovní kancelář," dodal Plovajko.

Má CK Fischer šanci získat zpět jméno kanceláře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. července 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1914

ANO 663

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

Amazon podlehl tlaku, zvyšuje zaměstnancům minimální mzdu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Přes čtvrt milionu zaměstnanců amerického prodejního gigantu Amazon si od začátku listopadu finančně polepší....

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...Najdete na iDNES.cz