Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Členové kampeliček se dočkají peněz

  18:27aktualizováno  18:27
P r a h a - První výplaty části vkladů členů zkrachovalých kampeliček ze zajišťovacího fondu mají začít koncem tohoto měsíce. Potvrdil to předseda představenstva Zajišťovacího fondu družstevních záložen Petr Šerák. Výplaty budou probíhat v pořadí, jak se jednotlivé kampeličky hlásily do zajišťovacího fondu. Šerák očekává, že proces výplat bude trvat až do konce roku. "První dávka pro šest tisíc členů Živnostenského spořitelního a úvěrního družstva je připravená," řekl.

Pocit vítěze se rychle změnil v beznaděj

Při krachu 1. Družstevní záložny se Jiří Šolc cítil jako vítěz. "Termínovaný vklad jsem stačil včas vybrat. Zůstal mi tam členský vklad 2000 korun, který jsem rád oželel."

Čekalo ho ovšem nemilé překvapení. "Nedávno jsem dostal dopis od nuceného správce, abych zaplatil uhrazovací povinnost 4000 korun, jinak bude vůči mě postupovat podle platných právních předpisů," vzpomíná.

Zašel přímo do kanceláře nuceného správce. "Pracovnice mi sdělila, že vše je správně. Řekl jsem, že své dva tisíc nechci a taky nic nezaplatím. Odvětila, že dva tisíce odečtou od uhrazovací povinnosti." Po odečtení úroků mu tak zbývá zaplatit 1455,10 koruny. "A to za to, že nic nedostanu a navíc se budu podílet jako každý občan této republiky na vyplácení vkladů dalších členů."

Pocit nespravedlnosti je silný. "Nevím, jestli mi hrozí soudní vymáhání částky. Pokud ano, pak opravdu nevím, v jakém státě to žijeme a jaké máme zákonodárce."

Smlouva s bankou, která výplatu peněz zajistí, má být podepsána příští týden v úterý či ve středu. "Na prvním místě je zatím ČSOB-divize Poštovní spořitelna, za ní Citibank a na třetím místě Česká spořitelna," uvedl šéf fondu.

Po podpisu smlouvy obdrží příslušná banka na zajištění výplat od ministerstva financí šest miliard korun, které na odškodnění členů kampeliček schválil parlament.

Představou fondu je, že každý člen zkrachovalé kampeličky dostane informační leták s návodem,  jak má postupovat a jaké náležitosti musí splnit pro zajištění výplaty.

"Naše představa je taková, že budou zasílány peněžní poukázky, které bude možno vybrat v hotovosti a případně převést bezhotovostně," řekl mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc.

Na výplatu bude asi třicet dní
Platnost poukázky má být 30 dní. Pokud si ve lhůtě člen záložny peníze nevyzvedne, vrátí se na účet fondu a bude zveřejněna informace, kdy a kde je možné peníze dodatečně vybrat.

Podklady pro výplaty získává pražské administrativní centrum zajišťovacího fondu přímo od členů kampeliček. "Často jsme kritizovaní, že to vyžadujeme úředně ověřené. Ale my to musíme mít zdokumentované, protože vyplacené peníze budeme uplatňovat na kampeličkách v rámci konkurzu," uvedl Šerák.

Po krachu dvaceti kampeliček se ke svým penězům nemohlo dostat 105 tisíc klientů,  jejichž úspory v souhrnu představovaly 8,8 miliardy korun. V zajišťovacím fondu přitom bylo pouze 34 milionů korun a stát neměl podle zákona  povinnost mu finančně pomáhat.

Parlament však napotřetí souhlasil s návrhem vlády, aby fond získal šestimiliardovou státní dotaci na zajištění výplaty pojistného, což představuje 80 procent z vkladů, maximálně však 100 tisíc korun.

Autoři:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz