Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Členové kampeliček se dočkají peněz

  18:27aktualizováno  18:27
P r a h a - První výplaty části vkladů členů zkrachovalých kampeliček ze zajišťovacího fondu mají začít koncem tohoto měsíce. Potvrdil to předseda představenstva Zajišťovacího fondu družstevních záložen Petr Šerák. Výplaty budou probíhat v pořadí, jak se jednotlivé kampeličky hlásily do zajišťovacího fondu. Šerák očekává, že proces výplat bude trvat až do konce roku. "První dávka pro šest tisíc členů Živnostenského spořitelního a úvěrního družstva je připravená," řekl.

Pocit vítěze se rychle změnil v beznaděj

Při krachu 1. Družstevní záložny se Jiří Šolc cítil jako vítěz. "Termínovaný vklad jsem stačil včas vybrat. Zůstal mi tam členský vklad 2000 korun, který jsem rád oželel."

Čekalo ho ovšem nemilé překvapení. "Nedávno jsem dostal dopis od nuceného správce, abych zaplatil uhrazovací povinnost 4000 korun, jinak bude vůči mě postupovat podle platných právních předpisů," vzpomíná.

Zašel přímo do kanceláře nuceného správce. "Pracovnice mi sdělila, že vše je správně. Řekl jsem, že své dva tisíc nechci a taky nic nezaplatím. Odvětila, že dva tisíce odečtou od uhrazovací povinnosti." Po odečtení úroků mu tak zbývá zaplatit 1455,10 koruny. "A to za to, že nic nedostanu a navíc se budu podílet jako každý občan této republiky na vyplácení vkladů dalších členů."

Pocit nespravedlnosti je silný. "Nevím, jestli mi hrozí soudní vymáhání částky. Pokud ano, pak opravdu nevím, v jakém státě to žijeme a jaké máme zákonodárce."

Smlouva s bankou, která výplatu peněz zajistí, má být podepsána příští týden v úterý či ve středu. "Na prvním místě je zatím ČSOB-divize Poštovní spořitelna, za ní Citibank a na třetím místě Česká spořitelna," uvedl šéf fondu.

Po podpisu smlouvy obdrží příslušná banka na zajištění výplat od ministerstva financí šest miliard korun, které na odškodnění členů kampeliček schválil parlament.

Představou fondu je, že každý člen zkrachovalé kampeličky dostane informační leták s návodem,  jak má postupovat a jaké náležitosti musí splnit pro zajištění výplaty.

"Naše představa je taková, že budou zasílány peněžní poukázky, které bude možno vybrat v hotovosti a případně převést bezhotovostně," řekl mluvčí Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřich Zajíc.

Na výplatu bude asi třicet dní
Platnost poukázky má být 30 dní. Pokud si ve lhůtě člen záložny peníze nevyzvedne, vrátí se na účet fondu a bude zveřejněna informace, kdy a kde je možné peníze dodatečně vybrat.

Podklady pro výplaty získává pražské administrativní centrum zajišťovacího fondu přímo od členů kampeliček. "Často jsme kritizovaní, že to vyžadujeme úředně ověřené. Ale my to musíme mít zdokumentované, protože vyplacené peníze budeme uplatňovat na kampeličkách v rámci konkurzu," uvedl Šerák.

Po krachu dvaceti kampeliček se ke svým penězům nemohlo dostat 105 tisíc klientů,  jejichž úspory v souhrnu představovaly 8,8 miliardy korun. V zajišťovacím fondu přitom bylo pouze 34 milionů korun a stát neměl podle zákona  povinnost mu finančně pomáhat.

Parlament však napotřetí souhlasil s návrhem vlády, aby fond získal šestimiliardovou státní dotaci na zajištění výplaty pojistného, což představuje 80 procent z vkladů, maximálně však 100 tisíc korun.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Jedna karta vládne všem. Polská karta MultiSport opanovala česká fitka

Karta MultiSport Benefit

Polská benefit karta MultiSport je dobrý byznys. Její majitel si může za paušál několika stovek zacvičit v jakémkoliv...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz