Členové OPEC překvapivě snížili objem těžby ropy. Surovina zdražuje

  7:45aktualizováno  7:45
Ropný kartel OPEC se poprvé po osmi letech dohodl na snížení produkce černého zlata. Pro trhy je krok překvapením. Ropa na burzách zdražuje, čeští řidiči by v dalších měsících ale nemuseli ve větší míře krok pocítit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Krok je překvapením pro obchodníky, kteří čekali pokračování těžby na úrovni dohodnuté v roce 2014 na popud Saúdské Arábie. „Trhy ropy tuto zprávu přijaly velmi pozitivně a byly překvapeny, jelikož většina investorů neočekávala žádnou dohodu,“ uvedl Martin Vlček z BH Securities.

Cena ropy na burzách v New Yorku v reakci zdražila o pět procent. Ministři ropného kartelu se dohodli, že produkci sníží k 32,5 až 33 milionu barelů denně. Nyní se těží 33,24 milionů barelů. Podrobnosti se dojednají v listopadu.

Podle investičního manažera společnosti Finlord Borise Tomčiaka by přesto trh měl zůstal až do příštího roku v přebytku. U benzinových pump v ČR podle něj budou ceny stoupat mírně.

„Naštěstí toto zvýšení ceny nezpůsobí velký růst cen pohonných hmot v ČR. V prvních dvou říjnových týdnech předpokládáme mírný růst ceny benzinu a nafty a o přibližně 20 až 30 haléřů,“ uvedl k komentáři. Ropa ihned po zprávě zdražila o 2,5 dolaru na 48,4 USD za barel.

Zatím není jasné, zda produkci zkrátí i Rusko, které se jednání rovněž zúčastnilo.

Snížení těžby blokovaly dvě země

Opatření oznámil v noci na čtvrtek katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy. Dohod vznikla po několika hodinách jednání na neoficiálním zasedání v Alžíru, kde se konala energetická konference. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou stanoveny na oficiálním zasedání ve Vídni v listopadu. Dohoda prakticky znovu zavádí těžební limit, který kartel opustil zhruba před rokem.

„OPEC dnes učinil mimořádné rozhodnutí,“ prohlásil íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. Právě spor Íránu se Saúdskou Arábií, která je největším těžařem v rámci kartelu, zabránil vzniku dohody o snížení těžby již na počátku tohoto roku. Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země. Saúdská Arábie pak odmítala omezovat těžbu, pokud se k dohodě nepřipojí i Írán.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, i tak ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Podle zoravodajství Bloomberg dohoda vznikla díky ústupku Saúdské Arábie, která trvala na snížení těžby Íránu. Ten by se měl přísnějším kvótám vyhnout.

Zpráva je nadějí nejen pro země, které se kvůli poklesu cen suroviny potýkají s problémy se svými rozpočty, ale také pro řadu firem navázaných na ropný byznys včetně obřího kolosu Exxon Mobil. Pomoci by mohl krok kromě jiných tak ekonomikám Ruska a Saúdské Arábie. Pro spotřebitele to nicméně bude znamenat zdražování pohonných hmot.

Podle Tomčiaka se v éře vysoké produkce firmy staly dynamičtější, náklady na produkci od roku 2014 osekaly o 20 až 35 procent. „Další snižování nákladů je velmi pravděpodobné. Tím pádem bude stačit nižší cena ropy, aby byly projekty zaměřené na její těžbu ziskové,“ uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Pošta měří, jak se její zaměstnanci při práci „zapotí“

Měření fyzické zátěže zaměstnanců České pošty

Pošťáci se baví. Česká pošta svým zaměstnancům měří, jak se za směnu fyzicky namáhají. Letos za to utratila téměř půl...

Další z rubriky

V USA zvažují zákaz mentolových cigaret, akcie tabákových firem padají

Ilustrační foto

Akcie výrobce cigaret Lucky Strike British American Tobacco se propadly nejvíce za posledních pět let. Trh je nervózní...

Šperky Marie Antoinetty prošly dražbou. Prodaly se za rekordní částku

Do dražby jdou vzácné šperky po Marii Antoinettě. Zájemci si musí připravit až...

Přívěsek s velkou perlou, který kdysi patřil francouzské královně Marii Antoinettě, byl vydražen v aukční síni...

Svatomartinské po francouzsku. V Lyonu narazili sudy Beaujolais Nouveau

Oficiální otevření sudů s letošním ročníkem vína Beaujolais Nouveau ve...

Svatomartinským vínem listopadové oslavy nekončí. Čtvrtkem totiž započal prodej známého francouzského mladého vína...

Najdete na iDNES.cz