Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB kritizuje zahraniční média. Informace o Česku jsou zavádějící, tvrdí

  19:52aktualizováno  19:52
Česká národní banka se ohradila proti několika článkům v zahraničním tisku, které podle ní uvádějí zavádějící a nepřesné údaje o tuzemské ekonomice. Důvodem reakce je citlivost trhů na nepřesná data v době finanční krize. Zavádějící interpretace údajů navíc může mást investory, upozornila ČNB.

Česká národní banka upozornila na zavádějící závěry týkající se kurzových rizik. Ilustrační foto | foto: ČNB

Například list Financial Times publikoval 19. února článek, jehož součástí byla tabulka, kde bylo uvedeno, že zahraniční banky do Česka ke konci září 2008 půjčily 192 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun).

"ČNB považuje tuto tabulku a také doprovodný text za velmi zavádějící. Podle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," upozornili centrální bankéři.

Rozdíl mezi realitou a daty v článku byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Zdrojem byla statistika Banky pro mezinárodní platby v Basileji, která eviduje aktiva mezinárodních bankovních skupin. Data zahrnují údaje lokálních bank v jednotlivých zemích, jež jsou bankovními skupinami vlastněny.

"Inkriminovaných 192 miliard dolarů je tak zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka," upozornila ČNB.

Zároveň uvedla, že jakékoli závěry týkající se kurzových či jiných přeshraničních rizik činěné na základě takto dezinterpretovaných čísel, jsou zcela neopodstatněné a zavádějící.

Centrální banka se rovněž ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že Česko je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.

"Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila ČNB.

ČNB: Politici k úvěrům nevybízeli

Tento vývoj je podle ní způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější.

Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy.

Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému občany nikdy nevybízeli.

Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři Česka, Polska, Maďarska a Rumunska.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz