Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB kritizuje zahraniční média. Informace o Česku jsou zavádějící, tvrdí

  19:52aktualizováno  19:52
Česká národní banka se ohradila proti několika článkům v zahraničním tisku, které podle ní uvádějí zavádějící a nepřesné údaje o tuzemské ekonomice. Důvodem reakce je citlivost trhů na nepřesná data v době finanční krize. Zavádějící interpretace údajů navíc může mást investory, upozornila ČNB.

Česká národní banka upozornila na zavádějící závěry týkající se kurzových rizik. Ilustrační foto | foto: ČNB

Například list Financial Times publikoval 19. února článek, jehož součástí byla tabulka, kde bylo uvedeno, že zahraniční banky do Česka ke konci září 2008 půjčily 192 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun).

"ČNB považuje tuto tabulku a také doprovodný text za velmi zavádějící. Podle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," upozornili centrální bankéři.

Rozdíl mezi realitou a daty v článku byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Zdrojem byla statistika Banky pro mezinárodní platby v Basileji, která eviduje aktiva mezinárodních bankovních skupin. Data zahrnují údaje lokálních bank v jednotlivých zemích, jež jsou bankovními skupinami vlastněny.

"Inkriminovaných 192 miliard dolarů je tak zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka," upozornila ČNB.

Zároveň uvedla, že jakékoli závěry týkající se kurzových či jiných přeshraničních rizik činěné na základě takto dezinterpretovaných čísel, jsou zcela neopodstatněné a zavádějící.

Centrální banka se rovněž ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že Česko je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.

"Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila ČNB.

ČNB: Politici k úvěrům nevybízeli

Tento vývoj je podle ní způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější.

Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy.

Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému občany nikdy nevybízeli.

Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři Česka, Polska, Maďarska a Rumunska.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci, především Rusové a Italové

Plzeň je rájem pro developery, přicházejí sem stavět například pražští...

Cizinci si pořizují dvacet až třicet procent tuzemských nemovitostí. Vnímají je hlavně jako investici. Italové, Arabové...

Najdete na iDNES.cz