Milan Š. kvůli maškarnímu bálu okopíroval osm set dvoutisícových bankovek. Porušil tím zákon. Ilustrační foto

Milan Š. kvůli maškarnímu bálu okopíroval osm set dvoutisícových bankovek. Porušil tím zákon. Ilustrační foto | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Jako rekvizitu si natiskl dvoutisícovky. Host z bálu padělkem zaplatil

  • 95
Centrální banka potrestala muže z Plzeňska, který jako rekvizitu na maškarní bál okopíroval dvoutisícové bankovky. Natiskl jich osm set. Podle ČNB tím porušil zákon o oběhu bankovek a mincí. Jednou z bankovek navíc jiný účastník akce platil taxikáři.

Začátkem loňského března bylo v sokolovně ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku veselo, konal se tam maškarní bál. Milan Š. se se svými přáteli rozhodl převléknout za „deset šťastných kačenek“. Deset žen šlo za kačenky a Milan Š. za rybáře.

Součástí převleku byl vozík s penězi a aby byla maska autentičtější, rozhodl se muž okopírovat skutečné peníze. Na kancelářský papír tak ofotil dvoutisícovky, celkem jich takto „vyrobil“ osm set.

Co říká zákon

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že zhotoví, doveze, přechovává nebo rozšiřuje za účelem prodeje nebo pro jiné obchodní účely, anebo prodá hmotnou nebo nehmotnou reprodukci tuzemské nebo cizozemské bankovky nebo mince anebo předmět, který ji úpravou napodobuje. Za tento přestupek lze uložit pokutu do 1 000 000 Kč.

Zdroj: Zákon o oběhu bankovek a mincí

Pikantní na celém případu je, že jednou padělanou bankovkou se ráno po skončení veselice pokusil někdo zaplatit taxikáři. Ten peníze přijal jako pravé. Že jde o kopii, zjistil řidič až později.

Milan Š. zaplatil pokutu. Porušil totiž zákon o oběhu bankovek a mincí. Maximální výše pokuty za tento přestupek je milion korun, Česká národní banka, která případ po upozornění policie řešila, muži ale uložila zaplatit celkem jen tři tisíce korun. Dva tisíce za spáchání přestupku a tisícovku na úhradu nákladů řízení. 

Milan Š. se při vyšetřování záležitosti bránil, že na první pohled bylo patrné, že se nejedná o skutečné peníze, protože byly vytištěny na kancelářském papíru a nebyly přesně rovně vystřižené. Při „výslechu“ v ČNB také uvedl, že kopie bankovek měly být použity jen jako rekvizita a že si neuvědomil, co by se mohlo stát.

Policie shromáždila 103 padělků a poslala je centrální bance. Ta je sice označila za málo nebezpečné padělky, přesto podle ní byl porušen zákon. Další peníze se buď spálily při úklidu po veselici, nebo si je účastníci vzali domů na památku.