Guvernér České národní banky Miroslav Singer během rozhovoru s MF DNES (7....

Guvernér České národní banky Miroslav Singer během rozhovoru s MF DNES (7. července 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Česká národní banka utratila skoro 30 miliard. V červenci nakoupila eura

  • 189
Centrální banka v červenci poprvé po roce a půl intervenovala, aby znehodnotila českou korunu. Měna totiž posilovala a blížila se k hranici 27 korun za euro. Kvůli udržení svého kurzového závazku ČNB nakoupila eura za 28 miliard korun.

Za zhruba 28 miliard korun banka koupila více než miliardu eur. Do oběhu se tak dostalo více korun a měna tím oslabila. Tento krok přišel poprvé od listopadu 2013, kdy banka oznámila první intervence po 11 letech a nakoupila eura za 200 miliard korun (více čtěte zde).

Výše červencových intervencí vyplývá z aktuálních údajů o devizových obchodech ČNB. Cílem intervencí je držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro. Tuto neděli guvernér Miroslav Singer zopakoval, že ČNB bude držet kurz koruny nad touto hranicí nejméně do druhé poloviny příštího roku.

Viceguvernér ČNB Miroslav Tomšík minulý týden dokonce uvedl, že ČNB může udržovat uvolněnou měnovou politiku, tedy i režim devizových intervencí, déle, než předpokládá její srpnová prognóza vývoje ekonomiky (více čtěte zde). Důvodem může být snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit. Prognóza ČNB počítá s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016.

Samotná ČNB už dříve uvedla, že v pátek 17. července byla na trhu poprvé od listopadu 2013 aktivní, neuvedla však objem obchodů.

Útoky na korunu by mohly pokračovat

„Objem devizových intervencí za měsíc červenec překvapil: zhruba jedna miliarda eur znamená větší částku, než se čekalo,“ říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Data o devizových rezervách prý naznačují, že česká centrální banka na trhu zřejmě hodně intervenovala také v srpnu.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler ve své analýze z minulého týdne předpokládal, že ČNB v červenci nakoupila eura za 20 miliard korun a v srpnu za zhruba 90 miliard.

Podle Jáče navíc zřejmě budou masové útoky na korunu pokračovat. „Vzhledem k pozitivním datům, jež přicházejí z české ekonomiky a jež by sama o sobě vedla k posílení koruny, lze čekat, že ČNB bude muset devizovými intervencemi bránit hladinu 27 korun za euro i v dalších týdnech a měsících,“ dodal.

Dopady intervencí do finančního hospodaření centrální banky pak podle ředitele sekce měnové ČNB Tomáše Holuba nejsou podstatné, protože primárním cílem ČNB je udržovat cenovou stabilitu. „Intervence také nemají žádné přímé dopady do veřejných rozpočtů, protože případné účetní kurzové ztráty z devizových rezerv bude ČNB bez problémů schopna uhradit ze svých budoucích zisků, jak dokládá i naše vlastní historická zkušenost,“ uvedl.

,