Miroslav Singer

Miroslav Singer | foto: Jan Zátorský, MAFRA

ČNB vidí příští rok černěji. Zvýšení úroků odsunula

  • 40
Česká národní banka ve své poslední prognóze zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky o šest desetin na 2,1 procenta. Čeká ale, že se stejným dílem zhorší hospodářství příští rok, a to na 2,2 procenta. Důvodem je i růst DPH. Bankéři také posunuli termín zvýšení úrokových sazeb o jedno čtvrtletí.

Informoval o tom guvernér ČNB Miroslav Singer. V roce 2013 by měla podle odhadů ČNB česká ekonomika růst o 3,8 procenta. Ministerstvo financí je o něco optimističtější, podle něj HDP poroste o 2,5 procenta v obou letech. Byl by to o dvě desetiny hezčí výsledek než ten loňský.

Banka zároveň uvedla, že zvýšení úrokových sazeb odkládá o jedno čtvrtletí, půjčky by tedy měly zdražit až příští rok.

Růst ekonomiky letos podle Singera bude ovlivněn rozpočtovými úsporami, odezněním investic do zásob a zpomalením růstu zahraničních ekonomik. K výraznějšímu růstu dojde podle guvernéra až v roce 2013. "Neočekáváme žádná překvapení. Ta hlavní zpráva se od minulé prognózy příliš neposouvá," uvedl Singer.

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB.

Neklid na trzích trvá

Také trhy nevidí globální ekonomickou situaci v budoucnu optimisticky. Eurozónu sužují dluhové problémy a investoři přestávají důvěřovat dvěma velkým ekonomikám - Španělsku a Itálii. O jejich záchraně se zatím nemluví, ale je zřejmé, že by byla mnohem dražší než pomoc Řecku, Portugalsku nebo Irsku (více čtěte zde).

Mezi investory se objevila také spekulace o tom, že Evropská centrální banka přispěchala oběma zemím na pomoc tím, že nakupuje jejich státní dluhopisy, aby zmírnila krizi. Šéf banky Jean-Claude Trichet odmítl říci, zda banka cenné papíry nakupuje, ale mimořádně posílila svou likviditu.

Výnosy u dluhopisů Španělska během čtvrtka mírně klesaly, což je pro zemi dobré. Nicméně proti červnu musí země lákat investory při prodeji svých dluhopisů na vyšší úrok.

Ve čtvrtek si španělské ministerstvo financí půjčilo 3,3 miliardy eur s vysokým úrokem 4,81 procenta. Splatnost těchto dluhopisů je v roce 2014. Na začátku června přitom dluhopisy se stejnou splatností prodávala "jen" za 4,04 procenta.

Ministerstvo zároveň zrušilo prodej dluhopisů plánovaných na 18. srpna. Zdůraznilo, že to nesouvisí s výkyvy na finančních trzích. Analytik společnosti Royal Bank of Scotland Harvinder Sian potvrdil, že rušení aukcí je během krize obvyklé pro řadu zemí. 

Jen dočasné uklidnění přinesla tento týden dohoda politiků ve Spojených státech, která odvrátila hrozbu krachu. Někteří analytici však větří ve vzduchu příchod další recese. Neklid odrážejí i akciové trhy, které padají.

,