Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB vydá k výročí stříbrnou minci. Hlasujte, která je nejhezčí

  13:00aktualizováno  16:39
Česká národní banka bude v roce 2013 slavit. Nejprve vznik ČNB a poté dvacetiletou existenci samostatné české měny. K narozeninám si nechá nadělit "dárek", pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč. Jak bude nová mince vypadat, však tentokrát nerozhodne sama, ale nechá výběr na lidech. Který návrh se líbí vám? Hlasujte.

Česká národní banka zahajuje hlasování o návrhu pamětní stříbrné mince. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Centrální banka vydá novou minci, která bude vážit 13 gramů a bude vyrobena z 925 dílů stříbra a 75 částí mědi, až 6. února 2013. O její podobě je ale třeba rozhodnout dříve. Jak bude nová mince vypadat, rozhodnou hlasy vyplněné na stránkách banky mezi 8. listopadem (od 12:00) až 5. prosincem (do 12:00).

ANKETA

Který návrh mince je nejzdařilejší?

Banka k hlasování vybrala 4 podoby mince ze 36 zaslaných možností. Vítězný návrh pak nechá vyrazit a deset soutěžících odmění novou mincí. Čtenáři iDNES.cz mohou o nejhezčí minci nanečisto hlasovat už dnes.

"Poprvé v dvacetileté historii centrální banky mají všichni unikátní příležitost vybrat vzhled pamětní mince, a proto věřím v co nejširší účast," uvedl člen bankovní rady Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžního a platebního styku.

Česko vydalo pamětní mince v hodnotě 1 miliardy Kč

ČNB vydává pamětní mince k připomenutí významných událostí a výročí národního i mezinárodního významu. Obvykle převažují témata historická a výročí osobností, dále pak kulturní motivy a politické události, méně také motivy přírodní, sportovní a náboženské.

"Všechny vyrobené pamětní mince od vzniku Československa představují přes 220 motivů, z toho je asi 90 procent stříbrných a deset procent zlatých mincí. Z toho za dobu existence České republiky jde o více než 80 motivů stříbrných a 30 motivů zlatých mincí," uvedl náměstek sekce peněžní a platebního styku ČNB Jaroslav Moravec.

Celková hodnota všech vydaných pamětních mincí od vzniku Československa podle něj dosahuje dvou miliard korun, za dobu existence České republiky pak téměř jednu miliardu Kč. "Vůbec první pamětní mince byla vydána v roce 1928 v hodnotě 10 Kč u příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky,“ dodal Moravec.

20 let českých platidel

Samostatná česká měna s označením  vznikla po rozpadu federace a vzniku České republiky a České národní banky (1. ledna 1993) až 8. února 1993.

Od vyhlášení samostatnosti České republiky a Slovenské republiky existovala na území obou čerstvě vzniklých států zhruba měsíc měnová unie, v níž byla jako měnová jednotka v obou nástupnických zemích Československa nadále používána koruna československá (se zkratkou Kčs, mezinárodně CSK).

Prvním platidlem znějícím na koruny české, byla dne 8. února 1993 bankovka v hodnotě 200 Kč s motivem Jana Amose Komenského. V průběhu let 1993 a 1994 byly pak do oběhu postupně vydávány bankovky a mince dalších nominálních hodnot. Na závěr se do oběhu dostala dne 1. října 1996 bankovka v hodnotě 2 000 Kč.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz