Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČNB vydá k výročí stříbrnou minci. Hlasujte, která je nejhezčí

  13:00aktualizováno  16:39
Česká národní banka bude v roce 2013 slavit. Nejprve vznik ČNB a poté dvacetiletou existenci samostatné české měny. K narozeninám si nechá nadělit "dárek", pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč. Jak bude nová mince vypadat, však tentokrát nerozhodne sama, ale nechá výběr na lidech. Který návrh se líbí vám? Hlasujte.

Česká národní banka zahajuje hlasování o návrhu pamětní stříbrné mince. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Centrální banka vydá novou minci, která bude vážit 13 gramů a bude vyrobena z 925 dílů stříbra a 75 částí mědi, až 6. února 2013. O její podobě je ale třeba rozhodnout dříve. Jak bude nová mince vypadat, rozhodnou hlasy vyplněné na stránkách banky mezi 8. listopadem (od 12:00) až 5. prosincem (do 12:00).

ANKETA

Který návrh mince je nejzdařilejší?

Banka k hlasování vybrala 4 podoby mince ze 36 zaslaných možností. Vítězný návrh pak nechá vyrazit a deset soutěžících odmění novou mincí. Čtenáři iDNES.cz mohou o nejhezčí minci nanečisto hlasovat už dnes.

"Poprvé v dvacetileté historii centrální banky mají všichni unikátní příležitost vybrat vzhled pamětní mince, a proto věřím v co nejširší účast," uvedl člen bankovní rady Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžního a platebního styku.

Česko vydalo pamětní mince v hodnotě 1 miliardy Kč

ČNB vydává pamětní mince k připomenutí významných událostí a výročí národního i mezinárodního významu. Obvykle převažují témata historická a výročí osobností, dále pak kulturní motivy a politické události, méně také motivy přírodní, sportovní a náboženské.

"Všechny vyrobené pamětní mince od vzniku Československa představují přes 220 motivů, z toho je asi 90 procent stříbrných a deset procent zlatých mincí. Z toho za dobu existence České republiky jde o více než 80 motivů stříbrných a 30 motivů zlatých mincí," uvedl náměstek sekce peněžní a platebního styku ČNB Jaroslav Moravec.

Celková hodnota všech vydaných pamětních mincí od vzniku Československa podle něj dosahuje dvou miliard korun, za dobu existence České republiky pak téměř jednu miliardu Kč. "Vůbec první pamětní mince byla vydána v roce 1928 v hodnotě 10 Kč u příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky,“ dodal Moravec.

20 let českých platidel

Samostatná česká měna s označením  vznikla po rozpadu federace a vzniku České republiky a České národní banky (1. ledna 1993) až 8. února 1993.

Od vyhlášení samostatnosti České republiky a Slovenské republiky existovala na území obou čerstvě vzniklých států zhruba měsíc měnová unie, v níž byla jako měnová jednotka v obou nástupnických zemích Československa nadále používána koruna československá (se zkratkou Kčs, mezinárodně CSK).

Prvním platidlem znějícím na koruny české, byla dne 8. února 1993 bankovka v hodnotě 200 Kč s motivem Jana Amose Komenského. V průběhu let 1993 a 1994 byly pak do oběhu postupně vydávány bankovky a mince dalších nominálních hodnot. Na závěr se do oběhu dostala dne 1. října 1996 bankovka v hodnotě 2 000 Kč.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz