Pamětní mince k 25. výročí sametové revoluce.

Pamětní mince k 25. výročí sametové revoluce. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zamřížovaný lev na pamětní minci připomíná konec komunismu

  • 10
Centrální banka vydává přes dvacet tisíc kusů pamětních mincí k listopadovým událostem před pětadvaceti lety. Je na ní zamřížovaný lev ze socialistického znaku a osvobozený český lev ze státního znaku České a Slovenské Federativní Republiky.

Česká národní banka ve středu zahájila prodej pamětní stříbrné mince k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Mince má hodnotu 200 korun a jejím autorem je Jiří Hanuš. Zároveň vydá banka také sadu obsahující pamětní minci s medailí. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby, který byl jedním z nejosobitějších tvůrců československých a českých mincí.

Slavnostního uvedení mincí se vedle guvernéra ČNB Miroslava Singera zúčastnila i vdova po prezidentu Václavu Havlovi Dagmar Havlová.

ČNB vydává celkem 20 800 kusů mincí, z toho 14 900 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 5 900 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, která zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Na lícní straně mince je český lev ze státního znaku Československé socialistické republiky, který je za mřížemi a nese na hrudi štítek se siluetou slovenské hory Kriváň a vatry. Pod vyobrazením lva jsou letopočty „1948 - 1989“. Na rubu mince je český lev ze státního znaku České a Slovenské Federativní Republiky mezi otevřenými mřížemi, nesoucí na hrudi štítek se znakem Slovenské republiky.

Celkový počet vydaných pamětních mincí s medailí bude 4 000. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu akademického sochaře Harcuby, který zemřel v roce 2013, jako pocta tomuto klasikovi české mincovní tvorby.

Dvousetkoruna k 25. výročí událostí 17. listopadu uzavírá letošní pětici mincí této nominální hodnoty, které vydává Česká národní banka. Předchozí mince připomínaly například založení československých legií a několik významných osobností, například Bohumila Hrabala, Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic nebo Tomáše Bati ml.

,