Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman hovoří na tiskové

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman hovoří na tiskové konferenci 16. srpna o výsledcích skupiny za 1. pololetí roku 2011. | foto: ČTK

ČNB vyšetřuje ČEZ kvůli úniku informací o výsledcích hospodaření

  • 26
Česká národní banka prověřuje energetického giganta ČEZ. Zkoumá, jak je možné, že společnosti v polovině srpna unikly předčasně výsledky jejího hospodaření. Tato data jsou citlivá proto, že ovlivňují cenu akcií na burze. Pokud se k nim někdo dostane dřív, má proti ostatním výhodu, což je nepřípustné. ČEZ přitom letos chyboval už podruhé.

ČEZ šetření centrální banky potvrdil. "Ano, dnes jsme oznámení o zahájení správního řízení Českou národní bankou obdrželi," řekla MF DNES mluvčí společnosti Eva Nováková.

Reuters se dostal k nedokončeným souborům, tvrdí ČEZ

Správní řízení podle ní souvisí s předčasně zveřejněnými výsledky agenturou Reuters, která se k nim dostala o den dříve, než měly být oficiálně prezentovány.

"Ta (agentura) na 210. pokus v průběhu přípravy na zveřejnění výsledků neautorizovaně stáhla v anglické verzi jeden ze souborů z postupně dokončovaných souborů ucelené informace, které ČEZ v rámci zveřejňování hospodářských výsledků v jeden okamžik pro všechny subjekty na trhu publikuje," vysvětlila trochu šroubovaně Nováková.

Agentura Reuters si za svými redaktory stojí a o správnosti a legálnosti jejich postupu nepochybuje. "Reuters zveřejnil 15. srpna čtvrtletní výsledky ČEZ poté, co je získal z veřejně přístupných internetových stránek společnosti. Jako jedna z vedoucích světových mediálních agentur bereme čestnost a správnost našich informací velmi vážně a jsme si jisti, že naši novináři postupovali v této věci správně," uvedlo tiskové oddělení Reuters.   

Nováková nechce s ohledem na probíhající správní řízení blíže komentovat důvody, které ČNB v oznámení uvedla. "Dovolíme si však zopakovat, že jsme v nejkratším možném termínu po neoprávněném stažení jednoho souboru maximálně urychlili dokončení ucelené vnitřní informace ve všech jazykových verzích a tuto bez zbytečného odkladu publikovali," dodala.

Bližší informace k zahájenému správnímu řízení nechtěla sdělit ani centrální banka. "Je to živý případ a k živým případům v dohledu nad finančním trhem nemůžeme poskytovat informace," uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

ČEZ chyboval už podruhé

Energetická firma si přitom letos uřízla ostudu už jednou, a to na konci února. Tehdy jí výsledky unikly předčasně tak, že její mluvčí při zasílání pozvánky na tiskovou konferenci o výsledcích za rok 2010 připojil do e-mailu omylem i soubor s výsledky (viz předchozí článek).

Regulatorní orgány tehdy nad událostí "přivřely oči". Burza cenných papírů Praha (BCPP), která vedle ČEZ také dohlíží na to, aby emitenti cenných papírů zveřejňovali kurzotvorné informace všem ve stejný okamžik, událost označila za "vzácnou".

ČEZ však kvůli tomu žádnou sankci tehdy nedostal, neboť selhání okamžitě ohlásil a výsledky hned zveřejnil na svém webu. Současná chyba ale na první pohled vypadá vážněji.

"Společnosti ČEZ jsme poslali otázky, ve kterých se ptáme na všechny souvislosti úniku. Nyní čekáme na jejich odpovědi. Na jejich základě se rozhodneme, zda emitent dostane případnou sankci," řekl iDNES.cz mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

BCCP přitom může společnost ČEZ například napomenout nebo jí uložit pokutu.

, ,