Banka se hodlá zaměřovat hlavně na investiční zprostředkovatele, tedy firmy, u nichž vzniká hodně pochybení, ale přitom nejsou tak regulované jako obchodníci s cennými papíry. Ilustrační foto.

Banka se hodlá zaměřovat hlavně na investiční zprostředkovatele, tedy firmy, u nichž vzniká hodně pochybení, ale přitom nejsou tak regulované jako obchodníci s cennými papíry. Ilustrační foto. | foto: Patrick Sinkel, AP

ČNB zřídila krajské inspektory, posvítí si na nekalé praktiky makléřů

  • 24
Někteří makléři naslibují lidem obří výnosy. Následně je však oberou na poplatcích. Česká národní banka nyní zřídila šest krajských poboček s týmy inspektorů, kteří se zaměří na investiční zprostředkovatele.

"Každá pobočka nově disponuje dostatkem inspektorů pro sestavení samostatného kontrolního týmu. Očekávám, že to bude mít dlouhodobě velký efekt," uvedl pro MF DNES David Rozumek, šéf sekce dohledu nad kapitálovým trhem ČNB.

Banka se hodlá zaměřovat hlavně na investiční zprostředkovatele, tedy firmy, u nichž vzniká hodně pochybení, ale přitom nejsou tak regulované jako obchodníci s cennými papíry. V podstatě je může kdokoli rychle otevřít i zavřít a v minulosti se několikrát ukázalo, že sloužily hlavně jako "naháněči" nových klientů obchodníkům. A k následnému obrání klientů o peníze na poplatcích za obchodování.

ČNB loni dala maximální pokutu dvacet milionů korun společnosti Capital Partners, která podle lidí z branže kolem sebe soustředila největší množství pochybných zprostředkovatelů. Ti klienty nutili do obchodování, aby od nich mohli maximálně vybírat poplatky. (čtěte více)

"Myslím, že na trhu jsou teď už menší problémy a zůstávají tady obchodníci, kteří chtějí svůj byznys dělat dlouhodobě," říká Martin Kozumplík, šéf společnosti Cyrrus a zároveň prezident České asociace obchodníků s cennými papíry. Podle něj však stojí za úvahu, zda nezměnit legislativu a na kapitálovém trhu neponechat jen takzvané vázané zprostředkovatele, za něž mají obchodníci úplnou odpovědnost a mohou na ně lépe dohlédnout.

Problémy se však nevyhýbají ani zavedeným společnostem a jejich investičním zprostředkovatelům. MF DNES proto zmapovala příběhy čtyř lidí, kteří přišli při investování o peníze a chtějí od obchodníků náhradu škody. Argumentují špatnými investičními doporučeními, obíráním přes poplatky či prostým podvodem.

Architekt Filip Horatschke přišel o 3 miliony korun, když ho zprostředkovatel přesvědčil k investici do finančního produktu firmy Atlantik. Zprostředkovatel však místo účtu Atlantiku předvyplnil svůj účet, a tak celá suma skončila u něj. Atlantik odpovědnost odmítá a Horatschke teď musí k soudu.

Brněnská daňová poradkyně Anna Lacinová zase chtěla uspořených 400 tisíc korun investovat co nejkonzervativněji, ale nakonec na radu zaměstnance Cyrrusu skončila u velmi rizikových turbo certifikátů. Zbyly jí tři tisíce korun a odhodlání domoci se peněz zpět.

KLV se chovají jako výplatníci

Všechny příběhy mají společné to, že jejich protagonisty zastupuje v jednání s obchodníky společnost KLV Consulting, která je také novinkou v branži. Bývalí makléři si udělali živnost ze zastupování lidí, kteří mají pocit, že byli při investování poškozeni. Klientův případ za úplatu popíší a přes mimosoudní vyrovnání se snaží u obchodníka o získání náhrady škody, z níž mají domluvenou určitou provizi.

Samozřejmě se snaží zaměřovat na fungující obchodníky a dovozují za nimi odpovědnost i jejich investičních zprostředkovatelů. Mezi obchodníky to vyvolalo silnou vlnu nevole. Podle nich se KLV chovají jako výpalníci a mimo jiné jim vyhrožují stížnostmi u ČNB. Pravděpodobně se tak budou hromadně bránit.

"Zástupci KLV se velmi arogantně dožadovali jednání s ředitelem BH Securities. Pak bez bližší argumentace konstatovali, že klientům vznikla škoda a navrhují mimosoudní řešení věci," říká například právní zástupce obchodníka s cennými papíry BH Securities Michal Doležal. Tohoto obchodníka KLV také oslovili s několika případy.

"Na trhu vládne divočina," tvrdí naopak Pavel Kočalka z firmy KLV. Sám má přitom zkušenosti z druhé strany, tedy z pohledu makléře, a netají se ani tím, že pomáhal dávat dohromady kontroverzní obchodní systém Capital Partners.

Obchodníci teď hrají pochopitelně také o to, aby je firma KLV nezavalila stížnostmi. Na českém, roky decimovaném, kapitálovém trhu je lidí se šrámem v portfoliu víc než dost.