Středem zájmu pro investiční nemovitosti Orka bude Česká republika a Německo. Ilustrační foto.

Středem zájmu pro investiční nemovitosti Orka bude Česká republika a Německo. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co bude dál s Orkem, záleží na věřitelích

  • 3
Další osud realitní společnosti Orco Property Group mají ve svých rukou věřitelské banky. Shodují se na tom analytici, kteří komentují zveřejnění výsledků firmy za rok 2008. Orco vyčíslilo ztrátu na více než 390 milionů eur, což převyšuje deset miliard korun. Ztráta tak přesáhla i nejčernější odhady.

Firma v úterý také oznámila svůj záměr stáhnout akcie ze sekundárních akciových trhů. Vedle pražské burzy by se toto opatření vedoucí k úspoře nákladů mělo týkat varšavské a budapešťské burzy. Akcie společnosti Orco by se měly obchodovat jen na domovském pařížském trhu.

Kdyby se tak skutečně stalo, nemuselo by to podle Patricka Vyroubala ze společnosti Atlantik FT znamenat konec možnosti obchodování pro tuzemské akcionáře. Bylo by totiž pravděpodobné, že by firma nabídla možnost obchodovat cenné papíry prostřednictvím burzy v Paříži. Výsledky společnosti Orco za loňský rok rozhodně nepotěšily akcionáře. čistá hodnota připadající na jednu akcii klesla o více než polovinu na necelých 43 eur (přes 1 100 korun).

Den po oznámení výše ztráty za loňský rok zahájily akcie Orka obchodování na pražské burze rekordním propadem o třináct procent. Kvůli následnému rychlému růstu muselo být obchodování s nimi dvakrát pozastaveno. Kolem poledne růst akcií společnosti činil čtrnáct procent. "Nějaký hráč chce pravděpodobně navýšit podíl před valnou hromadou a tím zvýšit vliv na rozhodování," řekl Vyroubal.

Zvyšovat balík akcií chce podle svých dřívějších vyjádření jak investiční společnost Prosperita, která je nyní zhruba s pěti procenty oficiálně největším akcionářem Orka, tak sdružení drobných akcionářů SOS Orco. Sdružení chce navíc na valné hromadě 30. dubna usilovat o hlavy současného vedení firmy.

Nejhorší konec firmě nehrozí

Celková hodnota portfolia firmy klesla na 2,2 miliardy eur, tedy na necelých 59 miliard korun. Zadlužení ale dosahuje téměř 67 procent této částky. Jen v roce 2010 musí Orco splatit přes 220 milionů eur, což je zhruba šest miliard korun. Analytik české spořitelny Petr Bártek odhadoval původně objem dluhů ke splacení v roce 2010 na 150 milionů eur.

Společnost Orco nastoupila rozsáhlý restrukturalizační program, který má za úkol zadluženost snížit. Patrick Vyroubal ale pochybuje, že bude stoprocentně úspěšný. "Cílem restrukturalizace je snížit zadluženost na úroveň 50 procent, což považujeme za obtížný úkol, jelikož očekáváme, že hodnota portfolia dále poklesne," poznamenal Vyroubal.

Všichni analytici zdůrazňují, že Orco je teď závislé na dalším jednání věřitelských bank. Podle analytika společnosti Patria Finance Jiřího Fišera je jedním z nezbytných kroků dohodnout se s věřiteli na posunutí závazků, které jsou splatné v letošním roce. "Ani posunutí splátek zřejmě situaci vyřešit nestačí. Bude nezbytné provést další krok, kterým by mohl být například vstup nového investora nebo výměna pohledávek věřitelů za akciový kapitál," uvedl Fišer.

Nejčernějších konců se ale firma dočkat nemusí. "Likvidace společnosti by byla pro všechny zúčastněné strany hodnotově destruktivní. Proto se domníváme, že společnost bude pravděpodobně pokračovat v činnosti," dodal Vyroubal.

Hlavním problémem bylo přeceňování majetku

Jedna z největších developerských firem ve střední a východní Evropě se dostala do problémů především kvůli ztrátě z přeceňování majetku. Ta se loni vyšplhala na čtyři sta milionů eur, tedy na téměř jedenáct miliard korun. "Ztráty z přecenění se tak týkají investičního i developerského portfolia, výrazné jsou u projektů, které vyžadují redevelopment či nejsou plně pronajaty. Klesla i hodnota pozemků firmy," uvedl Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

Firma hodlá pokračovat především ve svých klíčových aktivitách. "Provozní restrukturalizace bude mimo jiné znamenat soustředění se na investiční nemovitosti, které Orco bude pronajímat, a na výstavbu nových bytů. Ta by se měla teritoriálně týkat Prahy a Varšavy. Co se týká investičních nemovitostí, středem zájmu bude převážně Česká republika a Německo," řekl Jiří Fišer.

Prodeje se dočká například logistické centrum Molcom v Moskvě. Jisté změny ale může zaznamenat i největší plánovaný projekt společnosti Orco. Tím je výstavba kancelářského, bytového a obchodního komplexu v pražských Bubnech za více než 70 miliard korun.

"Orco samo nemusí být schopno developmentu pozemků, které má ve svém portfoliu, to se týká například pozemku v Praze - Bubnech, který může být po částech prodán. Tyto části by měly koupit buď dcery Orka, či společné podniky s nějakým partnerem, které by zajistily zástavbu," soudí Potměšil.


 

,