Co by měl splňovat optimální výrobek

Jaký by vlastně měl být optimální výrobek? Jaké charakteristiky by měly mít jednotlivé části brýlí? A co takhle kategorie brýlí, co o nich víte? Že skoro nic? Poradíme vám.

1. Brýlové čočky

Mohou být ze skla či plastu. Vždy musí mít UV filtr. Neměly by být pouze lisované, ale i dobroušené a vyleštěné. Nesmějí barevně ani prostorově zkreslovat. To znamená, že musí mít nulovou dioptrickou hodnotu (nesmějí mít žádnou dioptrii, což se může v případě levnějších brýlí někdy vyskytovat). Za druhé nesmějí mít prizmatický účinek. Při něm dochází ke ztrátě prostorového vidění.

2. Barva

Pro každodenní nošení je ideální šedozelená nebo šedá barva brýlových čoček. Vždy však musí brýle intenzitu všech barev snižovat rovnoměrně, nesmí při pohledu přes ně jedna barva v okolí vynikat více než jiná. Módní barvy (oranžová, růžová) vytvářejí nereálný obraz a mohou vyvolávat únavu očí. Pro řidiče jsou optimální hnědé brýle. Rozjasňují kontury a červená barva je lépe viditelná.

3. Tvar

Brýle musí příjemně sedět, nesmí za ně ze stran svítit. Tvar, který kopíruje oční jamku (v ní je umístěno oko), by měl dobře zabránit průniku světla zpředu. Brýle mají být trochu anatomicky prohnuté, tak aby do nich nesvítilo zezadu a neodráželo se světlo zpět do očí, je-li slunce v zádech (tomu brání i antireflexní vrstva na vnitřní straně čoček).

4. Obruby

Musí být zdravotně nezávadné. Mohou být z plastu, kovu, titanu. Plastové jsou nejvhodnější. Výborně drží, jsou pružnější než kovové. Kovové obroučky by neměly obsahovat nikl, který může vyvolávat kožní alergie.

5. Stranice

Nesmějí mít ostré hrany, nesmějí tlačit. Měly by mít uvnitř kovovou střelu, která drží tvar, pokud je nutné stranice upravit. Dobré jsou stranice vedené kolem hlavy, nikoli za ucho.

6. Šroubky

Pokud je brýle vrtaná, šroubek by měl mít pouzdro se závitem a matičku. Velmi kvalitní je též uchycení na principu hmoždinky.

O čem vypovídá kategorie

Na slunečních brýlích se vposlední době velmi často objevuje číselné označení kategorie, ať už na obrubách či v přiloženém informačním letáku. Tato hodnota označuje světelné podmínky, pro něž jsou konkrétní brýle vhodné a za nichž je jejich používání bezpečné. Číslování vychází z evropské normy, která je platná i v České republice.

Číslo kategorie:

0 - Bezbarvý nebo velmi světlý filtr. Propouští 80 až 100 procent viditelného záření. Brýle vhodné pro řízení automobilu v noci.

1 - Světlý filtr. Propouští 43 až 80 procent viditelného záření. Důležitý je jemný odstín, bez ohledu na zvolenou barvu brýlových čoček. Nejde o sluneční brýle, ale o brýle určené pro každodenní běžné nošení (nikoli však pro celodenní práci v místnosti).

2 - Středně tmavý filtr. Propouští 18 až 43 procent záření. Vhodné jako městské sluneční brýle.

3 - Velmi tmavý filtr, propustí 8 až 18 procent viditelného záření. Sluneční brýle do přírodních podmínek mírného klimatického pásu. Jsou vhodné pro řízení automobilu výhradně za plného slunce.

4 - Velmi tmavý filtr. Propouští pouze 3 až 8 procent viditelného záření. Brýle jsou určeny na hory, k moři, do pouště. Nelze je použít pro řízení motorových vozidel.


Témata: Test iDNES.cz