Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dělá moderátor v rádiu? Ochranku počítači!

aktualizováno 
Teď v létě je to test odolnosti.
Teď v létě je to test odolnosti. Co chvíli v rozhlasovém studiu zvoní telefon, volají lidé z koupaliště. "Je krásně, přijeď!" Nejde to. Hlas spíkra Romana Myšky na vlně hudebního Radia Kiss ale musí v každém okamžiku sršet pohodovou náladou. Má za úkol lidi bavit.

"Ahoj Maruško, tak copak právě děláš?" "Sedím v kanceláři, praží sem sluníčko, a já bych ráda byla u moře." Moderátor Roman Myška sdílí sny volající úřednice, podle hlasu dámy středních let. Tykání a hovorové výrazy v éteru jsou samozřejmostí. "Tak co s tím uděláme, cha, cha? Brzy budeš mít přece padla, tak hurá aspoň k rybníku," radí muž ze studia. "Ale to už nebude tak teplo," naříká dál paní. Smutnit? Vzdychat? Ani náhodou! Základem je úsměv na rtech. V hlavě za mikrofonem se rodí originální recept: "Tak co s tebou naděláme? Už to mám! Večer sůl do vany, a je to. A ještě ti zahraju na cestu z práce." V telefonu zašveholí tichý smích. "Tak dík, Romane, ať ti to v práci taky uteče," loučí se odpolední posluchačka. Hned je jí lépe.

Pohoda nade vše

Dobrá nálada, prosté povídání s lidmi o filmech, dětech či vysvědčení a tisíckrát ohrané šlágry, to je základ pohody, šířené éterem na vlnách hudebního rádia. Tomu nesmí zabránit nic. Představte si, že ještě pár vteřin před zapnutím mikrofonu a rozsvícením červeného světla s "vysílacím" nápisem On Air se studio otřásalo hádkou s nadřízeným. Jako posluchači nic nepoznáte. "Každý, kdo dělá něco jako podřízený, je přesvědčen, že by to dělal jako šéf líp. Ale je potřeba se s tím smířit. A lidi přece nezajímá, co mě trápí," připomíná Myška. Lepší náladě pomáhá i detail: u mikrofonu nemá židli. "Dostanu se lépe do varu, třeba si i poskočím a ostatní se mi pak smějou za okénkem studia na chodbě."

Prověřených písní je 800

V sedmatřiceti kroutí za mixážním pultem v nejrůznějších studiích devátý rok. I tréma už Myšku opustila. Pamatuje pionýrské začátky hudebních rádií, kdy se mu na začátku čtyřhodinové vysílací směny kupil na stole stoh cédéček, občas i nějaká vinylová LP deska. "I když lidem to zní pořád stejně, pro mě rádia se starou technikou měla ducha," vzpomíná Myška. Diskžokej si někdy nosil i kufřík s vlastní muzikou. To už dnes nepřichází v úvahu. Každá z vybraných osmi set písní, které mají naději zaznít ve vysílání, je aspoň stokrát vyzkoušena v telefonickém průzkumu. "Co se líbí nebo nelíbí mně osobně, to nehraje roli. Navíc každý moderátor v hudebním rádiu je přesvědčen, že hraje pořád to samé. Já ani nemám vytříbený vkus, ale naskakuje mi husí kůže při písni z filmu Titanic od Célinne Dionové nebo Mumulandu od Petra Kotvalda. Ale teď jsou v kurzu, tak si ve studiu aspoň stahuju zvuk." Dokonce i když si zavoláte o písničku "na přání", musíte se strefit do výběru osmi set nahrávek, jinak vám bude nabídnuto něco "prověřeného" a uloženého v počítači, jakémsi správci vysílání. Rozvrh neboli playlist do něj zadává hudební dramaturg, muž ve studiu se s počítačem dorozumívá přes dotykovou obrazovku. Technika je už tak daleko, že dokáže hrát bez zásahu člověka. "Vlastně dělám ochranku počítači. A když se mu někdy nechce hrát, tak se snažím, aby to posluchači nepoznali," směje se Myška.

"Známosti" z éteru

Takové průměrně úspěšné hudební rádio si každý den naladí přibližně sto tisíc lidí. Roman Myška nezná všechny "věrné" Kissu, ale pár "skalních" aspoň trochu. "Nelezeme si do soukromí, i když jsou známé hlasy, které v telefonu často docela rád slyším. A když nevolají, tak čekám, z jaké dálky mi napíšou pohled. Takhle znám autobusáka, kterého pořád nebaví jezdit, nebo kadeřnici, která miluje celé naše rádio. Když si člověk jednu stanici oblíbí, tak se časem otevře a leccos na sebe prozradí. Občas dostanu pozvání na narozeniny nebo zabijačku." Jsou i méně příjemné telefonáty. "Děti, které se doma nudí, volají do studia a nadávají. Nebo lidé, kteří chtějí v soutěži za každou cenu vyhrát." Ale i onačejší nepříjemnost se může stát: "Domlouval jsem si jednou na studiové lince rande a celé to šlo do éteru. Lidi se asi dobře bavili."

Co skrývá hlas?

"Jak vlastně vypadáš," slyší často Roman Myška v telefonu ve studiu. Jeho mužný hlas klame, člověk by si představoval chlapa jako horu. Pomenší vyhublý mužík, to je jeho pravá tvář. "Pro posluchače to bývá šok. Možná právě proto my nemodelové děláme v rádiu," šprýmuje Myška.


Autor:


Témata: Pracovní doba

Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Česká ekonomika prudce zpomalila, meziroční růst klesl téměř o dvě procenta

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Najdete na iDNES.cz