Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co je a co není možné reklamovat

  17:16aktualizováno  17:16
Reklamovat lze jen vady, které má výrobek v okamžiku nákupu, nebo ady, které se objeví v průběhu záruční doby. Vada může být například důsledkem špatného materiálu použitého při opravě nebo chyby v technologii výroby.

Co ano

* Nově platí, že prodejce odpovídá za vady vzniklé neodbornou montáží (nebo jiným neodborným uvedením věci do provozu), pokud byla sjednána v kupní smlouvě a provedl ji prodejce nebo jiná osoba, za kterou odpovídá (koupíte-li si vodovodní baterii a v kupní smlouvě je uvedeno, že ji musí namontovat prodejcem určený mechanik). Totéž platí, pokud si výrobek namontujete sami a vada vznikne na základě nesprávných pokynů uvedených v návodu.

* Není-li prodávané zboží ve shodě s kupní smlouvou. To znamená, že výrobek nemá jakost nebo užitné vlastnosti smlouvou požadované, prodávajícím, výrobcem nebo jeho zástupcem popisované či očekávané na základě jimi prováděné reklamy, případně nemá vlastnosti a jakost pro věc takového druhu obvyklé, neodpovídá účelu, který prodávající pro použití uvádí nebo pro který se věc obvykle používá (do holínek teče, přestože jsou určeny do deště).

Co ne

* Za vadu nelze v žádném případě považovat opotřebení věci způsobené jejím běžným používáním. Jsou výrobky, které mají sice dvouletou záruční dobu, ale jejich životnost je kratší, protože je například používáme i několikrát denně (zubní kartáček, přezůvky do školy, propisovací tužka).

* Nelze reklamovat ani vady vzniklé nešetrným zacházením (zničené tenisky do tělocvičny nošené venku v dešti), nedostatečnou údržbou (videorekordér nenahrává, protože jeho majitel nenechal vyčistit hlavy) nebo nedodržením návodu na použití výrobku (zapojení elektrického spotřebiče na vyšší než požadované napětí).

* U některých výrobků může prodejce stanovit i podmínky záruky. Pokud je zákazník poruší, nemůže pak reklamovat vadu vzniklou v důsledku toho, že nedodržel stanovené podmínky. Příkladem jsou počítače nebo drahé elektrické spotřebiče, u nichž je v záručních podmínkách uvedeno, že je musí nainstalovat pouze odborník. Když si připojíte počítač doma sami nebo se pokusíte opravit sami mobilní telefon, který nezvoní, porušili jste podmínky záruky a nemůžete reklamovat vadu, která vznikne v důsledku vašeho neodborného zásahu.

* Nelze reklamovat ani vadu, která byla důvodem ke snížení ceny výrobku. Tričko, které stojí o 50 korun méně, protože má křivý šev, nelze později reklamovat kvůli křivému švu.

* U použitých věcí (z bazaru) není možné reklamovat vady vzniklé jejich používáním nebo opotřebením (například zašedlá obrazovka u televizoru).

* Za vady bývají někdy mylně považovány vlastnosti výrobku (motor lednice je příliš hlučný, pračka se při odstřeďování otřásá).

* Důvodem k reklamaci není ani ztráta důvěry v koupený výrobek nebo serióznost obchodníka.

ZÁRUČNÍ DOBA

Změnila se ze šesti na 24 měsíců
* u spotřebního zboží (včetně použitého, ale tam je možné po dohodě s kupujícím záruční dobu zkrátit až na 12 měsíců)

* u materiálu použitého při opravě a u náhradních dílů

Zůstává stejná
* u potravin 8 dní (stejná zůstala i výjimka pro potraviny podléhající rychlé zkáze, např. majonézové saláty nebo měkké salámy či řezané květiny, pro které v podstatě žádná záruční doba neplatí a je nutné je reklamovat do druhého dne)

* u krmiv 3 týdny

* u živých zvířat 6 týdnů

* u výrobků zhotovených na zakázku 6 měsíců

* u oprav a úprav zboží 3 měsíce (týká se pouze provedené práce, např. podražení bot, zkrácení kalhot, opravy automobilu)

* u spotřebního zboží vyrobeného před 1. lednem 2003 6 měsíců (prodejce musí zákazníka na zkrácenou záruku upozornit ještě před zaplacením zboží a vyznačit tuto skutečnost v záručním listu nebo dokladu o nákupu)

* u stavebních prací nejméně 18 měsíců

* u staveb 3 roky

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto.
Sušené výživy pro batolata obsahovaly nadbytek karcinogenů

Batolecí výživy dvou značek neprošly laboratorním testem, který zkoumal přítomnost maximálního přípustného množství karcinogenních látek. Odhalily to...  celý článek

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.
Nezlevňují. Ceny pohonných hmot v Česku se drží na hladině z minulého týdne

Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil pouze o haléř na průměrných 30,23 Kč za litr. Jeho cena se...  celý článek

Ilustrační snímek
Místo deseti druhů másel dvě, zato rakouská. Jak se liší obchody u sousedů

Velký supermarket v Dolních Rakousích je v pátek dopoledne plný penzistů úplně stejně jako o pár kilometrů dál za českou hranicí. A ani nabídka v regálech se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.