Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co je dobré vědět při výběru květin

  11:24aktualizováno  11:24
Nedělní Den matek mnohé z nás přiměje koupit mamince hezkou kytici. Správný výběr květin a splnění několika zásad zaručí, že se z nich bude radovat řadu dní.

Při vhodném výběru květin vám budou dělat radost několik dnů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak poznáte dobré květinářství? "Kromě ochotných prodavačů, kteří jsou schopni poradit, by vám měla napovědět především čistota prodejny," radí Jarmila Neugebauerová ze Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

"Všímejte si zejména vnitřní i vnější čistoty nádob i vody, kterou by měli každý den měnit. Jedině to zajistí, že nebude mikrobiálně znečištěná a květiny předčasně neuvadnou."

Jestli jsou nabízené květiny svěží, poznáte podle okvětních plátků – měly by být pevné a ne povadlé či zvlněné. Kdyby dokonce z květů odpadávaly, v žádném případě takovou rostlinu neberte. Také stonek pod květem by měl být pevný, to obecně platí pro všechny květiny.

. Infografika

Podívejte se, jak dlouho vydrží květiny ve váze, co jim nedělá dobře a čím jim naopak prospějete.

Listy musí být nepoškozené, sytě zelené bez barevných změn. Bílé či žluté skvrny signalizují houbové onemocnění. A rozhodně by neměly být ponořeny ve vodě, jinak začnou zahnívat a kontaminují vodu.

Pozor na rostliny, které se nesnášejí
Aby byla životnost květin co nejdelší, neměli by v květinářství míchat v jedné nádobě čerstvé a starší rostliny, podle možnosti by také měli mít v každé nádobě jen jeden druh květin.

Dvojnásob to platí pro narcisy, jež vylučují svými stonky sliz obsahující toxické látky, které urychlují stárnutí ostatních květin.

Ale i na to existuje jednoduchý recept, který jistě ocení ti, kdo si třeba chtějí připravit kytičku z vlastní zahrádky: narcisy seřízněte a vložte na 24 hodin do vody – a pak už je můžete bez obav kombinovat s ostatními druhy. Jejich stonky byste však už neměli znovu seřezávat.

Podobně jako narcis zkracuje životnost ostatních rostlin například také pryšec (Euphorbia). Ale vyhýbat se kombinacím různých květin by byla chyba. "Když florista tvoří, vybírá rostliny podle barvy, tvaru, textury, ale zohledňuje i trvanlivost jednotlivých druhů v závislosti na účelu, pro který je ta či ona kytice zhotovena," upozorňuje Jarmila Neugebauerová.

Nebojte se připravených kytic
Řešíte dilema, zda si koupit už připravenou kytici, nebo si nechat stejnou svázat? Pokud nakupujete v osvědčeném květinářství, není se čeho bát. "Rozumný florista nestojí o problémy se zákazníkem, takže nepoužije nekvalitní zboží.

Květiny si takto připravuje předem proto, aby se vyhnul stresu z vázání, když je zrovna prodejna plná zákazníků," ubezpečuje Jarmila Neugebauerová.

Pozor byste si měli dát spíše na sílu svázání. Stonky by neměly být příliš stažené, jinak by mohly začít zahnívat. Proto je lepší doma úvazek vždy trochu povolit.

Prodlužte jim život
Životnost většiny květin můžete výrazně prodloužit přidáním výživy pro řezané květiny, kterou při nákupu dostanete. Pokud ne, pak si ji vyžádejte. Zda se životnost prodlouží o týden, nebo o tři týdny, však záleží na druhu a čerstvosti květiny.

Obecně však platí, že při použití výživy se květiny postupně krásně a plně rozvinou, rychle neuvadnou a voda ve váze zůstane dlouho čirá a nekontaminovaná bakteriemi. Proto ji také nemusíte každý den měnit, stačí ji jen dolévat.

Proč je lepší květinářství
Benzinová pumpa ani prodejna s potravinami nejsou nejlepším místem pro nákup květin. Kromě často neodborné péče nebo nevhodného skladování za to může etylen.

Ten se uvolňuje nejen z odkvetlých květů, ale také z ovoce, zeleniny, cigaret a výfukových plynů. Květina se pak výrazně rychleji vyvíjí, odkvete a vadne. Etylen nejvíce vadí liliím, karafiátům, šateru (Gypsophila), orchidejím nebo hledíku či bouvardii.

"Nedoporučovala bych také nakupovat u stánků, protože jsou zde velké teplotní výkyvy. Ani sluníčko a vítr nedělají květinám dobře," radí Jarmila Pejpalová z pražského květinového salonu Floraservis.

"A pro květiny bych nešla ani do prodejny nabízející trochu od všeho – v jednom rohu keramiku a květiny, v druhém třeba krmivo pro psy a zeleninu. Je zde větší riziko, že květiny nedostanou potřebnou péči."

Někdy se vám může stát, že i přes pozorný výběr a veškerou starostlivost květiny zvadnou rychleji než obvykle. Na jejich výdrž působí mnoho faktorů, přičemž mnohé ovlivnit nemůžete.

Kromě genetického základu, za který mohou šlechtitelé nebo příroda, je to způsob pěstování společně s následnou přepravou a skladováním.

Přesto však musí květina ve váze vydržet minimálně do druhého dne. Pokud by zvadla, je to důvod k oprávněné reklamaci.
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

Každý druhý gothaj v testu kvality propadl, obsahovaly i zakázaný separát

Gothajský salám

Kvalita gothajských salámů je podle nezávislého testu žalostná. Více než polovina z dvanácti testovaných vzorků...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Najdete na iDNES.cz