Co přinese euro Čechům?

Už za necelý měsíc téměř celá západní Evropa učiní historický krok. Dvanáct členských zemí Evropské měnové unie přejde na používání jednotné evropské měny. Změní to nějak i život českých občanů?

Samozřejmě že ano. Tyto změny však nebudou zatím (než do EMU vstoupíme také) nijak zásadní.

Firmy naopak tyto změny nepocítí téměř vůbec, protože již téměř rok v euro, i když zatím bezhotovostních, obchodují. Jednoznačně největší výhodu bude mít přechod na euro u našich západních sousedů pro ty Čechy a Moravany, kteří rádi cestují.

Odpadne jim totiž často složitá nezbytnost měnit si neustále své koruny na cizí měnu. To při takové prázdninové cestě do Řecka může přijít vhod, vždyť se často jezdí přes Rakousko a Itálii, a kdo má pořád chodit do směnáren. Podobně se přes dvě další země jede třeba na lyžařský výlet do Francie, i když v tomto případě se kromě Německa jezdí přes Švýcarsko, které není členem EMU.

Přechod na euro pocítí i Češi pracující v cizině u některé ze západoevropských společností. Zdánlivě se jim totiž ztenčí jejich výplatní pásky, vždyť kurz marky k euro je zhruba dvě ku jedné. Tato změna však bude samozřejmě pouze optická, kupní síla takovýchto zaměstnanců by měla se zaokrouhlením "drobných" zůstat víceméně stejná.

Totéž zažijí také cizinci, kteří pracují pro cizí podniky v České republice a byli placeni v některé ze západoevropských měn. Viditelné změny se dočkají zahraniční návštěvníci českých restaurací, z nichž některé i doposud uváděly dvojí ceny - v korunách a zejména v markách nebo šilincích. Koruny zůstanou, ale z marek a šilinků přejdou podniky na jednotnou evropskou měnu. ¨

Některé to dokonce začaly "cvičně" praktikovat už teď, kdy se eurem stejně ještě nedá platit. Zřejmě si tak chtějí vychovat zákazníky. Příkladem mohou být některé restaurace na pěší zóně poblíž Václavského náměstí v Praze. I v českých podnicích se však zřejmě najdou "vykukové", kteří se budou něco snažit vydělat na převodu cen z marek na euro podle kurzů.

Před podobným nebezpečím varují ostatně i odborníci na Západě. A to přesto, že tamější firmy jedna přes druhou křičí, že ony se budou chovat tak, že zákazníkovu peněženku spíše ušetří. Přechod na euro s sebou však přinese i určité nepříjemné dopady.

Odborníci se totiž obávají, že kvůli zániku dvanácti evropských měn a zavedení eura do hotovostního styku poroste na samém konci roku a pak až do konce února snaha padělatelů zbavit se starých zásob. Zejména v příhraničních oblastech České republiky se proto může objevit větší množství padělků starých marek a dalších měn.

Odborníci navíc mají obavy, že organizovaný zločin se na poslední chvíli pokusí vyprat své peníze a vyměnit je za euro. Na hraničních přechodech se proto chystají zostřené kontroly, což může vést k případným zdržením turistů.