Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Co se odborářům nelíbí na reformě penzí, daní a zdravotnictví

  • 487
Odboráři nesouhlasí s vládními reformami a domnívají se, že jen poškodí obyvatele. Vadí jim například pozdější odchod do důchodu, změny DPH či konec stravenek. Na protest proti zavádění těchto "novinek" hodlá do ulic v pondělí vyrazit až 100 tisíc lidí.

Odbory chtějí vládu přinutit, aby přijala jejich návrhy na řešení reforem. Ministr financí Miroslav Kalousek upozorňuje, že odbory nepřinášejí jen dílčí změny, které je možné zapracovat do stávajících návrhů, ale systémové zásahy, které nejsou realizovatelné.

MF DNES sestavila seznam šesti bodů, které jsou pro odboráře nejpalčivější.

1. Věk odchodu do důchodu se bude neomezeně zvyšovat
Na penzijní reformě odborářům vadí například to, že není určena konečná hranice, na které se zastaví věk pro odchod do důchodu. Argumentují například tím, že sedmdesátník nemůže bezpečně řídit tramvaj. Odchod do penze v 70 letech, před kterým varují, se jich však v žádném případě nebude týkat. V tomto věku budou do důchodu odcházet dnešní 16letí.

2. Důchodový systém bude dál propojen s rozpočtem
Zástupci zaměstnanců žádají oddělení průběžného důchodového státního pilíře od státního rozpočtu a jeho doplnění o akcie a dividendy státních podniků. Tak by bylo do budoucnosti podle Drahomíra Dufka, předsedy Asociace samostatných odborů, zajištěno, že na penze nebudou chybět peníze.

3. Opt-out oslabí celý důchodový systém
Odboráři odmítají vyvedení části pojistného z průběžného důchodového systému na individuální účty u soukromých penzijních fondů, takzvaný opt-out. Podle odborářů by tento krok oslabil celý důchodový systém. Na druhou stranu však dobře nastavený opt-out přináší lidem možnost zhodnotit část svých odvodů podle vlastního uvážení a převzít tak na sebe část odpovědnosti za budoucí penzi.

4. Zrušení stravenek má vzít zaměstnancům výhody
U daňové reformy odborům vadí zrušení daňového zvýhodnění benefitů, například stravenek. Vláda to chce nahradit slevou na dani ve výši 3 000 korun ročně na jednoho zaměstnance.

5. Zvýšení spodní sazby DPH dopadne na chudé
Podle Českomoravské konfederace odborových svazů je druhým zásadním požadavkem v berní reformě zachování stávající úrovně DPH. Zástupci zaměstnanců odmítají především postupné zvyšování spodní sazby DPH v následujících dvou letech. Bez zvýšení DPH však podle ministra financí Miroslava Kalouska nebude možné důchodovou reformu financovat a peníze budou chybět i v průběžném systému.

6. Nadstandard ve zdravotnictví není třeba
Ve zdravotnictví mají odbory výhrady mimo jiné ke stanovení standardu a nadstandardu, za který by si člověk musel připlácet. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera má standardy a nadstandardy určit lékařská společnost ve spolupráci s pojišťovnami a profesními sdruženími. Placení nadstandardu má omezit korupci a přinést do zdravotnictví více peněz.