Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se starými železničními domky? Lze v nich bydlet

  9:57aktualizováno  9:57
Nové bytové jednotky, infocentra, klubovny, ale třeba i muzea by mohli už brzy vybudovat radní v Karlovarském kraji v neobydlených a velice často zchátralých železničních stanicích. Ty z velké části patří Českým drahám nebo státní organizaci Správa železniční dopravní cesty.
Vlak

Vlak - Vlak, nádraží - ilustrační foto | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Například Merklínu na Karlovarsku se podařilo po dlouhých letech uspět s žádostí o nevyužívaný objekt nádraží. Od železničářů jej brzy koupí a postaví v něm byty a infocentrum.

"Dlouhých čtrnáct let jsme usilovali o prodej dnes již zdevastovaného objektu nádražní budovy. Nyní nás železničáři vyrozuměli, že nám dům prodají za devět set osmdesát tisíc korun," uvedl starosta Merklína Josef Níč.

Ať nedělají ostudu
Objekt patří Správě železniční dopravní cesty, k prodeji by mohlo dojít v příštích několika měsících. "Za posledních deset let se z objektu stala ruina, takže chceme, aby nám majitel něco z ceny slevil. My jsme nabízeli cenu sto tisíc korun. Budeme muset do objektu investovat dalších deset až dvanáct milionů korun a to pro náš rozpočet nebude vůbec jednoduché. Budeme si muset vzít půjčku. Vyměnit je nutné prakticky všechno," řekl starosta.

Merklín by chtěl část přízemí přestavět na obecní infocentrum a navíc Českým drahám dlouhodobě pronajmout jednu místnost pro jejich účely, protože do Merklína stále ještě jezdí vlakové soupravy.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"V prvním patře chceme postavit šest až osm bytů, protože těch není nikdy dost. Zvelebit nádraží bylo i naším hlavním volebním programem," dodal Níč s tím, že přilehlé někdejší železniční depo by mohlo v budoucnu sloužit jako parkoviště.

Podobně jako Merklín plánují postupovat další obce v kraji, nebo alespoň chtějí, aby jim nevzhledné domy nedělaly ostudu.

Živá nádraží
České dráhy odstartovaly před časem projekt Živá nádraží a v jeho rámci plánují zmodernizovat šest desítek nádraží v České republice. V prodeji malých nádražních objektů budou s jednotlivými zájemci o koupi postupovat individuálně.

České dráhy, které v Karlovarském kraji vlastní většinu nádražních budov, chtějí větší objekty využívat jako víceúčelové a jednají mimo jiné i s developery. Mohly by v nich působit a podnikat třeba i dceřinné společnosti. "Osud malých nádraží řešíme individuálně. Některé větší nádražní objekty, postavené na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století, jsou dnes poloprázdné či prázdné. Nabízíme je k prodeji, stejně jako skladiště a další objekty," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ze zchátralých stanic budou byty
Nejčastěji podle mluvčího Šťáhlavského přestavují obce nevyužívané nádražní budovy právě na byty. "Kromě bytů je možné tyto objekty využít i na komerční účely jako je třeba restaurace, penzion, skladiště nebo jsou známé případy, že je zde umístěna výrobní linka. Řada objektů se také nevyužívá, protože nastoupily nové, moderní technologie, než jaké byly před lety. Nemusí tam být přednosta, výpravčí, doprava se řídí dálkově, přes rádia a podobně," dodal mluvčí Šťáhlavský.

O nevyužívanou železniční stanici v Poutnově má zájem tepelská radnice. Pokud budou České dráhy o prodeji radní v Teplé informovat, budou o případné koupi uvažovat. "Mohl by zde být nový byt. Každý bytový fond, který se nabízí, ihned využíváme," upřesnil starosta Teplé Pavel Charvát.

Starosta Charvát je ovšem velice rád, že se začalo opravovat vlakové nádraží přímo v Teplé, které tak brzy nabídne cestujícím odpovídající zázemí.

Řadu let chátrá také nádražní budova v Perninku. "Nádraží lidé často využívají v zimě i v létě. České dráhy by se o něj měly pravidelně starat, nebo všechno bude ještě více chátrat. Odklízet sníh, odpadky a podobně. Lidé i třeba ze sousedního Německa často v Perninku vystoupí a musí se koukat na takovouto budovu. Potom si mohou myslet, že takto vypadá celá obec. Naposledy se v objektu konala před lety výstava ke stoletému výročí vzniku trati. Vymalovali jsme tam, ale od té doby se zde nic neděje," řekla starostka Perninku Jitka Tůmová.

Před několika lety uvažovalo vedení Nových Hamrů v Krušných horách o vybudování muzea v nádražní budově. Z plánů ovšem sešlo a nyní čeká chátrající objekt na další využití. V rámci projektu Živá nádraží by se měli cestující do tří let dočkat kvalitnějších stanic v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Sokolově.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Najdete na iDNES.cz