Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se starými železničními domky? Lze v nich bydlet

  9:57aktualizováno  9:57
Nové bytové jednotky, infocentra, klubovny, ale třeba i muzea by mohli už brzy vybudovat radní v Karlovarském kraji v neobydlených a velice často zchátralých železničních stanicích. Ty z velké části patří Českým drahám nebo státní organizaci Správa železniční dopravní cesty.
Vlak

Vlak - Vlak, nádraží - ilustrační foto | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Například Merklínu na Karlovarsku se podařilo po dlouhých letech uspět s žádostí o nevyužívaný objekt nádraží. Od železničářů jej brzy koupí a postaví v něm byty a infocentrum.

"Dlouhých čtrnáct let jsme usilovali o prodej dnes již zdevastovaného objektu nádražní budovy. Nyní nás železničáři vyrozuměli, že nám dům prodají za devět set osmdesát tisíc korun," uvedl starosta Merklína Josef Níč.

Ať nedělají ostudu
Objekt patří Správě železniční dopravní cesty, k prodeji by mohlo dojít v příštích několika měsících. "Za posledních deset let se z objektu stala ruina, takže chceme, aby nám majitel něco z ceny slevil. My jsme nabízeli cenu sto tisíc korun. Budeme muset do objektu investovat dalších deset až dvanáct milionů korun a to pro náš rozpočet nebude vůbec jednoduché. Budeme si muset vzít půjčku. Vyměnit je nutné prakticky všechno," řekl starosta.

Merklín by chtěl část přízemí přestavět na obecní infocentrum a navíc Českým drahám dlouhodobě pronajmout jednu místnost pro jejich účely, protože do Merklína stále ještě jezdí vlakové soupravy.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"V prvním patře chceme postavit šest až osm bytů, protože těch není nikdy dost. Zvelebit nádraží bylo i naším hlavním volebním programem," dodal Níč s tím, že přilehlé někdejší železniční depo by mohlo v budoucnu sloužit jako parkoviště.

Podobně jako Merklín plánují postupovat další obce v kraji, nebo alespoň chtějí, aby jim nevzhledné domy nedělaly ostudu.

Živá nádraží
České dráhy odstartovaly před časem projekt Živá nádraží a v jeho rámci plánují zmodernizovat šest desítek nádraží v České republice. V prodeji malých nádražních objektů budou s jednotlivými zájemci o koupi postupovat individuálně.

České dráhy, které v Karlovarském kraji vlastní většinu nádražních budov, chtějí větší objekty využívat jako víceúčelové a jednají mimo jiné i s developery. Mohly by v nich působit a podnikat třeba i dceřinné společnosti. "Osud malých nádraží řešíme individuálně. Některé větší nádražní objekty, postavené na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století, jsou dnes poloprázdné či prázdné. Nabízíme je k prodeji, stejně jako skladiště a další objekty," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ze zchátralých stanic budou byty
Nejčastěji podle mluvčího Šťáhlavského přestavují obce nevyužívané nádražní budovy právě na byty. "Kromě bytů je možné tyto objekty využít i na komerční účely jako je třeba restaurace, penzion, skladiště nebo jsou známé případy, že je zde umístěna výrobní linka. Řada objektů se také nevyužívá, protože nastoupily nové, moderní technologie, než jaké byly před lety. Nemusí tam být přednosta, výpravčí, doprava se řídí dálkově, přes rádia a podobně," dodal mluvčí Šťáhlavský.

O nevyužívanou železniční stanici v Poutnově má zájem tepelská radnice. Pokud budou České dráhy o prodeji radní v Teplé informovat, budou o případné koupi uvažovat. "Mohl by zde být nový byt. Každý bytový fond, který se nabízí, ihned využíváme," upřesnil starosta Teplé Pavel Charvát.

Starosta Charvát je ovšem velice rád, že se začalo opravovat vlakové nádraží přímo v Teplé, které tak brzy nabídne cestujícím odpovídající zázemí.

Řadu let chátrá také nádražní budova v Perninku. "Nádraží lidé často využívají v zimě i v létě. České dráhy by se o něj měly pravidelně starat, nebo všechno bude ještě více chátrat. Odklízet sníh, odpadky a podobně. Lidé i třeba ze sousedního Německa často v Perninku vystoupí a musí se koukat na takovouto budovu. Potom si mohou myslet, že takto vypadá celá obec. Naposledy se v objektu konala před lety výstava ke stoletému výročí vzniku trati. Vymalovali jsme tam, ale od té doby se zde nic neděje," řekla starostka Perninku Jitka Tůmová.

Před několika lety uvažovalo vedení Nových Hamrů v Krušných horách o vybudování muzea v nádražní budově. Z plánů ovšem sešlo a nyní čeká chátrající objekt na další využití. V rámci projektu Živá nádraží by se měli cestující do tří let dočkat kvalitnějších stanic v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Sokolově.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz